Platí to i pro zdravotnictví?
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/lekari-nemocnice-protesty-prescasy.A190123_112730_ostrava-zpravy_woj
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/melnicka-nemocnice-melnik-lekari-oddeleni-uzavreni.A180329_112703_praha-zpravy_nuc
nebo přímo z praxe: https://karolova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=708280
Přesčasy ve zdravotnictví mají ještě navíc svůj vlastní paragraf (§ 93a); ve zdravotnictví je umožněno dohodnout se i na (o trochu) větším množství přesčasových hodin.
No, ale nejsou zdaleka jediní, kdo pracují ilegálně. Mně se to při práci pro automobilový průmysl dělo taky, po dobu třinácti měsíců denně 4 hodiny přesčas (dělal jsem 5x12 hodin týdně namísto nasmlouvaných 5x8). Zas tak moc jsem si nestěžoval; věděl jsem, do čeho jdu, a měl jsem zaplacenou každou minutu navíc.
Připomněl jste mi praxi jednoho obchodního řetězce (konkrétně Penny Market. Pracoval tam kamarád, takže jsem měla info z první ruky a velmi přesné): pracovníci měli ofiko 6-hodinovou pracovní dobu, ale do pracovní doby se nezapočítávalo: úklid prodejny před otevřením i po zavření, likvidace prošlého zboží (vhození do kontejneru, vylití mléka do umyvadla a podobné lahůdky), lisování obalů pro odvoz do sběrny a další práce. Takže pracovníci byli v prodejně denně 12 hodin, placeno jim z toho bylo celých šest!! (A měsíční mzda byla doslova ostudná!) Každého nově nastupujícího zacvičovali na vedoucího prodejny nebo jeho zástupce, ale po 2,5 měsíci všichni dostávali výpovědi ve zkušební době, načež byla nabrána nová lidská síla, co by se chytila na vějičku a nechala se dále dost brutálně odrbávat. Běžný byl podstav lidí na jednotlivých prodejnách, takže nestíhali uklízet prodejnu,ani vybalovat a doplňovat zboží (což jsem mnohdy viděla, když jsem přes dva roky jezdila po kontrolách prodejen tohoto řetězce). Úřad práce to nezajímalo, ač tam byly přestupky proti Zákoníku práce nahlášeny. To jsem si fakt říkala, že jsme opravdu německá kolonie, protože ve 21.století a ve střední Evropě bych podobné jevy nečekala.
Mnoho zaměstnanců se dobrovolně stávají otroky svého zaměstnavatele. Po Jižní Korei, Čech odpracuje nejvíce hodin za rok. Naše mzda je čtvrtinová až maximálně třetinová ve srovnání s Německem a Rakouskem. Pan premiér se všude chlubí, jak se Češi mají dobře. Dobře se někdy podívejte, jaké individua chodí nakupovat do běžných obchodních řetězců. Je to signifikantní například u zákazníků Kauflandu. Stačí se jen kolem sebe dívat. Ten rozdíl třeba od Rakouska je nebetyčný. Zde najdete bezdomovce, kteří šmejdí kolem obchodů a nakupují převážně laciné víno. Potom váš pohled upoutá rodina s 4 dětmi, oblečená do hadrů od Vietnamců. Potom vidíte rodiny z lontů, kteří jsou rozpoznatelní na první pohled. ... Další skupina jsou fetky a zloději... Důchodci zde po historickém navýšení důchodů, berou stále méně v poměru z průměrné mzdě. Jen něco kolem 38%. Stále se poměr propadá.