Vysvětlil by mi už někdo význam pojmu regulační poplatek?
Encyklopedie říká - regulace (z lat. regula, pravítko, pravidlo) obecně znamená řídící či usměrňující činnost..... Regulaci lze chápat i jako sankci (např. pokuty).
Podle tohoto výkladu by to mohla být pokuta za to,že jsem si dovolil jít obtěžovat lékaře?A ten mě za trest pošle k jinému lékaři či do lékárny,kde zaplatím další pokutu?Lze tento výklad pojmu zavedeného našimi moudrými v Praze přijmout?Jsem pro
Chápete to naprosto správně. Poplatek je trest za to, že jste si vůbec dovolil něco chtít. Zadarmo přece ani kuře nehrabe! Že si platíte pojištění? No a co? Nám je to málo! Někteří prý totiž zneužívají, takže holt máte smůlu a zacálujete to za ně.
Pokud by měl být poplatek skutečně regulační, musell by být, zcela logicky, vybírán jen tehdy, když se ukáže, že člověk šel k doktorovi jen tak z plezíru (upřímně, myslím si, že toto jsou z 99% kecy, normální člověk který je při smyslech se snaží doktorům zdaleka vyhnout a zná lepší způsoby jak trávit volný čas než obcházením doktorů a vysedáváním v čekárnách). Pokud mám např. angínu, nebo si zlomím nohu apod., jsem snad zregulován poplatkem? Jak proboha? Nechal jsem se snad ošetřit bezdůvodně?
Lékař potažmo sestra a obsloužit za jednu šichtu 99 pacientů? Maximum je tak 5 pacientů za hodinu a to přeháním tzn za klasických 8 hodin (celou dobu neordinují, ale proč ne) je to 40 pacientů. Doklady jim vyjede PC, nebo je mají předbouchané. V lékárnách je toto běžná praxe. Každý obchodník (třeba i globus) je povinnen to tam bouchnout a podepsat. Stejně jako v globusu to nedělají tisíce lidí za den tak ani v lékárně to nechtějí ty stovky lidí za den.
Méďo Béďo,máš pravdu, ale nejsi moc přísný? On ten příspěvek Pepy taky nic moc. Lékárník určitě nebude mít problém vystavit účet a znám lékařská zařízení, kde vydávají potvrzení (s razítkem a podpisem) i bez požádání. Moje praktická lékařka má propisku jen na podpis, všechno včetně receptů píše na tiskárně počítače. A od její sestry jsem účet za očkování obdržel i bez požádání. Prostě z tiskárny vyjede lístek, razítko, podpis.
Já. Jen hňupové? Předně účet v lékárně není většinou jen na poplatky, ale jsou zde i doplatky, cena za léky plně hrazené a další zboží (nejen léky se prodávají v lékárnách) čili srovnatelný s účtem v obchodě. Ani u lékaře se dost často neplatí jen regulační poplatky ale očkování, některá vyšetření, potvrzení. Já sám potvrzení o zaplacení poplatku nevyžaduji, a když ho dostanu, tak ho hned zahodím. Ale účty na dražší věci si i schovávám. Každý ovšem máme jinou míru. Někdo i za výdaj 30 Kč, požaduje potvrzení, jiný nenajde účet ani za vybavení bytu v řádu statisíců.
No jo, jenže když si v krámě kupuju rohlíky tak za ně zaplatím jen jednou (protože si neplatím žádný paušál na rohlíky). Když onemocním, platím paušál a k tomu ještě pokutu.
Mám to štěstí, že naposledy jsem byl nemocnej před cca 4 lety, tj. v době, kdy se ještě žádný pokuty za nemoc neplatily, takže jsem vlastně její placení na vlastní kůži zatím nezažil. Ale až po mě jednou budou chtít zaplatit pokutu (věřím, že do té doby snad dostane někdo rozum a zruší je) odůvodněnou tím, že někdo jiný zneužívá lékařskou péči, tak mě to bude urážet, protože já osobně žádnou péči nezneužívám. Pokud tak činí jiní, není to rozhodně můj problém.
Koukám, že tady někdo má hóóóóóóódně bohaté rodiče :-D To, že se něco platí z více zdrojů neznamená, že nějaká část je pokuta. Třeba elektrárně taky neplatíte paušál "za jistič" a "pokutu" za spotřebovanou elektřinu, když už do toho chcete motat paušály. Mimochodem, doporučuji si ve slovníku nalistovat slovo "spoluúčast", třeba vám svitne ;-)
Nebo si představte, kdyby se za rohlíky platil paušál a za něj si všichni mohli vzít, kolik "potřebují", jak by to asi dopadalo...
Budete se divit, ale moji rodiče jsou hóóóóóóóódně chudí :-), bohužel. Vykašlete se na paušály. O pokutě za rohlíky jste začal Vy. Tak se pak nepozastavujte nad argumentací paušálem a nesnažte se z toho důvodu dělat z ostatních lidí blbce.
Podstata věci je někde úplně jinde. Na co je ten poplatek? Proč existuje? Je správné, že existuje? Až dokážete přesvědčivě odpovědět na tyto otázky, můžete se vyvyšovat nad ostatní.
V tom případě tedy nevím, kde jste získal tak dlouhé vedení :-D
Mimochodem, na vaše všechny otázky získáte uspokojivé odpovědi, pokud se zamyslíte nad poslední větou mého předchozího příspěvku - "Kdyby se za rohlíky platil paušál a za něj si všichni mohli vzít, kolik "potřebují", jak by to asi dopadalo...". Takže s chutí do toho :-)
Furt sem ale nepochopil co se tzv. reguluje v případech kdy někdo evidentně potřebuje pomoc. Zlomenou nohu nerozchodíte, na to vemte jed. Když Vám něco je tak rozhodnutí není o tom, zda lékaře navštívit nebo ne. Na tom nic nezmění poplatek v jakékoli výši. Prostě ho potřebujete. Přesto musíte zaplatit jako nějaký simulant.
poplatek není regulační, ale solidární. pochopil?
prostě je špatně pojmenovaný - možná proto, že "solidarita" se u nás zhusta chápe výhradně tak, že hodný stát sebere peníze někomu jinému, a dá je ke mně, takže důchodci by jen velmi obtížně chápali nutnost být "solidární" s pracujícími. ve skutečnosti je to poplatek solidární, kdy reální konzumenti zdravotní péče spravedlivě přispívají více.
ostatně nechápu, proč by měl mít nějaký topolánek nebo paroubek všechno zadáčo, když si klidně mohou kilíčko připlatit - a kdo je opravdu chudý, prokáže svou ´potřebu podle zákona 111 o hmotné nouzi a poplatku je spravedlivě zproštěn. tak vo co de?
i debil pochopí, že když se dovybere 10.000.000 x 30 korun, že do zdravotnictví přiteče třista mega více peněz. doklady neřešte, pojštovny o tyto příspěvky snížily úhrady. mimo jiné i díky poplatkům a peněz takto přibylým byla například snížena hranice pro profylaktický screening rakoviny prsu, a odhaleno cca 30 případů, kdy včasný zákrok zachránil mladým ženským život. běžte za nějakou čtyřicetiletou maminkou dvou dětí z tohoto programu, a řekněte jí do očí - já nedám třicku za recept, a ty chcípni na rakovinu.
...regulační znamená solidární... OK. To si poznamenám. Hned mi to dává smysl. Bez vás bychom se v té termimnologii úplně ztratili.
Jinak máte samozřejmě pravdu, byla to kdysi příšerná doba, před zavedením poplatků, když všichni okolo zmírali na rakovinu, a přitom stačilo tak málo... vybírat 30 Kč. Ještě že jsme ten poplatek zavedli, bůhví, jak by to s námi jinak bylo dopadlo, nejspíš bychom dnes už všichni pomřeli :-(
Ale ne všichni kdo jdou k lékaři, mají zlomenou nohu - na to vemte jed. U spousty lidí je návštěva lékaře jejich rozhodnutí, které není nutné. A ty mělo/mohlo symbolické placení u lékaře donutit dvakrát se zamyslel, jestli k tomu lékaři opravdu chtějí.
Když mám u pojišťovny spoluúčast, tak se necítím jako pojišťovací podvodník. Když si podávám na úřadě žádost a k tomu platím kolek, tak se necítím jako nějaký notorický stěžovatel.
Člověk se zlomenou nohou, který je nucen zaplatit poplatek se taky nemusí cítit jako simulant - to je jenom na něm, jak to bere.
Pokud jde někdo k lékaři zbytečně, jak říkáte, nechť si klidně zaplatí léčbu kompletně a bez čerpání jakýchkoli peněz ze zdravotního pojištění. Není ale žádný důvod, aby platili i ti kdo k lékaři zbytečně nejdou a naprosto nesmyslně tak dopláceli na ty co péči zneužívají. Pokud si je ten kdo vymyslel stávající geniální systém tak jistý, že existují lidé, kterí zneužívají lékařskou péči, měl by postihovat především je, protože jsou to pouze oni kdo způsobují zbytečné vynakládání prostředků ze zdravotního pojištění, a ne lidé, kteří péči objektivně potřebují. Uplatněný princip kolektivní viny je sice mimořádně (100 %) efektivní, zřejmě však nikdy nebude, logicky, příliš pozitivně vnímán těmi, které nedůvodně postihne.
Je to obdobné jako kdybychom např. zrušili veškeré sociální dávky (kde se zneužívání dá předpokládat v mnohem větší míře) s odůvodněním, že je nedáme pro jistotu nikomu a tím, zcela nepochybně, totálně zabráníme jejich zneužívání.
A jak byste si tu léčbu kompletně a bez pojištění hrazenou představoval.
Prostě doktor rozhodne, kdo k němu přišel zbytečně a ten si to zaplatí sám? I kdyby to mělo fungovat takto pitomě, tak jakou by měl mít doktor motivaci k tomu, aby to někomu řekl?
Lidé, kteří chodí k doktorovi častěji a s méně závažnými problémy rozhodně nejsou jediní, kdo způsobuje neúčelné vynakládání prostředků ve zdravotnictví. Ale to jenom tak bokem reakce na jednu vaši větu.
Uplatnění kolektivní viny? Bože o čem to mluvíte? Co je na tom za kolektivní vinu, že za u doktora platím malý poplatek? Poplatek, který se platí prakticky ve všech zemích a většinou je v poměru k platům větší. Nebo si musíte platit nějaké drahé (při)pojištění, abyste ho neplatil. Tady se zrušila málem světová anomálie, že člověk nemusí zaplatit nic u lékaře a když trvá na léku bez doplatku, tak nezaplatí nic ani v lékárně a někteří začnou mluvit o kolektivním trestu...
Jste normální srovnávat 30/60/90 Kč poplatky s úplným zrušením sociálních dávek? To by se muselo zrušit veřejné zdravotní pojištění a musel byste si celou léčbu platit sám, aby takové srovnání mělo smysl.
Nic jste nepochopil. Já hovořil o principu, ne o technice provedení. Nezajímá mě doktorova motivace, kašlu na to jak to stát vymyslí, a jediný "pitomý" způsob fungování jste zmínil Vy.
O žádném jiném neúčelném vynakládání prostředků ve zdravotnictví než poskytování péče zdravým nemocným jsem se ani náznakem nezmiňoval a už vůbec ne o tom, že by tito zdraví nemocní byli jedinými černými děrami, v nichž se ztrácejí peníze.
Uplatnění kolektivní viny nijak nesouvisí s výší sankce (poplatku, chcete-li). Je jedno, jestli poplatek bude 30,- Kč, 0,1 Kč nebo 500,- Kč. Princip kolektivní viny zůstává zachován bez ohledu na výši poplatku.
Líbí se mi, jak když někomu začnou docházet argumenty, obvykle se začne dovolávat ciziny :-)
1)Takže vy jste vymyslel princip něčeho, co IMHO nelze realizovat (aniž by to byl nespravedlivý paskvil). Proto po vás chci, abyste tu realizaci naznačil. Jinak jste stejně směšný, jako někdo, kdo řekne technikovi, že když nemá dost energie, tak ať zkonstruuje perpetum mobile (to je princip), ale realizaci nenapoví.
Vyveďte mne z omylu a naznačte tu realizaci, že jste nevymyslel úplnou pitomost.
2)psal jste: "...protože jsou to POUZE oni kdo způsobují...". To pouze je nesmysl, proto jsem na něj poukázal. Tím, že jste to pouze použil jste naznačil, že oni jsou jediná černá díra. Pokud je to nedorozumění, tak tím lépe.
3)Vy bohužel buď nevíte, co znamená kolektivní vina. Nebo to víte, ale demagogicky jste se rozhodl, že to budete používat i pro situaci, která tomu zcela neodpovídá.
Moje definice kolektivní viny odpovídá tomuto: http://iuridictum.pecina.cz/w/Kolektivn%C3%AD_vina
Napište sem nějaký odkaz na vaši definici kolektivní viny. Zajímalo by mne, jestli bude zahrnovat i další druhy poplatků, které už jsem v diskuzi zmínil (kolky na úřadech, spoluúčast na pojištění), nebo jestli bude třeba tak široká, že do kolektivní viny zatáhnete třeba i minutovou sazbu za telefonní hovor (protože cena hovoru je způsob jak regulovat množství současně telefonujících lidí).
Tak mně nedocházejí argumenty. Spíše dlouhodobá trpělivost s tímto druhem diskuze. A v čem je jako problém podívat se, jak to funguje v cizině? Problém je v tom, že se tam uvidí, že tak jako tady to prostě nefungovalo nikde na světě. Tedy kromě pár postkomunistických zemích, které od toho postupně také ustupují (ale opravdu pár, protože zdaleka ne všude měli komunisté zavedeno, že doktor i léky jsou zdarma - např. v SSSR se léky platily plně).
Jestli někde chybí argumenty, tak je to hlavně tento váš příspěvek, na který zde reaguji :-)
Řada lidí si nechdí pro Paralen, ale pro neschpenku.
Na tolik opěvovaném Západě to udělali jinak: vystavení neschopenky platí zaměstnavatel. A ejhle, najednou je zaměstnavatelé nepotřebovali. Takže třeba Němec nebo Rakušan zvedle telefon a sdělí do práce, že má chřipku nebo angínu. Po dobu nemoci mu po 4 týdny zaměstnavatel platí PLNÝ plat (ne zpočátku zadarmo a pak almužnu jako u nás). No, a za týden přijde zdravý Němec do práce a pokračuje, kde předtím přestal. Zatímco u nás musí nemocný zaměstnanec nejprve čekat půl dne v čekárně, poté je milostivě vyšetřen, pak může tuto skutečnost sdělit zaměstnavateli a při ukončení nemoci si tuto proceduru zopakuje, jen v opačném pořadí. Pokud se mu podaří být nemocný déle, třba se zlomenou nohou, musí ještě při konci měsíce pro další papír, aby dostal nemocenskou na další měsíc, pokud to neudělá, dostane peníze až při ukončení neschpnosti. nevím, na kolik se dá to papírování vyčíslit, ale malá suma to jistě nebude.
Už vám odpovědělo hodně lidí, ale nikdo explicitně nenapadl vaši logiku, takže to zbývá na mně.
Našel jste si jednu definici slova regulace a ne zrovna šťastnou. To, že se některá regulace dá chápat i jako sankce, ale neznamená, že to platí pro každou regulaci.
Zejména směšné je to v technickém významu slova regulace, kdy třeba reguluji napětí v síti, nebo hladinu vody ve vodojemu. Jistě chápete, že proces, udržující (v nějakých mezích) úroveň napětí, nebo hladiny opravdu nelze žádným způsobem chápat jako sankci.
A když máme jeden druh regulace, u kterého je chápání "regulace = sankce" nesmyslné, tak je jasné, že mohou existovat i jiné takové regulace, které nejsou z podstaty sankce.
Holt ta věta na wikipedii má asi znít "Regulaci lze NĚKDY chápat jako sanci", nebo třeba "NĚKTEROU regulaci lze chápat jako sankci". Prostě nedomyšlená definice - věc mimo exaktní vědy zcela běžná.
Asi máme štěstí, že jste se nerozhodl jít na to přes původ slova. Třeba byste vymyslel něco ve smyslu:
Regulus = latinsky vladař nižší úrovně (než král = rex), třeba kníže, nebo princ. Takže regulace je vlastně vláda knížete. Celé regulační poplatky ve zdravotnictví jsou tedy vlastně vlastně feudální zvůle. :-D
Klidně to může znamenat i pojetí feudální zvůle, protože stranu, která má svého ministra zdravotnictví vede kníže :-)
Regulační poplatky = snaha, aby si pacient uvědomil že ani zdravotnictví není zadarmo. Například pobyt v nemocnici - je tam hnusný jídlo? Když si to neplatím je mi to jedno, když si to platím tak si budu stěžovat. Je doktor, který mě ošetřuje nepříjemný ? Platím si ho tak mu to řeknu. Myslím, že to je snaha aby se změnilo zdravotnictví i ze strany pacientů, aby chtěli kvalitnější služby, když už si to platí. A taky aby se zamezilo navštěvování více lékařů pro potvrzení nemoci. Platba za recept zase měla vést k zamyšlení, zeptat se lékaře, proč mi píše tento drahý lék , jaké jsou alternativy a jaký je v nich rozdíl, Prostě se začít zajímat. Koneckonců 30,- = 1 pivo, nebo 1 kafe a o to nikdo nezchudne.
Když si v nemocnici jídlo platím a bude hnusný, nezmůžu nic, než si dojít do kantýny pro jiné. Poplatky za stravu platíte, i když ležíte v bezvědomí na hadičkách. To jako že vám do žil kapou tu výživu dneska s příchutí brokolice a zítra szegedínského guláše? Stěžovat si sice můžu, ale zaplatit musím, protože mne jinak čeká vymáhání. Nebo je v tom pitomém zákoně o ještě pitomějších poplatcích cosi o tom, že můžu reklamovat nekvalitní službu? Než to stačím vyreklamovat, mám na krku exeutora za neplacení. Tím nepovažuju poplatky za regulační ani za spoluúčast, tím je považuju za hrubý nátlak na pacienta, aby je koukal vytlačit a nekecal. Žvanilo se o tom, jak po zavedení poplatků budou peníze na drahou léčbu. A zatím nám utečou doktoři, protože situace ve zdravotnictví je tristní a vláda místo, aby řešila problémy koncepčně a ucpávala díry, trestala rozkrádačky, neprůhledné privatizování, rozprodeje, korupci a další nešvary, tak jen nalévá stále větší a větší objemy peněz do děravého koryta. Vaše poslední věta to korunuje: 30,- Kč = 1 pivo nebo 1 kafe. Čím tento ekvivalent nahradíte u lidí, co nekouří a nechlastají?
Největší sviňárna je v tom, že žádný pacient nemá přehled o tom, jakými úkony začíná zmiňované "klinické vyšetření".
Jako odsouzení hodný příklad uvedu:
Jdete si k lékaři pouze nechat napsat léky. Lékař dychtí po vašich 30 Kč a sestra je řádně poučená a tak vás mezi dveřmi při žádosti o recept odbyde se slovy "musíte si počkat k lékaři". Sedíte dvě hodiny v čekárně plných chrchlajících lidí ... chřipky, angíny ... Když přijdete na řadu, sestra vám změří tlak = bylo vykonáno klinické vyšetření. Zaplatíte 30 korun, pozdravíte svého lékaře a s pokorou a vděčností odcházíte nemocný i s receptem v kapse. Takže zadarmo i chřipku! No neber to za ty prachy!
Je vám tenhle sviňský systém povědomý? Neřeší to ani telefonický požadavek na vystavení receptu?
Pište své zkušenosti ...