Hlavní navigace

Koho nejvíc potrápí americký Fed?

Jan Bureš

Kolotoč výprodejů po středečním zasedání Fedu včera dál pokračoval. Akcie po celém světě ztrácely o 2–3 % a desetiletý americký dluhopis je nejslabší za (téměř) dva roky.

Doba čtení: 1 minuta

Kolotoč výprodejů po středečním zasedání Fedu včera dál pokračoval. Akcie po celém světě ztrácely o 2–3 % a desetiletý americký dluhopis je nejslabší za (téměř) dva roky. Pokud by podobné výprodeje měly pokračovat, je to na pováženou. Tak silná reakce na zprávu o tom, že Fed “pouze” zpomalí pumpování peněz do ekonomiky je znepokojující. Co asi trhy řeknou na to, až se Fed rozhodne peníze z trhu stahovat?

dan_z_prijmu

I přes silnou negativní reakci trhů zatím věřím, že Fed nenastartuje nový Armagedon. Nemá k tomu důvod a není k tomu ničím tlačen. Ben Bernanke na tiskové konferenci zdůraznil, že jakékoliv utažení měnové politiky bude vždy záviset na číslech z reálné ekonomiky. Pokud by restriktivní kroky Fedu vedly k prudkému růstu výnosů, a ty by ohrožovaly dynamiku americké ekonomiky, otočí Fed kormidlo zase zpátky. Může si to dovolit, protože ho v tuto chvíli nepálí inflace.

Riskantní je ale konec americké měnové expanze pro jiné ekonomiky. Především pro ty, které se stále potýkají se strukturálními problémy (vysoký zahraniční dluh, slabý růst) a super-levný dolar jim v posledních letech pomáhal. Jedná se především o řadu menších ekonomik v Jižní Americe (Nikaragua) a Africe (Nigérie), které mají deficity běžného účtu mezi 10ti a 20ti procenty HDP, a tím pádem velice silnou závislost na levných penězích ze zahraničí. V Evropě většina periferií udělala v posledních letech solidní pokrok a závislost na zahraničních penězích (daná deficitem BÚ) se výrazně snížila. I tak může být v koutech s pomalým růstem a vysokým zahraničním dluhem (Portugalsko) tvrdší měnová politika Fedu nepříjemně cítit. Portugalské výnosy se pohybují nad 6 % a úvěry se prakticky neposkytují. Pokud se Fed skutečně rozhoupe k otočení kormidla, může to nakonec paradoxně ECB dotlačit k novému kolu měnové expanze.

Našli jste v článku chybu?