Hlavní navigace

Kolik si naspoříte v Modré Pyramidě s Trendem?

30. 11. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Modrá pyramida stavební spořitelna má nový tarif Trend. Základní úroková sazba je nižší a díky pásmovému úročení může přinést vyšší úrok.

Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS) zavedla od 20. 11. 2015 nový tarif nazvaný Trend. Jeho základní úroková sazba je nižší (0,5 %), ale díky pásmovému úročení může přinést úrok až 1,2 %. Kromě toho zůstávají v platnosti akční nabídky pro různé věkové skupiny klientů. Kolik si můžeme s novým tarifem naspořit?

Půl procenta plus bonus

Základní úroková sazba klesla z jednoho procenta na polovinu. To není příliš mnoho, Modrá pyramida je tak první stavební spořitelnou, která má základní sazbu nižší než jedno procento. Současně však přichází s nabídkou pásmového úročení: vklady do 300 tis. Kč jsou navíc úročeny dalšími 0,7 %, což dá celkem příjemných 1,2 %. A to je již více, než nabízí většina konkurence (pouze ČMSS má stále základní sazbu 1,3 %).

Moudré spoření, jak se toto zvýhodnění nazývá, je vázáno na další podmínky, ty jsou však vcelku dobře splnitelné. Je nutno dodržet minimální šestiletou dobu spoření (dříve nelze smlouvu ukončit ani čerpat úvěr) a musí být splněna takzvaná obratová podmínka. Tedy v každém ukončeném roce je klient povinen vložit alespoň 0,5 % cílové částky za každý ukončený měsíc. Jednoduše řečeno – stačí pravidelně spořit alespoň 0,5 % cílové částky měsíčně.

Úrokový bonus je pevně sjednán na dobu šesti let. Není na účet připisován průběžně s úroky, ale až po uplynutí šestileté lhůty. Připsáním bonusu zvýhodnění končí, dále bude účet úročen pouze základní úrokovou sazbou 0,5 %

Celkem 3,30 % po zdanění

Jaký je celkový výnos takového spoření? Zvolme úložku 1700 Kč měsíčně pro optimální využití státní podpory a cílovou částku 140 tis. Kč, abychom minimalizovali poplatek za uzavření smlouvy. Pak při započtení veškerých poplatků, daně z příjmů a státní podpory dostaneme po šesti letech celkem 135 171 Kč, což odpovídá čisté úrokové sazbě 3,30 % (po zdanění). Pokud bychom chtěli stejného výnosu dosáhnout na spořicím účtu, musel by být úročen sazbou 3,88 % p. a. Na výnosu má lví podíl státní podpora, samotné úroky jsou po odečtení poplatků mizivé.

Akční nabídky

Kromě Moudrého spoření nabízí Modrá pyramida ještě další bonusy. Akční nabídky jsou označeny jako Mopísek, Mopy Junior a Spoření třetího věku. Tyto bonusy nabízí MPSS již delší dobu, nyní se pouze přizpůsobují novému tarifu Trend.

Společným rysem všech tří akčních nabídek je pásmové úročení (jako u Moudrého spoření) doplněné o slevu na poplatku za uzavření smlouvy. Ten je standardně jedno procento z cílové částky. Nabídka Mopy Junior má poplatek 0,5 % cílové částky (tedy 50% sleva), u Mopíska a Spoření třetího věku je uzavření smlouvy zdarma. Jak lze tyto výhody získat?

Základní podmínkou je uzavření první nebo následné smlouvy o stavebním spoření. To znamená, že klient nesmí mít u Modré pyramidy žádnou smlouvu o stavebním spoření ve spořicí fázi. Pokud takovou smlouvu má, je třeba nejprve tuto starou smlouvu ukončit a teprve poté uzavřít následnou smlouvu s akční nabídkou.

Cílová částka takto uzavřené smlouvy smí být nejvýše 150 tis. Kč pro akci Mopísek a Mopy Junior, případně 200 tis. Kč pro Spoření třetího věku.

Další kriteria jsou věková. Mopísek je určen pro děti do 10 let (včetně), Mopy junior pro mladé od 11 do 21 let (včetně) a Spoření třetího věku pro klienty od 55 let. Rozhodující je věk v okamžiku uzavření smlouvy.

Podmínky akčních nabídek tarifu Trend
Produkt Poplatek za uzavření  Věk klienta Cílová částka
Mopísek 0 Kč do 10 let do 150 000 Kč
Mopy Junior 0,5 % cílové částky 11 – 21 let do 150 000 Kč
Spoření třetího věku 0 Kč 55 let a více do 200 000 Kč

Omezení cílové částky je pouze technické

Všechny tři akční nabídky mají horní limit cílové částky. To je však pouze technická záležitost. Není cílem omezovat cílové částky, ale stavební spořitelna chce omezit výši slevy na poplatku za uzavření smlouvy. Tím, že je u Mopíska maximální cílová částka 150 tis. Kč, je zajištěno, že zvýhodnění klienta nepřesáhne 1500 Kč.

Pokud by chtěl klient využít výhodu akční nabídky a zároveň by toužil po vyšší cílové částce, lze to snadno vyřešit následným zvýšením. Takové zvýšení cílové částky je ovšem již za plný poplatek (1 % z rozdílu cílových částek).

Jaké je tedy zhodnocení?

Nejvýhodnější je Mopísek a Spoření třetího věku. Zvýhodnění je v obou případech stejné a stejná vychází i naspořená částka (136 813 Kč). To odpovídá čisté úrokové sazbě 3,69 %. Mopy Junior vychází o něco hůře (135 992 Kč a 3,49 %). Pro srovnání je v následujícím grafu uvedena i základní nabídka Moudrého spoření s plným poplatkem za uzavření smlouvy.

Čistá úroková sazba a naspořená částka v jednotlivých nabídkách tarifu Trend (měsíční úložka je 1700 Kč, cílová částka 140 tis. Kč, spoření po dobu šesti let při započtení všech poplatků a daní).


Stavebky.cz

Čistá úroková sazba a naspořená částka v jednotlivých letech

Mopísek a Spoření třetího věku nabízejí velmi pěkné a garantované zhodnocení vkladů. Dnes se jedná o nejvýhodnější nabídku i mezi stavebními spořitelnami. V případě Mopíska je však nutno připomenout, že pro ukončení smlouvy nezletilého klienta rodiče potřebují souhlas opatrovnického soudu. To je nesporná komplikace a bude zřejmě hlavní brzdou této jinak velmi výhodné nabídky.

dan_z_prijmu

Nabídka Mopy Junior dává sice o něco nižší zhodnocení, na rozdíl od Mopíska však zde není nutno řešit problém s ukončováním smlouvy. Pokud rodiče uzavřou smlouvu své ratolesti, které je 12 let, po šesti letech bude tento mladý klient již plnoletý a smlouvu si bude moci ukončit sám.

Článek byl převzat s laskavým svolením autora z webových stránek stavebky.cz.

Autor článku

Fyzik, který se řízením osudu dostal do sféry bankovnictví. Je autorem učebnice matematiky stavebního spoření, tento předmět také externě přednáší na VŠE. Zároveň i konzultant a provozovatel serveru stavebky.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).