Pro srovnání ceny v roce 1989 a v roce 2019
energie - zemní plyn, 1 kWh 2019 6,28-18,66 Kč za 1 m3
0,10 Kčs. rok 1989
energie - elektřina, 1 kWh
0,48 Kčs. rok 1989
energie - vodné a stočné, 1 m³ (pozn.)
0,80 Kčs.rok 1989 2019 - v Praze vodné a stočné cca 90,- Kč
Když tak, si můžete aktuální ceny sami najít.
V 89tym nebyl často ani v okolí okresních měst vodovod a kanalizace. Natož plyn.
Ono vůbec obhajovat tehdejší cenu vody je nesmysl, komančové jí zafixovali někdy 60 letech na pár halířích a dalších 20 let nešáhli na jedinou trubku... A pak se divíme že dneska se to propadá, praská a za draho opravuje.
Pokud mohu soudit podle svého bydliště (a jeho okolí), plyn se začal do domácností rozvádět až po roce 1990. Československo bylo přehřátou ekonomikou. Patřilo k světové špičce výrobě oceli. Vyrábělo vysokotlaké potrubí pro plynovody, ale na trubky pro střednětlaké rozvody a domovní přípojky kapacita nebyla. Vyráběli jsem v licenci Migy 21, ale nebyl toaletní papír. Prostě vše pro lid, ale pro člověka...
Ano, když vyhoří fabrika na hajzlpapír, tak ten papír není, co je na tom divného? Až shoří nějaká montovna, tak nebudou výrobky, co se v ní montujou. Hlavně že dneska je všeho dost, co? https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/stavebniny-nedostatek-dodaci-lhuty-cihly-skla-panely.A180628_152919_ekonomika_jn
Co se toaletního papíru týče, ten chyběl tak nějak kontinuálně. Koncem 60 let se postavila nová linka na Slovensku, ale ta brzo přestala svou kapacitou postačovat. To, že papírna vyhořela, donutilo soudruhy po 10 letech ignorování problémů, jednat. Požár byl "objektivní příčina" a tak se o nedostatku mohlo mluvit ve veřejných sdělovacích prostředcích.
Toaletní papír nebyl jen po krátké období. Osobně jsem jeho výpadek nijak nepocítil. Lidé mají mnoho špatných vlastností, jedna z nic je chamtivost. Dělají si potom neuvěřitelné zásoby. To se děje i dnes. Stačí uveřejnit zprávu o nedostatku vajec, drahém másle... a lidé se předzásobí jako před koncem světa.
Zapochyboval jsem o své paměti :-) Tak jsem se obrátil s dotazem na internet. A ejhle.. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2509033-rezim-zraly-na-splachnuti-pred-30-lety-musela-strana-resit-velkou-toaletni-krizi
Zřejmě příliš věříte na objektivnost ČT. Skutečně jsem nemusel v druhé polovině 80.let stát frontu na toaletní papír. Dnes si za trochu kvalitní musíte více připlatit. Je šizený jako naprostá většina všech produktů nabízených zákazníkům. Ale to musíte mít zkušenost se zbožím před rokem 1990.
Dovolím si poznamenat, že reportáž je dobová. Čili když tak, muselo by se pochybovat o československé televizi, nikoliv o ČT. A o té československé bylo nutno pochybovat obecně, protože pokud se tam už něco kritického objevilo, muselo to projít hustou sítí ideologické cenzury.
Dobu před rokem 1990 pamatuji relativně dobře. V té době jsem už byl zaměstnán. Jsem tam starý, že pamatuji dobu, kdy zboží z Číny bylo synonymem luxusu a kvality :-) Pamatuji si dobře na "nešizené" skládané toaletní papíry :-)
Co se kvality týče, nemá cenu se vyjadřovat. Jednak nebylo s čím srovnávat a jednak, každá ideologie druhu jaká vládla v té době tady, kontrolovala informace. Možnost, že by si lidé mohli sami na základě předaných informací dělat vlastní názor, byla (a je, jak vidno na východě), naprosto nepřijatelná. Kritické myšlení je nepřítelem každé ideologie :-D
V 80. letech zde byl nově zaveden pořad Aktuality ČST. Primárně byl zaměřen na hospodářské zprávy. Uváděn byl kolem 21:00 hodiny vždy pro Televizních novinách. Takže jste se tam dozvěděl, jak se daří - nedaří naplňovat plán výroby v daném podniku a v duchu té doby zařazoval i kritické příspěvky. Lidé se stejně jako dnes nechají zpovykovat, když se něčeho nedostává. Dnes jsme smetištěm pro německé firmy a dodavatele. Většina stejných produktů je pro východní trhy šizena, používá náhražky, osekají spotřební zboží. To jistě víte. Přes deset let se v Parlamentu EU planě o tom žvaní. Znovu Vás mohu uklidnit, toaletní papír jsme měli vždy, stejně jako další. Jen určitá část zpovykovaných občanů si dělali zásoby jako křečci. A dnes to pomalu vykládají jako 4. odboj proti komunismu. Žasnu, jak lidi ztrácí paměť či si zcela nehorázně vymýšlí. Asi špatné svědomí, že tehdy u všeho mlčeli a nejinak je tomu i dnes. I dnes mají lidé strach se ozvat proti šikaně na pracovišti, proti 1/3 mzdám. Frustraci a vztek si vylévají doma, na poště, na nádraží:-)
Ano, také žasnu, nejen nad ztrátou paměti :-D
O příspěvek dříve jste zpochybnil věryhodnost ČT. Nyní tvrdíte, že ČST informovala objektivně. Ale současně zpochybňujete celou reportáž, včetně "odpovědného vedoucího" - "Toaletního papíru je opravdu nedostatek a problém je již delšího data. Zhruba 3 až 5 tisíc tun chybí meziročně na uspokojení požadavku obchodu..."
Ještě tady nepadla možnost, že celá reportáž, byla zinscenována, aby o 30 let později bylo možné pomlouvat "staré dobré časy" :-)))
Úplně nerozumím tomu, jaký má vůbec smysl zkoumat 30 let staré ceny v souvislosti s rozhodnutím, jestli si ceny nyní fixovat nebo ne. Dokázal byste mi ten důvod obajnit ?
V článku jsem zaznamenal jednu nepřesnost a to obecné prohlášení ve smyslu, že když ceny klesají, nemá smysl si cenu fixovat. V minulých letech, kdy silová složka šla dolů, býval ceník fixace na rok u plynu levnější, než základní tarif na dobu neurčitou. Zkoumal jsem to u "primárních" dodavatelů, t.j. u nás na střední Moravě - ČEZ a Innogy a platilo to i pro EON. Vždy si to chce zkontrolovat i tuto možnost.
Energetičtí šmejdi nám stále řádí
Po celý rok, každý den, pobíhají po městech a obcích obchodníci s elektřinou a ne vždy etickými způsoby se snaží přetáhnout odběratele k sobě. Jako příklad uvedu jeden případ z mnoha. Tentokrát se spotřebitel obrátil na mne se žádostí o radu, ovšem pozdě. Jeho neznalost a důvěřivost ho stála 12 tisíc.
V létě dostali manželé nabídku ke vstupu do tzv. výběrového řízení . Smlouvu podepsali v domněnce, že se jedná o nějakou soutěž v oblasti elektřiny, což si ale myslí většina takto oslovených lidí. V říjnu přišel dopis, že na základě jejich přihlášky jim byl vybrán pro dvě odběrná místa nový dodavatel, který bude dodávat elektřinu od 1. března 2019. Vůbec si neuvědomili že se jedná o ono výběrové řízení, do kterého se v létě přihlásili a řekli – my žádnou změnu nechceme. Nechcete,zaplatíte. Za každé odběrné místo 6 tisíc, tedy 12 Vzali si půjčku a zaplatili, za důvěřivost v solidní jednání podomního prodejce,který úmyslně neřekl pravdu a nevysvětlil. Šlo pochopitelně o důchodce.
Považuji za správné připomenout zásady:
1. Každý takový obchodník musí, opakuji musí ,v dostatečném předstihu potencionálnímu zákazníkovi říci – Chtěl bych k Vám přijít, nabídnout Vám to a to a popřípadě sepsat s Vámi smlouvu. Pak je na občanovi,zda dát k takové návštěvě souhlas či ne.
2. Když Vás takový obchodník přesvědčí a smlouvu s ním podepíšete, máte 14 dnů čas si vše ještě rozmyslet a od smlouvy odstoupit,písemně.
3. Pokud ani tohle nestačíte udělat a změnu si rozmyslíte později než je oněch 14 dnů, máte ještě poslední možnost a můžete od smlouvy odstoupit do 15 ti dnů od zahájení dodávek elektřiny.
Je to obdobné jako nákup zboží po internetu. Vyberu si zboží, potvrdím objednávku a až když objednané dostanu,tak se rozhodnu,zda jsem objednal správně a zboží mi vyhovuje. Teď jste dostali elektřinu nejste s ní spokojení /s kvalitou podmínek/ a tak si ji přece nenecháte a od dodávek odstoupíte.!
Takhle mělo být postupováno v popisovaném případě. Manželé měli počkat do 1.března a pak říci „ My Vás nechceme a odstupujeme od smlouvy“. Bylo by to bez sankce 12000,- Kč. Jenže o této možnosti se téměř neví a šmejdi s tím počítají.
Brecite skvele, ale na spatnem hrobe. Pamatuju uz moje babicka rikavala, ze za blbost se plati. Kdyz nekdo nekomu neznamemu dobrovolne da svoje udaje a neco mu podepise aniz by se presvedcil co vubec podepsal, tak mi muze byt lito leda tak lidi, kteri to s takovym trotlem pak musi resit (policie, poradny, pravnici...)
Omlouvám se , nemá to nic společného s elektřinou , ale musím reagovat . Koncem osmdesátých let jsem pracoval jako řidič v n.p. potraviny , pak pramen , takže jse trochu viděl do problémů ohledně zásobování . Toaletní papír opravdu často nebyl , stejně jako dámské vložky , fernet nebo becherovka šel hned pod pult , něco málo do regálů , stejně tak stoličnaja . Pět druhů vína , které k pití nebylo , tvrdé sparty a petry jen pro známé vedoucí obchodů . Velká komedie byly obchody Eso , kde mělo být občas západní zboží . Pár rakouských kečupů se prodalo na obchodě , zbylá většina pouze pro známé , stejně tak lepší káva , alkohol . Já osobně měl v autě hodně dlouhý seznam nedostatkového zboží , třeba i ty vložky , pro známé a příbuzné . Tehdy mi to připadalo naprosto normální a konec bolševika se zdál v nedohlednu . naštěstí jsem se spletl ...
Diskutující zde probrali asi už všechno, co se fixace cen energií netýká.
Domnívám se, že i pro ostatní čtenáře by měla být diskuze k především věci.
Oproti tvrzení článku o výpovědi smlouvy v případě smlouvy na dobu neurčitou jsem se zatím setkal pouze s 3měsíční výpovědní lhůtou. Není mi jasné, pokud se i v případě informací ERÚ hovoří vždy o "zpravidla 3měsíční výpovědní lhůtě", což potvrzuje i letitá praxe, proč autor článku si svůj "příklad" o měsíc zkracuje.... Jinými slovy - ti, co by se chtěli v problematice zorientovat, ať v tom aspoň pro začátek mají trochu "hokej".
Protože v praxi to opravdu funguje na 3 (slovy TŘI) měsíce - výpověď podám v lednu, a k novému dodavateli mě ten stávající uvolní až po 3 měsících /únor,březen,duben/ tedy až k 1.kvěrnu.
viz citace:
V praxi to funguje následovně. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, máte například 2měsíční výpovědní lhůtu. Kdybyste se tedy v lednu 2019 rozhodli, že chcete smlouvu ukončit, podáte výpověď a od února vám běží výpovědní lhůta. Ta skončí 31. března 2019 a od 1. dubna 2019 můžete přejít k jinému dodavateli. Velmi jednoduché.
Nefixuju, podle mýho to nemá smysl, to si raději cenu domluvím na každý rok novou, než se k jedný uvázat na několik let a pak najednou zas přijde změna. U bohemky to mám teď za 899 bez dph, což je myslím si že hodně slušný a po roce si zas vyjednám novou cenovku. Pro mě fixace neznačí nic moc výhodného.
..má úvaha je následující : konec jádra i uhlí k výrobě elektřiny v Německu, neustále stoupající ceny (nejen) energií, ekoteroristická loby rorlezlá po celý Evropě znamenající další investice do "eko"energetiky, pro mě znamená jediný. Co nejdelší fixaci současnejch cen na nynější úrovni, protože myslím, že levnější to hned tak nebude. Risk je zisk nebo v pysk. Věřím ale svýmu odhadu..