Bance je celkem jedno, zda budete splácet či ne. Pokud splácíte, nacpete jim tam za tu dobu 20 - 30 let pěkný peníz navíc. Pokud nebudete, prodají vám střechu nad hlavou a banka peníze také dostane. Jen jí vzniknou náklady na exekuci, kterou stejně provede externí firma a všechny tyto vícenáklady s tím spojené zaplatí zase dlužník.
A k situaci, že nemovitost bude mít tržní cenu nižší než pořizovací, u nás ještě hezky dlouho nedojde. Dokud na trhu bude nedostatek bytů, a nebude se více stavět, tak je stále prostor pro další růst cen. Ostatně, i u mnoho spotřebního zboží máme ceny vyšší, než mají na západě, a platy tu jsou přitom mnohem nižší.
Kolego, trochu to motáte. Tohle není primárně o hypotékách. To jsou úvěry, který i jako bankéř považuji za rozumné narozdíl třeba od dlouhodobých úvěrů (tj. 5-10 let) na nákup vánočních dárků, na dovolenou apod. Ten, kdo si bere úvěr na tohle mě sice slušně živí, ale zároveň ho považuji tak trochu za blázna. Osobně považuji úvěr za opodstatněný, pokud kopíruje morální životnost jím financované věci - auto 3-5 let, televize 2-3 roky, počítač 2-3 roky, dovolená 1/2 - 1 rok (když už to musí být) apod.
Jinak bankám to samozřejmě není jedno, protože na nesplácené úvěry musí až do doby jejich úplného splacení mít bez ohledu na zástavu vytvořené opravné položky v plné výši a ty jsou financovány na úkor zisku. Navíc s novým insolvenčním zákonem bude pozice věřitelů ještě oslabena, takže půjčování třeba na 100% hodnoty zástavy bude nejspíš dostupné jen opravdu dobře prověřeným klientům.
Ale bance je skutečně jedno, na co komu půjčí. Jestli někdo nesplácí hypotéku, tak se v krajním případě prodá střecha nad hlavou, jestli si půjčí na domácí kino, tak mu doma exekutoři seberou domácí kino a ještě něco k tomu, protože to kino dávno nemá hodnotu zbytku nespláceného úvěru.
Jsou samozřejmě mechanismy, jak riziku nesplácení či podvodným jednáním zabránit či omezit, ale mi řešíme plnění plánu, takže nás dole tyhle "starosti" až zas tak netankují.
Osobně se také domnívám, že půjčovat si na spotřební věci je pitomost, ale když se podíváte na ty platy, co lidi dnes berou a co dají na živobytí, tak jim nic jiného mnohdy nezbývá. Rozhodně se hodně proúvěruje na spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorenty a i v zadlužování na bydlení se udělaly obrovské skoky.
My v ČS klienty neodmítáme. Jen jim "doporučíme" produkt, možná pro ně méně vhodný, ale když hoří plán prodeje ... Tím se klientům vylepší scoring. A spokojeny jsou obě strany. Řada klientů by asi ani nenašla odvahu jít škemrat o úvěr do jiné banky, zvláště nemají-li tam žádnou historii. Pak ještě zbývá zkoušet úvěr přímo u obchodníka, a pokud má akci s nulovým navýšením, je to pro klienty výhodnější. Ale musí se umět na trhu orientovat, což ovšem nepatří mezi silné stránky naprosté většiny "našich" klientů.