Vlákno názorů k článku Kolik nás stojí děti? od anonym - "Proto bychom měli počítat s příchodem potomka i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 10. 2008 8:08

    anonymní
    "Proto bychom měli počítat s příchodem potomka i v našem finančním plánu." A jsme zase u tolik v socialismu odsuzovaného plánování. Taky jsme plánovali. Pak však přišla ČSSD a ODS a ejhle - platí se nové, neplánované položky, stávající ceny rostou závratným tempem a platy mnohých jsou na stejné výši, ne-li klesají. A reálné mzdy klesají určitě. Máme potomka někam vrátit s tím, že nám nezapadá do původně plánované koncepce?
    Bude-li ODS dále u moci, jakých nových plateb se ještě dočkáme? Povinného spoření na důchod? Školného? Ano, žijme na dluh, je to moderní, tak jako ve "vyspělých" USA. Nevím, z čeho pak budou naše ratolesti splácet ještě třeba bydlení, zdravotní péči. Vylezou ze školy a hned budou mít na krku spoustu dluhů, které nemusí být schopni splácet (tak jako je tomu v jiných "vyspělejších" ekonomikách. A k tomu by si měli pořídit rodinu, děti? Ještě nesplatili své dluhy a už budou zadlužovat i toho prcka? Je to koloběh dluhových pastí, žádné jistoty ...
    K brigádám od 15ti: syn, kterému ještě není 18, marně od 15ti shání brigádu. Nikde jej nevezmou. Pak si sehnal něco na černo a my trnuli strachem, zda se mu něco nestane.
  • 1. 10. 2008 9:48

    Jarmila (neregistrovaný)
    Proč až od 15 let? Kvůli našim idiotským zákonům nemůže dítě ani v 10 letech legálně roznášet letáky nebo dělat jinou užitečnou práci v trvání 1-3 hodin TÝDNĚ!! Která kreatura vymýšlela podobné zákony? Chápu, že není cílem, aby děti živily své rodiče, ale hledat v rodině někoho, na koho se může napsat roznos letáků nebo novin nebo jiná doslova ptákovina, pak na něj namalovat odvody včetně platby sociálního, zdravotního a daně z příjmu... Proč učíme děti odmalička lhát a podvádět? Na to nemusíme pořád kritizovat komunisty, za těch byly aspoň tyhle drobné brigádičky legální.
  • 1. 10. 2008 10:00

    To snad ne (neregistrovaný)
    Která kreatura (neřku-li idiot) by nutil dítě v 10 letech chodit na brigádu (byť 1-3 hodiny týdně). Odstěhujte se do Indie, nebo vraťte do středověku.
  • 1. 10. 2008 11:50

    Jarmila (neregistrovaný)
    Proboha živýho, my chodili v 8 letech na selekci brambor, v sobotu dopoledne. Nikomu z nás se žíly nezkrátily a rodiče byli rádi, že jsme se někde jen tak neflinkali a dělali něco rozumného. Myslíte, že když dítko 1 hodinu v týdnu pracuje za peníze, že přijde o dětství? Nebo máte dojem, že dítka budeme opečovávat jako skleníkové kytičky, nesmíme na něj hlasitěji promluvit, natož mu dát jednu výchovnou, za zadkem bude mít matinku, co mu utře v 15 letech i zadek, namaže chlebíček, aby se dítko náhodou neunavilo, a že totéž dítko ve 20 letech opustí školní škamna a plynule přejde do pracovního procesu? Probuďte se, vážený, dítě se práci musí někde NAUČIT a kdo ho to má naučit, když ne rodiče a společnost? Jedna příkladová hodina ve škole, kde mu budou pindat o prospěšnosti práce a že tam vydělá prašule? Ha ha haaaaá, to byl vtip dne!
  • 5. 10. 2008 11:20

    Jarmila (neregistrovaný)
    Jsem krkavčí matka a ani se za to nestydím. Totéž si pod fousy brumlal kterýsi pojišťovák, když se mu nepodařilo vnutit mi jakýsi báječný a nepostradatelný produkt, díky kterému si mělo dítě ihned po nabytí zletilosti zakoupit byt. Bylo to někdy poč. 90. let Taky jsem zaslechla cosi o krkavcích.
    I dítko ví, že má matku krkavčí. To slyšelo vždycky, když jsem jí nechtěla něco koupit. Takže s těma krkavcema nejste zas až tak daleko od pravdy. Aspoň víte, s kým máte tu čest.
  • 1. 10. 2008 15:04

    Standa (neregistrovaný)
    Souhlasím s Jarmilou, já také v dětství "brigádničil" (mytí podlahy na společné chodbě, sběr ovoce na zahrádce souseda) a měl jsem radost z toho, že jsem si vydělal nějakou tu kačku na zmrzlinu nebo noviny (noviny jsem četl od 11 let). Opravdu jsem se necítil jakkoli zneužívaný, naopak jsem měl z práce radost (= jiná forma dětské hry, ale za peníze).
  • 1. 10. 2008 15:31

    děti (neregistrovaný)
    No ještěže Vás soused při sběru ovoce nezneužival. Nebylo by to sice zadarmo, ale taková forma dětské hry by se Vám asi nelíbila.
  • 3. 10. 2008 14:29

    Jarmila (neregistrovaný)
    Proč by mně měl zneužívat? Vážený, za toho tolik opovrhovaného socíku by si to nikdo ani nedovolil! Dovolili si to, když jsme byli větší. Na střední škole jsme chodili sbírat brambory (starší pamatují, na 3 týdny, místo školy) a dostali jsme nějakých usmolených 300,- Kč. Zbytek tenkrát shrábla škola. My se to jako děcka dozvěděly a honili jsme to po linii Svazu mládeže. Mně osobně poté už na bramborách nikdo neviděl. Řekla jsem, že za těch pár šupů mi to za to nestojí (když studenti jiné školy za ty 3 týdny vydělali taky 1.200-2.000,- Kč, my měli dělat za 300,- Kč). Byla to teda tenkrát do nebe volající drzost. Škola to taky zkousla a odmaturovala jsem normálně, nikdo mně za tu vzpouru nebuzeroval ani nešikanoval. Bylo to někdy v r. 1976. To by mně dneska za stejné chování buzerovali víc.
  • 1. 10. 2008 15:36

    děti (neregistrovaný)
    Vážně, Jarmilo, jste extrémistka. Možná by Vám odborná pomoc psychologa pomohla se konečně vyrovnat s neradostným a chudým dětstvím.
    Dětskou prací je škola, tady ať se dítě učí překonávat nepříjemné povinnosti a úkoly. Třeba i díky finanční motivaci. Raději ať se naučí pořádně česky a nepíše po internetu obligátní patvarnosti, než aby sbíralo jablíčka nebo hruštičky.
  • 1. 10. 2008 15:44

    Standa (neregistrovaný)
    Máte-li si vybrat ze dvou možností, z nichž první je poslat své dítě do české školy, a druhou je sbírání hrušek, vyberete si raději českou školu? Nevadí vám, že naše školy z dětí dělají negramotné poloobčany, kteří sice vědí, kdy se narodil Karel IV. a že ploštěnci nemají řítní otvor, ale o bankách, legislativním procesu, občanském zákoníku a jiných opravdu důležitých věcech nevědí NIC? Raději pošlete své dítě do školy, která je přetaví do potravy pro TV Nova, nenažrané finančníky a populistické politiky?
  • 1. 10. 2008 16:17

    děti (neregistrovaný)
    Ale Stando, Vy jste taky spadnul z hrušky. Jednou v životě jste naletěl nějakému pojišťovákovi nebo právníkovi, a už jste z toho frustrovanej.

    Děcka ať se učej třeba o ploštěncích, právo můžou vystudovat. Třeba právě proto, že se učením snad zbytečností o ploštěncích naučí jisté píli a překonají veškeré ty hrozné chvíle u skript.

    Co se týče práva, financí, atd., naštěstí už existují spolky na ochranu spotřebitele, ombudsman, atd.

    Moje děti jsou normální, stačí je k tomu vést.

    Populistické řeči politiků jsou určené jednoduchým lidem, na mě opravdu neúčinkují.
  • 1. 10. 2008 16:04

    Jarmila (neregistrovaný)
    Jo, asi jsem extrémistka.
    Kdysi, ale už po r. 1989, tedy v období velice liberální výchovy dětí, jsme i s dítkem kvůli čemusi skončily u psychjátra, že musíme projít psychijátrickým vyšetřením. Paní psychijátrová měla pupínky z toho, když se ode mne dozvěděla, že dítě doma MUSÍ pracovat. Počítám, že se z toho aspoň týden v noci pomočovala a následně nejméně měsíc odkopávala a probouzela se hrůzou ze spaní. Neboť ta příšerná PRÁCE spočívala v tom, že jsem dítě NUTILA A TO POD POHRŮŽKOU NÁSILÍ (hrozba pár facek) si po sobě uklidit, umýt nádobí a dokonce jsem ho párkrát poslala nakrmit slepice!!! Měli mne tenkrát za týrání dětí nejméně ukamenovat. Podle paní psychyjátryně jsem to všechno měla dělat já, dítě mělo relaxovat. Takže jsem si poklepala na čelo, poslala psychijátryni tam, kam slušní lidé nechodí a bylo vymalováno. Víc jsme tam nebyly, vyšetření se nekonalo.

    Já jsem extrémistka, ale Vy si podejte ruce s Džamilou. Ta dáma taky přijela z kazašské stepi na velbloudovi a nevšimla si, že tady už máme 50 let elektřinu zavedenou do chýší a že naše děti NUTÍME - ó hrůzo - dokonce chodit do školy! Podle ní na nich pácháme zavrženíhodné násilí.

    No nic, já jsem dítě týrala, nemělo to jednoduché, i pár facek občas přiletělo, ale dneska jsme výborní parťáci a já jsem na ni hrdá. Můžete to vy říct o svých dětech?
  • 1. 10. 2008 16:25

    děti (neregistrovaný)
    Jarko, já kdybych dal svým děckám fár facek, tak víte co? Tak mě z toho bolí celej den šourek.

    Teď vážně. Jste extrémistka, protože ze všeho děláte práci. Znám jednu takovou osobu, taky byla taková, teď je Teď má zdraví v hajzlu.

    Pomáhání v domácnosti je normální a žádoucí, ale není to práce. Je to totiž samozřejmost.
  • 1. 10. 2008 20:16

    Jarmila (neregistrovaný)
    Tak aby vás bolel nejenom šourek, tak vám napíšu, jak jsou naše zákony idiotické:
    1. Děti ve věku do 15 let věku nemůžou legálně pracovat, ale mohou spolu klidně souložit. Na podobné případy (soulož mezi osobami do 15 let věku) zákon absolutně nepamatuje, souložící osoby jsou beztrestné, a to i kdyby se jednalo o grupáč.
    2. Mají problém v okamžiku, kdy jedno z nch překročí 15. rok věku. Pak musí počkat, až 15. rok věku překročí i ten druhý, a pak mohou v souložení vesele pokračovat.
    3. Musí tak ale činit se zavřenýma očima, neboť prakticky sice souložit mohou, ale zákon jim zakazuje se na tuto činnost dívat. Dívat se na ni mohou legálně až od 18 let.
    4. Ve věku 18 let dosáhnou děti plnoletosti, mohou legálně kouřit i pít alkohol. Přesto ministryně Džamila uvažuje o tom, aby zákonem přikázala pořadatelům diskoték, aby měli povinně v nabídce jeden nealko nápoj levnější než pivo, aby nedospělci nepili alkohol.
    To aby vám bylo veseleji, až budete mít doma pubertálního nedospělce.
  • 2. 10. 2008 8:18

    Pavel (neregistrovaný)
    No, Jarmila spíš reaguje na extremismus ochránců práv dětí.

    Naše dcera jenou přišla ze školy, že prý tam měli přednášku o právech dětí, že jim tam nějaká paní říkala, že děti nesměji pracovat, a že kdyby je rodiče nutili třeba vynést smetí, tak jí mají zavolat (doslali telefoní seznam všech extrémních ochránců) a ona na ně pošle policii. Tak je pomáhání v domácnosti práce nebo samozřejmost?

    Nejhorší na tom je, že jsme tedy museli dceři vysvětlit, že to jsou blbostí (ona je chytrá a pochopila to), ale že to nikde nemá říkat - no prostě přetvářka jak za normalizace v 70-tých letech, možná ještě horší. Vždyť si vemte, co všechno se dneska nemí říkat, i když to je jen popis existující situace, hned se řve o rasizmu, lidských právech, právech dětí, právech zvířat, ale normální slušný pracující člověk má jen povinnost na to všechna vydělat a zaplatiti to v daních, práva nemá žádná.
  • 2. 10. 2008 12:53

    anonymní
    Máte pravdu, Pavle.
    Nesmí se toho dnes říkat spousta, i přes tzv. "svobodu slova".
    Zkuste vynést z práce, že vás nutí si psát docházku s povinnými přestávkami na oddech a jinou dle skutečnosti. Zkuste někde ventilovat, že nesmíte zavřít krám přes poledne a jít půlhoďky někamnajíst se teplého jídla - musíte v poledne žmoulat kus housky se salámem a rychle polykat, aby jste na potencionálně přijivšího zákazníka namluvil s plnými ústy ... Že vás nepustí v pracovní době k lékaři - někde to ještě vylepší prémiovými odměnami, když neabsentujete, byť na to máte dle různých listin práv a svobod nárok. A tak dále a tak dále ... dalo by se pokračovat do nekonečna...
  • 2. 10. 2008 15:02

    Patrik Chrz
    Že vás nepustí v pracovní době k lékaři - někde to ještě vylepší prémiovými odměnami, když neabsentujete, byť na to máte dle různých listin práv a svobod nárok.
    Mě tedy nepřijde fér chtít po zaměstnavateli odměnu za něco, co jsem nevykonal (tedy brát plat a jít si přitom k lékaři). Ano, nesmyslný paragraf v zákoníku práce takhle podporuje nemakačenky, ale já bych se k něčemu takovému nesnížil. Když jdu k lékaři, beru si dovolenou (je to moje privátní záležitost, tak proč bych se měl nechat podporovat zaměstnavatelem). Také jsem v životě nebyl v pracovní neschopnosti - na nemoc si zásadně beru dovolenou. Co je špatného na tom odměnit pracovníky, kteří pracují, místo toho aby chodili k lékaři? Tohle plně podporuji.
  • 2. 10. 2008 16:55

    Jarmila (neregistrovaný)
    Řada lidí by k lékaři chodila mimo svou pracovní dobu, kdyby to šlo.
    V době socialismu nebylo divu, to se tak usilovně budoval socialismus, že ani doktor odpoledne neordinoval. Zkuste ale dneska najít ordinaci, kde by se ordinovalo po 15.00! Co teda podle vás ty lidi mají dělat? To mají po šichtě sbírat bylinky? Dovolená byla původně vymyšlena k jinému účelu, ne na to, abyste v jejím průběhu chodil k lékaři, ať už sám nebo s dětmi. Ono docela stačí, když se školy vybodly na prevenci s tím, že když jste si jako rodič pořídil děti, tak si můžete vzít dovolenou a jít s nimi tu na očkování, tu k zubaři, tam se sám nechat oočkovat. Fakt jak u blbejch na dvorečku.
  • 2. 10. 2008 18:52

    Patrik Chrz
    Já nevidím nic špatného na tom jít v pracovní době k lékaři - ale ZADARMO a ne, aby to zaměstnavatel platil.
    Jak by se vám líbilo, kdybyste si objednala řemeslníka, on nepřišel, protože šel k lékaři a chtěl strávené hodiny u toho lékaře zaplatit?
    Tohle mi přijde jako šílenost.
  • 2. 10. 2008 21:49

    Jarmila (neregistrovaný)
    Chca nechca je to překážka v práci. Jak jste tu připodotknul, špatný zákon je taky zákon. Osobně jsem čekala, že po r. 1989 bude větší konkurence a třeba i mezi lékaři, takže ordinovat se nebude od 7.30-13.00 jako za doby budování komunismu, ale třeba od 10.00-18.00. Problém je v tom, že pokud potřebujete k lékaři častěji, stanete se pro zaměstnavatele přítěží. protože ordinační hodiny odpoledne jsou pořád utopie. Ano, šlo by to třeba napracovat nebo najít jiné řešení, ale nebylo by lepší, kdyby doktoři ordinovali taky odpoledne? Nebo je to považováno za nadstandard, když už se po 17.00 platí poplatek jako za pohotovost?
  • 2. 10. 2008 22:27

    anonymní
    "zakopaný pes" je v pojišťovnách, které nechtějí doktorům proplácet více hodin.
    On je to začarovaný kruh, suma vybraného pojistného nestačí na sumu plateb a tak se různě "lepí díry".
    A to nejhorším možným způsobem - omezením na straně lékaře (místo omezením na straně pacienta; např. max. objemem čerpané péče, spoluúčastí (těch 30 Kč je komedie), atd).

    Ano, špatný zákon je taky zákon (i když tam bylo tvrdý zákon, ale zákon, ale tohle je (bohužel :( ) trefnější) a zaměstnavaté jsou povinni ho dodržovat (samozřejmě zaměstnance nic nenutí ho vy(zne?)užívat.)
    Já považuji za věc mé cti vyřizovat si takovéto věci mimo pracovní dobu, stejně jako se nikdy neuchýlím k takovým věcem jako je stávka a nikdy nebudu členem odborů (i když vše z toho je mým právem). Tohle si musí každý srovnat se svým svědomím.
  • 3. 10. 2008 8:16

    Jarmila (neregistrovaný)
    Aby to nevypadalo, že se zastávám hypochondrů. Návštěvy lékaře lze zneužívat. Myslím ale, že dostatečnou hrozbou je nezaměstnanost. I nejposlednější dělník si rozmyslí častěji hákovat, když nad ním visí hrozba nezaměstnanosti. Nehledě na to, že zneužití nemoci by měli předcházet lékaři. Ti se ale sami chrání, protože spousta lidí nemusí mít učebnicové příznaky, ale přitom nemocní opradvu jsou, takže co kdyby... Spíš jde o lidi, kteří mají ne zrovna nejlepší pracovní dobu. Jak si má mimo pracovní dobu dojít k lékaři např. obchodní zástupce, který má být u zákazníka už před 8.00 hod. a od posledního odjíždět po 16.00, přičemž cesta se mu do pracovní doby nepočítá? Spousta lidí pracuje od 8.00-17.00, mají pak otravovat na pohotovosti, navíc když jim zaměstnavatel natvrdo řekne, že mají jít k lékaři MIMO svou pracovní dobu? Jo, kdo chodí na směny 6.00-14.00 a odpoledne 14.00-22.00, ten se do pracovní doby lékařů vejde.
    Nemáte někdo zkušenosti ze zahraničí? Jak se to řeší tam?
  • 3. 10. 2008 9:07

    jezevec (neregistrovaný)
    V zahraničí se to řeší podobně jako u nás: jsou chovný koně a tažný koně. Zaměstnanec který si práce považuje, si na návštěvy doktora bere dovolenou - zaměstnanec kterého si považuje zaměstnavatel, který není placen od hodiny ale od práce, prostě jen zavolá že jde k doktorovi nebo že zustane pár dní doma s rýmou, a zaměstnavatel se jen třese aby se mu nic nestalo aby zase přišel a práce byla hotová. No a kdo je zbytný a bouchá u pásu nebo prodává v úkole, se holt musí starat aby to nevypadalo jakože se fláká - samozřejmě že je právem každého zaměstnance si v pracovní době skočit k doktorovi (na rozdíl od nás se na to ale dává NEPLACENÉ, nikoliv placené volno), samozřejmě ale taky když se pak snižují stavy tak nejdřív jsou na řadě ti co měli nejvíc prostojů, u zvyšování mezd je tomu právě naopak.
    Je ale pravda, že zájem doktorů vyhovět pracujícím zaměstnancům se v ordinačních dobách běžných ambulancí zohledňuje o řád - ambulance otevřená alespoň jeden den v týdnu do 8-9-10 do večera je naprosto normální. Ostatně stejně fungují na západ od Aše i banky, pošty, ale i státní úřady - jeden den v týdnu otevřeno až do večera, pro normání lidi.
  • 3. 10. 2008 9:57

    Patrik Chrz
    samozřejmě že je právem každého zaměstnance si v pracovní době skočit k doktorovi (na rozdíl od nás se na to ale dává NEPLACENÉ, nikoliv placené volno)
    Přesně. Když si nechce vzít dovolenou, tak ať je to tedy neplacené volno. Mě prostě přijde trapné chtít zaplatit za práci, kterou jsem neodvedl.
  • 8. 10. 2008 9:44

    anonymní
    S. Kalousek nemluvil o koních. Ale vypadá to tak, že o dobytku: "...který přiměje ty tažné, aby se zbavili těch chovných ..."
    Takže dle vás a slavného zahraničí se "stabilní" ekonomikou jsou lidi, co mají smůlu se svým zdravotním stavem, dobytkové.
    Proč mají např. poslanci takřka neomezené marodění?
    Doporučoval bych v rámci ekonomických reforem předčít Západ a zrušit i tu dovolenou - zaměstnanec se přece může dostatečně zotavit v době "osobního" volna - naoř. od 18:00 do 08:00. Hola hola, doba otrokářská, feudalismu a raného kapitalismu volá ...
  • 8. 10. 2008 10:01

    Patrik Chrz
    Doporučoval bych v rámci ekonomických reforem předčít Západ a zrušit i tu dovolenou - zaměstnanec se přece může dostatečně zotavit v době "osobního" volna - naoř. od 18:00 do 08:00. Hola hola, doba otrokářská, feudalismu a raného kapitalismu volá ...
    Dovolená a nemoc je rozdíl.
    S dovolenou se počítá a je zahrnuta ve mzdě (Zaměstnavatel s ní počítá. Zjednodušeně lze říct, že si zaměstnanec "odkládá" každý měsíc část své mzdy, kterou pak čerpá v době dovolené.).
    Ovšem u absence z důvodu nemoci (návštěvy lékaře eventuelně jiné omluvené (nebo neomluvené) absence) tomu tak není a na takového absentéra doplácejí ti, kteří pracují, pokud zaměstnavatel nějakým způsobem toto nekompenzuje (např. odměnami pro ty, kteří neabsentovali).
    Absence zaměstnance totiž zaměstnavatele něco stojí (záleží na druhu práce, někdy více, někdy méně) a tyto náklady mu nikdo neproplácí. Nelze se tedy divit, že se takových absentérů snaží buď zbavit, nebo je alespoň méně platí.
  • 8. 10. 2008 10:34

    Jarmila (neregistrovaný)
    Ono to není jenom návštěva lékaře v pracovní době. To je taky např. volno na darování krve (co je zaměstnavateli do toho, že dárce sponzoruje zdravotnictví, že? Zaměstnavateli si to z daní taky odečíst nemůže) a konečně naprostý bonbónek, kterým jsou prosím pěkně tzv. PLACENÉ SVÁTKY!!! Tedy že zaměstnanec by pracoval, kdyby jaksi v onen den nebyl státem uznaný svátek. Protože z důvodu zákona pracovat nemůže, bere za tento den peníze jako překážku v práci. Proti tomu je hodina nebo dvě u doktora naprostá brnkačka.
  • 8. 10. 2008 16:00

    anonymní
    Navrhoval bych, aby se zavedlo zpátky, co tu už bylo za komunistů (a nebylo by to první ani poslední, co když dělal komunista, se odsoudilo, a když to dělá kapitalista, je to v nejlepším pořádku): svátky napracovávat ve formě pracovních sobot. A když by svátek připadal na pátek nebo na pondělí, tak tu napracovávací sobotu zorganizovat v sobotu téhož týdne, aby pracujícím nevznikly náhodou 3 dny souvislého pracovního volna. A pokud by chtěl pracující čerpat např. týden dovolené vcelku se svátkem uprostřed týdne, tak žádné 4 dny dovolené + 1 den svátek, ale hezky 5 dní dovolené (nebo dokonce 7 či dokonce 9 dní dovolené na víkendové volné soboty a neděle).
    Někteří pracující v nepřetržitých provozech už takovéto "požitky" znají.
  • 8. 10. 2008 16:10

    Patrik Chrz
    Něco málo z této éry pamatuji a pracovní soboty nebyly náhradou za státní svátky (kterých bylo méně než dnes), ale používaly se právě v případech, kdy byl svátek uprostřed týdne (zpravidla úterý nebo čtvrtek) a nevyplatilo by se tak rozjíždět stroje (naše ekonomika z velké části stála na těžkém strojírenství) kvůli jednomu dni.
    Proto se ustanovilo, že ono pondělí před (pátek po) svátku bude volným dnem a místo toho bude pracovní sobota.
    Osobně se mi nelíbí "rozlejzání se" všemožných svátků, proč mi má někdo určovat kdy si mám "volnit". U výrobních firem to zbytečně narušuje výrobní proces (nebo ho prodražuje), ve mzdách je to samozřejmě započítáno. Raději bych bral týden dovolené navíc, než 5 státních svátků.
  • 8. 10. 2008 16:42

    Jarmila (neregistrovaný)
    Tak to pamatujete hodně málo. Svátky se napracovávaly všechny, pravda, pokud připadl svátek do jednoho týdne, napracoval se hned příští sobotu, aby se pracujícímu lidstvu nezkrátily žíly. Ke konci socialismu se i komunisti utrhli ze řetězu a zavedli pár svátků nových. Když jste se ale podíval do kalendáře, následujících pět let to byly buď soboty nebo neděle. Pamatuji, že jsme se nad tím doma výborně bavili.
  • 8. 10. 2008 19:47

    Tomáš Marný (neregistrovaný)
    No potěš koště, Vy už musíte mít Alzheimera jak hrom... Žádné svátky se nenapracovávaly, je to tak, jak píše Patrik, když vyšel svátek na úterý, tak se přesunula práce z pondělí na sobotu před oním svátkem a byly 3 dny volna "v kuse".

    A s těmi svátky na soboty nebo na neděle budete taky kapánek vedle, máte nějaký konkrétní? Já znám z téhle kategorie jenom Velikonoce, a ty snad nevynalezli komunisti, ale křesťani, kterým tak jednou vychází ukřižování Ježíše Krista na březen a podruhé třeba na duben...
  • 9. 10. 2008 7:20

    anonymní
    Nevím, kde jste žil za socialismu, pane Marný, Alzheimerem vás urážet nebudu, ale svátky se skutečně napracovávaly. Někdy se to mohlo nazývat přesunem, ale nikdo nás jen tak doma navíc nenechal. Navíc někde do konce 60. let byly soboty pracovními.
    Některé svátky mají opravdu pohyblivý termín (u nás Velikonoce), ale většinu z těch pohyblivých u nás na rozdíl od Západu nevedeme (Boží tělo, Nanebevstoupení Páně Krista).
  • 9. 10. 2008 13:18

    Tomáš Marný (neregistrovaný)
    S některými lidmi je holt marný diskutovat... Když je podle Vás přesun volna ze soboty na pondělí před pracovním svátkem napracování onoho svátku...

    Někde do konce 60. let byly soboty pracovními - pracovní soboty skončily někdy kolem roku 1965, a to už byla pracovní jen každá druhá. Zatímco dnes je pro mnoho lidí pracovní každá, plus navíc ještě neděle a svátky, že?

    BTW svátky s pohyblivým termínem jistě existují, já chtěl po paní jarmile vědět, kteréže to zavedli komunisti...
  • 8. 10. 2008 11:12

    anonymní
    Zrovna tak jako si "zaměstnanec "odkládá" každý měsíc část své mzdy, kterou pak čerpá v době dovolené" - tak může čerpat za návštěvu lékaře, nebo i na pohřeb svého příbuzného. Žádný zaměstnavatel nejede tak na doraz, aby ho půl dne nepřítomnosti zaměstnance ohrozilo. To se projebou jinačí peníze, a nevadí to ...
    Doporučoval bych, aby se lidé dobrovolně vzdávali i těch dovolených a kdo nebude ve formě čerpat žádnou dovolenou, toho si ve firmě za odměnu nechají a ti, co si dovolí dovolenkovat, vyhodit na dlažbu. V zemích "asijských tygrů" také panuje 16ti hodinová pracovní doba 7 dní v týdnu, bez dovolených. A mnohde na těchto pozicích pracují i děti. Máme ještě co dohánět, že ...
  • 3. 10. 2008 18:43

    anonxmka (neregistrovaný)
    ahojík jarmilko , v polsku to je tak ,že lékař má otevřeno tuším do 17 hodin a zsačíná ordinovat tušímže v 8-9 hodin bydlím 4 km od polska.. papa jarmilko.
  • 3. 10. 2008 9:00

    anonymní
    Nezapomínejte, že odbory mají původ na Západě, kde existovaly nedůstojné pracovní podmínky a odměňování. A tam chceme směřovat? A ještě odbory zakazovat či je onálepkovat jako prodloužená ruka komunistů?

    Jak píšete, čerpáte na nemoc dovolenou. Kolik té dovolené prosím Vás máte? Ono se dá se zlomenou nohou bušit do klávesnice nebo viry kuckat na kolegy v práci nebo v MHD, ale těžko při těch samých diagnozách můžete někde na poli vykopávat brambory nebo lézt po lešení a dělat třeba nové střechy. Bohužel, řada diagnoz se léčí daleko déle (to pro případ čerpání dovolené) - a ne na všechny nemoci můžete sjednat pojištění. Dá se pojistit hospitalizace v nemocnici, ale tam se plní tuším až po 1 měsíci hospitalizace. Co znám některé úderníky kolem sebe, tak si také mnohdy neberou nemocenskou, a víkend a den dovolené to "spraví". Samozřejmě, že na nemoc nechtějí vyplácat všechnu dovolenou a tak tu nemoc díky dovolené nevyléčí, ale spíše přechodí. A pak nastanou komplikace a pacientova léčba je dražší než kdyby hold třeba při chřipce vzal 14 dnů nemocenské a pořádně to vypotil. Tu dražší léčbu pak zaplatí všichni z povinného zdravotního systému, takže vlastně takoví úderníci parazitují na těch ostatních, co o své zdraví více pečují.

    Navíc řada zaměstnavatelů vám nedá dovolenou, když přijdete a zažádáte, že ji chcete teď hned. V tomto ohledu stále přetrvává plánování (dovolených) a těžko si asi naplánujete 3/4 roku předem, že chřipku dostanete v termínu od 10. října do 25. října a na tuto dobu požádáte zaměstnavatele v předstihu o čerpání dovolené na zotavenou.


    Pro Mitra dnes ve 4:22: těch pracovišť, která fungují celý den, je minimum, možná budou v Praze a některých velkých městech, ale určitě ne někde na venkově. V těchto ordinacích jsou lékaři zaměstnaní, nepodnikají, tudíž se dá usoudit na jejich mizernější úroveň než u kolegů - podnikatelů, protože ti by měli za větší peníz, který jim z podnikání plyne, pro pacienta i více vykonat (alespoň takto nějak by měl fungovat model založený na penězích v přetrženém hospodářství).
  • 3. 10. 2008 9:51

    Patrik Chrz
    Já jsem rozhodně nikde nenapsal, že bych chtěl odbory zakázat. To že se mi něco nelíbí, že s tím nesouhlasím a nehodlám se toho účastnit neznamená, že to budu chtít zakázat (takto se chovají komunisti).

    Já jsem v odborech nikdy nebyl a nebudu, považoval bych to za moje OSOBNÍ selhání.

    Za dobu co jsem v pracovním procesu (5+3+1 rok) jsem byl nemocný 2 krát a pokaždé jsem si bral dovolenou (to bylo v mém prvním zaměstnání kde jsme měli 5 týdnů, v těch dalších už to byly jen standardní 4 týdny).

    Pokud bych přišel za zaměstnavatelem, že jsem nemocný ať mi buď dá dovolenou, nebo že zůstanu doma na nemocenské, chtěl bych vidět toho, kdo řekne - dovolenou ti nedám, vem si nemocenskou.
  • 3. 10. 2008 11:11

    anonymní
    Většina zastánců modré totality, když se jim něco nelíbí, tak to chce zakázat. Jako komunistický přežitek. Znám v okolí dost podnikatelů (nejedná se o živnostníka s 1 zaměstnancem - synem) z sro nebo as., kde přímo odbory zakázali, i když je zaměstnanci chtěli. Bohužel na to neexistuje žádný papír a zaměstnanci musí držet ústa a krok.
    Ale aspoň v praxi vidíme, o jakou demokracii ODS opravdu jde.
    K Vašim nemocem: někde jste kdysi uváděl, že je Vám kolem 30ti. Když v takovémto zdravotním stavu vydržíte až do smrti, bude to dobře nejen pro Vás, ale i pro celý systém. Ne že bych Vám nějaké nemoci přál, ale ani Vy se pravděpodobně do budoucna nějakým těm nemocem nevyhnete. A ne vždy to bohužel může spravit týden dovolené ...
    To, že vám zaměstnavatel "dá na vybranou" dovolenou místo legálního čerpání nemocenské, svědčí o prohnilosti společnosti po r. 1989.
  • 3. 10. 2008 11:46

    Patrik Chrz
    To, že vám zaměstnavatel "dá na vybranou" dovolenou místo legálního čerpání nemocenské, svědčí o prohnilosti společnosti po r. 1989.
    Mě nikdo na vybranou nedával, já jsem si vzal dovolenou dobrovolně. Při té almužně, co se vyplácí za nemocenskou se mi ta dovolená vyplatí (vyplatila). Jo, když se někomu nechce makat, tak to má hned plná ústa práv a odborů,... vůbec se jim nedivím, že takové lidi ve SVÉ firmě nechtěli. Já se přiznám, že na podnikání bych neměl nervy (pořád někoho nutit do práce a stát mu za zadkem jestli se nefláká a ještě být za "zlého kapitalistu") a proto jsem rád, že jsem zaměstnancem.
  • 3. 10. 2008 13:06

    Jarmila (neregistrovaný)
    Spíš bych jako znak prohnilosti viděla to, že nemocný je trestán za to, že si vůbec dovolil onemocnět, přičemž naše strana a vláďa plkají cosi o tom, že "nemocenská se zneužívá". Pokud ji někdo zneužívá a je odhalen, má nést následky, a ne že se sníží platby nemocenské pro všechny šmahem. Prohnilost vidím v tom, že zaměstnanec MUSÍ platit zdravotní daň, ale když si náhodou dovolí onemocnět, má tak na slanou vodu. To je najednou stropů a krácení, že to nikoho nezajímalo, když stát natáhnul pracku pro prachy? OSVČ si většinou nemocenskou neplatí, vyřešili to po svém, když z nic moc nedostali. Znám OSVČ, co se před plánovanou operací nechali na měsíc nebo dva zaměstnat, aspoň na částečný úvazek, aby měli v době nemoci alespoň nějaký příjem.
    Všude máme plnou hubu toho, jak to chodí na naší západní hranicí, ale vždycky slyšíme jen to, co se zrovna někomu hodí do krámu. U nás zkrátíme platbu nemocenské, v Německu platí zaměstnavatel plnou nemocenskou 6 neděl. Nic proti jejich systému, ale u nich je třeba zaměstnavatel systémem nucen starat se o pracovní podmínky zaměstnanců, aby mu marodili pokud možno co nejméně. U nás jsme z toho udělali osobní věc každého a ještě jsme nemocným zkrátili platby, aby ten nemocný makal do roztrhání těla, přesně v duchu hesla "když jsi schopný ještě dolézt k doktorovi, jsi schopný makat".
  • 6. 10. 2008 9:30

    anonymní
    Někdo je "uvědomělý" a buduje přetržené hospodářství za cenu poškozování svého zdraví. Určitě přecházením nemocí formou dovolenky k upevnění zdravotního stavu nepřispějete, ale o tom se už tady na Měšci tuším že diskutovalo. Tento systém vidí jen ty prvotní náklady, ale nevidí ty další, vzniklé komplikovanější a dražší léčbou přechozených nemocí. A třeba i očkování: člověk se raději nedá oočkovat, ušetří mezi dvěma stovkami a několika tisíci, ale když ho pak nemoc schvátí, ta léčba stojí daleko více. To si uměl komunista spočítat, že je lepší hromadně oočkovat populaci než aby pak měl nabyté špitály. Dále jsou opomíjeny nemoci, jejichž přivození občan téměř nijak neovlivní (ať již že na občana někdo chrmlá v MHD, v jakékoliv frontě, obchodě manipulace s penězi, ale i takové nezaviněné úrazy). Jsem šokován, co lidi mrzí, že jsou zdraví a zkoušejí různé (ne vždy jen adrenalinové) sporty. Občas to nevyjde. Je sice hezké, že jsou pojištěni, ale ty pojistky většinou řeší jejich další žití, nikoliv úhradu léčby. Pak samozřejmě v systému chybí peníze na léčbu závažných nemocí, když se plácají na léčbu lehkomyslných debilů.

    Osobně se domnívám, že dnes už nikdo nad lidmi stát nemusí, aby se neflákali. Lidi poznali, co je to "právo na práci" a šoty v TV ukazující brečící lidi vyhozené na dlažbu ne díky své lennosti, ale díky "zázračnému" kapitalistickému systému, snad hovoří jasně. Otázkou zůstává spravedlivé odměňování řádně pracujcíích lidí. Rozevírající se nůžky mezi hrstkou bohatých a dále bohatnoucích (opravdu mají na svém bohatnutí zásluhy právě oni?) a chudnoucí střední vrstvou (opravdu to bude tím, že neznají dost cizích jazyků, jsou málo vzdělaní a nechtějí v zaměstnanání trávit 2/3 dne, jako tomu bylo v období raného kapitalismu a jak to je nyní u "asijských tygrů"???)

    S příspěvkem paní Jarmily nelze (jak jinak) než souhlasit. Chybí mi nějaká konkrétní čísla o tom, kolik lidí simuluje, hází se marod a zneužívá tak systému. Jo, znám jednu z největších stavebních firem v regionu, mimo jiné vlastněnou a vedenou špičkami ODS kandidujících do kdejakýcjh voleb. Když není práce, vyšlou jejich zaměstnance (nejen dělňase, ale i mistry a další THPáky) k lékařům, ať je platí stát z nemocenské (hlavně nějak překlepat zimu). To je asi jediná výjimka zneužívání, ale za to snad nemohou konkrétní zaměstnanci, ale někdo jiný - běžní zaměstnanci musí držet ústa a krok. Člověk nemusí být odborník, aby při nekonečném čekání na různá vyšetření neviděl různá lidská utrpení, jejichž simulaci by úspěšně nezahrál ani sebelepší herec. To, že někoho někde něco píchne a letí s tím hned s lékaři - jenom dobře. Může to být třeba rakovina, o jejíž úspěšné léčbě rozhoduje právě včasná návštěva lékaře. Velké množství případů se však nedá vyléčit s tím, že pacient přišel pozdě. K prvenství ČR ve výskytu rakoviny - není to až tak českou hutnou stravou - tu už jedli naši předci, a nechcípali tolik jako my, ale to, že každé jídlo v rámci zlepšení chuťových, senzorických, trvanlivostních vlastností obsahuje velké množství aditiv - tzv. "éček". Některá z nich jsou samozřejmě zdraví neškodná, vyskytují se kolem nás ve volné přísrodě, ale většina z nich je tvrdá chemie, která se někde v těle střádá, je problematicky z těla vylučována a za roky užívání a ukládání v těle či chemická reakce "éček" v těle způsobuje bujení. Zrovna tak mobily zařící u hlavy na zdraví nepřidají.
  • 6. 10. 2008 19:12

    Patrik Chrz
    Někdo je "uvědomělý" a buduje přetržené hospodářství za cenu poškozování svého zdraví. Určitě přecházením nemocí formou dovolenky k upevnění zdravotního stavu nepřispějete
    Tak to by mě fakt zajímalo, jaký je rozdíl mezi tím být doma týden nemocný a brát si na to dovolenou a být doma ten samý týden na nemocenské. Tedy kromě těch peněz :D
    A třeba i očkování: člověk se raději nedá oočkovat, ušetří mezi dvěma stovkami a několika tisíci, ale když ho pak nemoc schvátí, ta léčba stojí daleko více
    Konečně se na něčem shodneme. Lidi jsou nepoučitelní, že se nenechají očkovat i když by si to měli platit. V případě nemoci totiž přijdou o mnohem víc, než by je stálo očkování. Já jsem se třeba proti "žloutence" (A i B) nechal očkovat dávno (společně třeba s břišním tyfem), i když po pravdě hlavně proto, že hodně jezdím do různých "cizích krajů", kde jde nakažení hepatitidou daleko pravděpodobnější, než u nás.
  • 7. 10. 2008 5:21

    anonymní
    Jestliže na nemoc obětujete týden dovolené, ten týden bude určitě omezený. Když budete marodit přes nemocenskou, můžete klidně obětovat 2 týdny a více. A určitě bude vyléčení nemoci kvalitnější, bude-li trvat 2 týdny místo jednoho.
    Řada lidí bohužel na očkování ze své kapsy nemá. Proto spoléhá na to, že zrovna jemu se nákaza vyhne. Zrovna tak s pojištěním auta, života, nemovitosti. Každý má žebříček hodnot, na které dosáhne a na které už bohužel ne.
    Smutné je, že slušný člověk si řadu očkování musí platit ze svého (má-li na to) nebo pak omarodí, a narkomani nebo jiní ksindlové nemusí očkování hradit, ačkoliv oni neplatí ani nemocenské ani daně a společnosti ubližují.
  • 7. 10. 2008 22:52

    Paly (neregistrovaný)
    Souhlasím, ale: Dovolená je určená k odpočinku a rekreaci. Krátkou nemoc "jestli se tomu vůbec dá říkat němoc" budu řešit náhradním volnem (příjdu o víc peněz než kdybych jen nedostal zaplaceno, ale považuji to za správné), ale týden už je na nemocenskou(platím pojištění, tak si něco zasloužím ... pojištění je ale nízké, tak si nezasloužím moc a už vůbec ne od prvního dne).
    Ten kdo nemůže mít náhradní volno si prostě bude muset vzít nemocenskou - ale nemůže očekávat, že za tak nízké pojistně dostane zaplaceno, jako by byl v práci.
  • 8. 10. 2008 10:01

    anonymní
    Nezlobte, že reaguji na váš příspěvek a ta reakce (kolikátá už ...) bude v tak úzkém sloupečku, že se skoro nebude dát přečíst.
    Jak víte, že máte či nemáte zdravý organismus? To zjistíte, až když exnete, že zdravý nebyl nebo že se nejednalo o banální nachlazení?
    Dospělý člověk se zdravým rozumem rozhodně toto nepodceňuje.
    Podívejte se do statistik, kolik lidí u nás exne jen na banální chřipku. Co takový meningokok ... a o řadě dalších nemáte ani tušení, že existují. řeba jen přechozená chřipka vytváří na srdečním svalu nějaké "šrámy", které když se střádají, tak vyvolají smrt. Nejsem zdravotník, jen si občas přečtu nějaký ten nestranný článek - proto ty laické názvy, nikoliv však laický pohled na závažnost přecházení chřipky nebo nachlazení - už tyto dvě diagnózy není schopna řada lidí od sebe oddělit. Z obojího však lmohou nastat komplikace. Následuje drahá léčba antobiotiky, které vám příště nemusí "zabrat".
    Sousedka takhle přecházela chřipky a nachlazení. Tu v práci nestíhala termín uzávěrky, tu se zase přichomýtlo něco jiného. Pár dnů volna to spraví, tvrdívala. Rovněž almužna během nemocenské ji od řádného vymarodění odrazovala. Jeden hezký, sluneční jarní víkend taky ... ona ležela, soused se pachtil na zahrádce. Odpoledne s brekotem oznamuje: ona mi odešla. Nejdřív jsme nechápeai, kam. Pak jsem pochopili ... doma, během pár hodin se její stav tak zhoršil. A v té době ještě nefungovaly "vymoženosti" p. Julínka. V současné době se mnoho lidí zdráhá z finančních důvodů jít na pohotovost, případně ji nemá v dosahu a doprava placenou sanitkou (nejedná-li se o bezprostřední ohrožení života) rovněž z finančních důvodů nepřipadá v úvahu. Ono "já počkám do rána k obvoďákovi, abych nedostal na pohotovosti vylágoš že otravuji s chujovinou" se také může vymstít.
  • 8. 10. 2008 12:12

    Jarmila (neregistrovaný)
    Nebo taky nemusí. Ono je rozdíl mezi běžným nachlazením a klasickou virovou chřipkou. Nachlazení vyležíte za nějakých 7-10 dnů a jste zase Jura, zatímco virová chřipka si vás vychutná tak, že ležíte 3 týdny až měsíc jako lazar, protože vás bolí celé tělo a skoro celou tu dobu máte taky příslušné teploty. Příznaky jsou prakticky stejné a nepozná to ani doktor, ten teda podle toho, že po týdnu na kontrole vypadáte ještě hůř, než když vám psal nemocenskou. Kromě teplé postele a horkho čaje na to stejně nic jiného neexistuje (nepomáhá ani ten reklamou hojně propagovaný Coldrex, který příznaky nemoci jen potlačí, ale základní chorobu nevyléčí, takže ta se následně rozvine a udeří znovu a s větší silou).
  • 8. 10. 2008 12:34

    Patrik Chrz
    Coldrex taky není žádný zázrak. Když si dá člověk Paralen (=Paracetamol) a zapije to čajem s citronem (kofein + vitamin C) tak má to samé, jen levněji :)
  • 8. 10. 2008 19:59

    Jezevec (neregistrovaný)
    Nezlob se Patriku, ale léčení některých nemocí si představuješ jak Hurvínek válku. Zrovna tak čerpání nemocenské kontra dovolená ...
    Doporučuji trochu více životních zkušeností - ono se to plácá, když je člověk relativně mladý a zdravý, že ...
  • 3. 10. 2008 4:22

    mitr (neregistrovaný)
    Konkurence mezi lékaři - tedy normální podnikání ve zdravotnictví - se začíná objevovat: např. ordinace http://www.mojeambulance.cz/ mají otevřeno 12 hodin denně.
  • 3. 10. 2008 9:10

    anonymní
    Nikdo nejede na doraz, ale vytváří si rezervy, třeba právě na ono marodění, dovolenou atp. Tzn., že už to má zakalkulované v ceně výrobku, služby. Tzn., že hodiny strávené u lékaře mu zaplatím.

    Horší je, když mám sjednaný nějaký termín a dotyčný onemocní nebo něco jiného mu do toho vleze a nedá vám vědět.a narazíte pak na zavřené dveře. A to je právě problém soukromníků, protože ti za sebe těžko seženou narychlo náhradu. Pokud se jedná o návštěvu lékaře, mám neomluvenou absenci, protože mi nemá kdo potvrdit prospustku a abych absenci neměl, musím si vzít dovolenou na zotavenou (když mám to štěstí a zaměstnavatel mi ji jen tak zblintu podepíše) - což je kvůli pár desítkám minut vyšetření u lékaře kravina. Když se toto stane ve špitále a nekoná se zrovna řetězová bouračka na dálnici s nejtragičtějšími následky za poslední 2 pětiletky a tudíž je polovina špitálů v republice na nohou, tak tam obvykle zaskočí jiný lékař, maximálně se zpozdí termín objednaného vyšetření o několik desítek minut, což je však naprosto běžné i u jiných lékařů-soukromníků.
  • 7. 10. 2008 5:52

    Jezevec (neregistrovaný)
    No, to bychom si také mohli brát dovolenou zdarma, zatímco jiní mají ještě vedle placené dovolené 13. a 14 platy (Vy jste to pane Chrzi snad i někde psal, že jste měl dovolenou jakýmsi způsobem proplacenou, nikoliv však čerpanou).
    Pokud zákon umožňuje návštěvu lékaře s náhradou, proč ne? Už se těším, když se ODS dostane k moci, tak bude moci dále běžným lidem škrtat takovéto "luxusy" v duchu hesla "my neslibujeme, my plníme. A páni poslanci si nadělí místo roku 100 % nemocenské 2 roky ...
    Každý podnikatelský subjekt musí mít vytvořeny rezervy jak na lékaře, tak na případnou nemoc. Protože až když omarodí, nedostane tak vysoké dávky, aby mu plně pokryly ušlý příjem. To samé u zaměstnanců. Nikdo nejede na doraz, aby po 3hodinové návštěvě lékaře zbankrotoval.
  • 7. 10. 2008 20:39

    Patrik Chrz
    Vy jste to pane Chrzi snad i někde psal, že jste měl dovolenou jakýmsi způsobem proplacenou, nikoliv však čerpanou
    Jo, jednou jsem jel jen na 14 denní dovolenou (obvykle jezdím na 3 týdny) a tak mi týden zbyl (standardně mám 3 týdny dovolenou v zahraničí a 1 týden jako "rezervu", právě na návštěvy lékaře (většinou zubaře), nějaké to zařizování, eventuelně nemoc, atd). No a nevěděl jsem co s ním (jet někam na týden nemá moc smysl a týden se válet doma taky ne. Tak jsem si jí nechal proplatit. A protože to náš právní řád nedovoluje, řešilo se to tak, že jsem sice oficiálně čerpal dovolenou, ale ve skutečnosti jsem pracoval. "Náhradu" jsem pak dostal formou odměny.
    Každý podnikatelský subjekt musí mít vytvořeny rezervy jak na lékaře, tak na případnou nemoc. Protože až když omarodí, nedostane tak vysoké dávky, aby mu plně pokryly ušlý příjem. To samé u zaměstnanců. Nikdo nejede na doraz, aby po 3hodinové návštěvě lékaře zbankrotoval.
    Ale samozřejmě, pak se ale nelze divit, že zaměstnavatelé upořednostňují (platem, kariérním postupem) zaměstnance kteří pracují, před těmi kteří marodí.
  • 8. 10. 2008 10:00

    anonymní
    Nejsme snad dobytek, abychom nesměli marodit, že ...
    Dobytek se také mnohdy příliš neléčí, ale posílá na jatka. Uzákoňme eutanázii a hned budeme mít na radar, nová letadla a luxuxní auta pro papaláše. Lidi budou mít možná o 50 korun nižší daně. Hm, sice to bude návrat do doby kamenné, ale co bychom neudělali pro lepší ekonomické výsledky. A tu eutanázii pokud možno pokud se pacient nevyléčí, tak po 10ti dnech!
  • 1. 10. 2008 16:31

    PabloRadegast (neregistrovaný)
    Mate moje sympatie, pani Jarmilo. Deti by mely byt vedeny od malicka k zodpovednosti a uceny k tomu, ze nic neni zadarmo. To prece neni v zadnem rozporu s detstvim. Dneska deti dostanou vsechno, co chteji a pak si toho nevazi, protoze naznaji hodnotu penez a prace.
  • 2. 10. 2008 14:32

    pepe (neregistrovaný)
    správně, cikáni taky učí svá cikánata krást od mala. A taky je za to nikdo nelinčuje, že jejich děti "pracují"
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).