Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Kdy máte nárok na stravenku i stravné najednou? od Jarmila - Vždyť je to jak u blbejch na dvorečku: zaměstnanec...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 6. 2010 12:27

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Vždyť je to jak u blbejch na dvorečku: zaměstnanec má právo, zaměstnavatel se může (a nemusí..) podílet. Proboha, co je zaměstnavateli do toho, co dlabe zaměstnanec? Ať chroustá šváby nebo dlabe kaviár! Já bych osobně tyhle stravenkové nesmysly zrušila. To má smysl třeba ve fabrice, ze které se těžko odskakuje, tam má být zaměstnavatelova stravovna (nějaká forma kantýny, oběd v poledne, třeba odněkud dovezený ve várnici). Firem, které by zajišťovaly oběd v poledne, je dost.
  Navíc je kolem toho hromada zbytečného počítání a výjimek. Viděli jste někdy vedoucí závodního stravování, jak počítá příspěvek na brambory, tamto podle jednoho předpisu, ono podle jiného? Vždyť by se z toho jeden pos**l! Jenže my jsme v rámci chamtivosti museli na restaurační služby vypálit základní sazbu DPH a na obědy zase jinou, aby se náhodou stravovací firmy nenapakovaly (nevím, jak je to v poslední době, moje informace je několik let stará). Tím jsme služby v této oblasti zbořili úplně. Proč se proboha tenhle stravenkový nesmysl nezruší úplně, vždyť je to neskutečná šaškárna a pozůstatek znárodňování z počátku 50. let, kdy byl z důvodu nedostatku potravin ještě ponechán válečný lístkový systém, aby se pracující v průběhu šichty aspoň jednou denně normálně najedli. Ve své době opodstatnění měl, ale dneska je – aspoň podle mého názoru – dávno překonán.

 • 2. 6. 2010 13:11

  Lubik (neregistrovaný) ---.rsd.cz

  „Jenže my jsme v rámci chamtivosti museli na restaurační služby vypálit základní sazbu DPH a na obědy zase jinou“ Co to píšete za nesmysly? Sazba DPH je stejná! Nepomůže ani to vaše „nevím, jak je to v poslední době, moje informace je několik let stará“ To nikdy neplatilo sazba DPH byla vždy stejná! Kam na to chodíte?
  „Viděli jste někdy vedoucí závodního stravování, jak počítá příspěvek na brambory, tamto podle jednoho předpisu, ono podle jiného?“ Proboha o čem to mluvíte, to je již na hranici blábolení? Cena jídla se počítá stejně v závodní jídelně, hospodě nebo interhotelu, jinak žádná regulace zde není, tedy je stanovena dohodou. V praxi: „kuchyně“ navrhne cenu a zákazník s ní buď souhlasí nebo ne ( v tom případě ovšem hladoví), samozřejmě, že se dá i něco usmlouvat.

 • 2. 6. 2010 14:30

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Podnikové stravování mívalo sníženou DPH. Ty příspěvky se taky počítaly, ale já už jsem pár let mimo. Ono by se to chtělo zeptat někoho, kdo přišel do styku s kalkulacemi v tzv. podnikovém stravování, teda tam, kde neplatí stravenka stravovací společnosti, ale stravenka podniková.
  Takže jsem pohledala na netu, a výsledkem je: http://www.penize.cz/65937-sazba-dph . Šaškárna se dvěma sazbami DPH zůstala, ale nebije tolik do očí.
  S kalkulacemi pro závodní jídelnu jsem svého času přišla do styku a nikdy předtím mne nenapadlo, jaké věci se tam podle vyhlášky musí počítat. Příspěvky na brambory tam byly, já na to koukala jak zjara, měla jsem dojem, že jsem zpátky někde v 50. létech.

 • 2. 6. 2010 15:15

  Lubik (neregistrovaný) ---.rsd.cz

  Vážená děkuji za váš odkaz, zde se píše: „Pouze upozorňujeme, že zákon o DPH nerozlišuje sazby u závodního stravování a restauračního stravování“ a já, trvám na tom, že to tak bylo vždy. Ono je potřeba číst, ten odkaz je o rozdílu DPH u prodeje jídla a stravování. Prostě, když si koupíte salám a sníte ho z papíru, tak je to rozdíl, než když vám ho naservírují na stříbrném podnosu a to platilo vždy i za socialismu, tatranka v obchodě stála 1,50 Kčs a v hospodě 1,70 Kčs i když vám ji nijak neservírovali. A ten výpočet ceny stravování o kterém mluvíte bylo také za socialismu, kdy existoval FCÚ (Federální cenový úřad), který ceny přímo stanovil nebo určoval postup jak se cena vypočítá, samozřejmě, že to určitou dobu přetrvávalo. Ovšem jak je u nás dlouho volná tvorba cen? V daňových zákonech se prostě vyskytuje jen pojen stravování a pojem závodní stravování je jen přežitek. A cena se stanoví dohodou.

 • 2. 6. 2010 18:20

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

  Ty ceny za socialismu máte kapánek popletený… To nebyl rozdíl DPH (žádná nebyla), ale přirážka k SMC, která činila u hospody IV. cenové kategorie 40%, u III. 50%, u II. 70% a u I. 100%.

 • 3. 6. 2010 6:57

  Lubik (neregistrovaný) ---.rsd.cz

  To, že DPH nebyla vím, asi jsem se jen špatně vyjádřil, za což se omlouvám, to je tak, když se semele moc věcí najednou. Článek byl o příspěvku zaměstnavatele na stravování a případný souběh se stravným při služební cestě. A zapletly se do toho i brambory.

 • 3. 6. 2010 10:13

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Ono se s cenami šmelilo i za socíalismu. Platila různá nařízení, že hospodský nesmí kupovat zboží v Jednotě a pak ho dál prodávat (hospodská přirážka pak šla do jeho kapsy, ne státnímu podniku), taky měl mít na každé lahvi alkoholu razítko, že je koupená ve velkoobchodu. Vrchol toho byl, když někdy v 80. letech dostal hospodský nařízení, že nestačí erární razítko, ale že má na flašku při denní uzávěrce namalovat rysku, kam až alkohol prodal, protože hospodský třeba koupil privátní flašku rumu a tu erární doléval. Taky nesměl být v rodině hospodský a prodavačka v Jednotě, stejně jako třeba nesměl manžel v jedné firmě šéfovat manželce…
  Víc si nepamatuju, ale souborů opatření proti různým formám „privatizace“ (tenkrát označené jako rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví) bylo hodně.

 • 3. 6. 2010 10:24

  Lubik (neregistrovaný) ---.rsd.cz

  Jarmilo o co vám jde (vůbec to nemyslím zle), téma článku je: Kdy máte nárok na stravenku i stravné najednou? Mě to třeba překvapilo, že to jde, já jsem si myslel buď stravenka nebo cesťák. A o čem píšete vy?

 • 3. 6. 2010 14:22

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Že bych stravenky zrušila a nahradila zvýšeným daňovým odpočtem na daňového poplatníka. Jí každý, i FO.
  Nárok na stravné na služební cestě: možná nějaký příspěvek, protože jíte v restauraci. Ale plně hrazené stravné? Když zůstanete doma, budete hlady? Jedl byste tak jako tak, v Praze jako v Ostravě.
  Podnikatel by taky ušetřil, nemuselo by se to počítat do účetnictví, počítat stravenky, počítat, že tehdy nárok máte za 50,– a když tam jste o hodinu déle, tak za stovku…

 • 3. 6. 2010 14:46

  Lubik (neregistrovaný) ---.rsd.cz

  „Že bych stravenky zrušila a nahradila zvýšeným daňovým odpočtem na daňového poplatníka.“ Souhlas! A stravné na cestách, víš kolik činí základní sazba? 73 Kč. Je to skutečně jen příspěvek. A diety se cesťákům platili už za Rakouska a platí se všude (což samo o sobě není argument), prostě stavování na cestách je dražší.

 • 4. 6. 2010 9:37

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Já vím, že to je dražší. Ale ohánět se starým Rakouskem? Tehdy jezdil cesťák vlakem nebo kočárem, ženské nosily krinolíny a práce v domácnosti byla prací na plný úvazek. V domácnostech střední vrstvy byly běžně služky, protože třeba velké prádlo byl celodenní záhul. Jsme snad trochu dál, ne? Nebo se budeme při obhajování kdejakých přežitků vracet až do starého Rakouska?

 • 3. 6. 2010 13:14

  Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Ano, pumpaři, hospodští, zelináři a řezníci, to byla kasta, Sice na socialismus nadávali, ale hlavně z těchto se pak vyklubali úspěšní privatizátoři všeho možného. Kde na to vzali? Přece z okrádání. Tyhle profese napatřily za socialismu k těm lépe placeným, ale původ peněz po r. 1989 nikoho nezajímal. Dokonce jsou i tací, co za okrádání seděli, a dnes se na státu hojí jako nespravedlivě stíhaní, dostanou odškodné a ještě nějaké to vyznamení za boj s komunismem. Vrazi jakbysmet. Tradice okrádání se bohužel, ač nám při převratu byl slibován pravý opak, po převratu ještě více rozvinula. Např. tací taxikáři, řadě podnikavcům nestačí když kape, musí téci proudem. Na druhou stranu v rámci kvalitních porevolučníchj zákonů bylo okrádání zlegalizováno, a co běžný občan zmůže např. proti „smluvním cenám“? Já si pod pojmem „smluvní“ představím to, že bych mohl smlouvat. Ale já asi špatně rozumět česky.

 • 3. 6. 2010 13:25

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz

  Smluvní ceny byly ve vybraných podnicích už za bolševiků – např. v restauraci U Supa v Praze stálo v r. 1984 pivo 10,– Kčs.

 • 2. 6. 2010 15:26

  Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Nám v práci v rámci „boje proti krizi“ silně omezili nominální hodnotu stravenky.Co následovalo, nepatříme mezi dobře vydělávající zaměstnance, takže ne každý je ochoten obětovat přes litr (Ø 20 dní x 60 CZK) měsíčně: lidé přestali chodit do místní vývařovny, nájemce má problémy, možná to časem zavře, nebyl by první ani poslední. Lidé si buď nosí jak za straých časů kastrůlky z domova nebo si v krámě koupí 10 dkg salátu či salátu a k nim pečivo.
  Co se týče výše DPH – v některých podnicích jsem si všiml, že mají dvojí ceny – jednu pro konzumaci uvnitř restaurace, druhou pro odnos jídla a konzumaci mimo provozovnu. Ten rozdíl v ceně nespočívá samozřejmě v ceně jednorázové krabice, obalu, nosiče či jak to nazvat, do které vám jídlo dají, ale právě v sazbě DPH.

 • 2. 6. 2010 16:42

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Dvojí ceny jsou tam, kde je výrobce plátcem DPH. U nás to tak mají např. v cukrárně: sníte uvnitř = 20% DPH, neb jest to služba (umejou po vás talířek). Koupíte totéž a baštíte na zahrádce z papíru = 10% DPH. Je to jen proto, že majitelem cukrárny je velkopekárna. Ostatní cukrárny v okolí jsou v soukromých rukách a nejsou plátci DPH.
  Šaškárna na entou, tuším že z pera páně Kalouska. Ony totiž byly rozdílné sazby DPH, na obědy byla nižší sazba, večer počítali vyšší. Hoši to v rámci „racionalizace“ sjednotili, pochopitelně na tu vyšší sazbu.

 • 3. 6. 2010 8:28

  benzin (neregistrovaný) 90.182.94.---

  Pan Kalousek, chce sjednotit sazbu DPH (na tu vyssi), preve proto aby se tyhle saskarny nedelali. Navic tohle, minimalne ve stavebnictvi, bylo znacne zneuzivane. Platce DPH nakoupil material a stat mu vratil 20% z ceny na DPH, a tento platce, to pak prodal se sluzbou (casto fiktivni) za stejnou cenu s 10% DPH a vydelal na tom o co obral stat.

 • 3. 6. 2010 14:21

  guest (neregistrovaný) 193.179.131.---

  Už aby ten pan Kalousek zmizel hooodně daleko, tak abychom ho už neviděli a ani o něm neslyšeli. Na co sáhl to po.............al. A to nemluvím o tom jak je arogantní a namyšlený. Prospěchář, jenom sám pro sebe, pak dlouho nic, pak jeho žena a pak už vůbec nic.

 • 3. 6. 2010 22:10

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

  Před pár léty jsem napsal členům rozpočtového výboru sněmovny v souvislosti s tehdejším prudkým zdražováním poplatků stavebních spořitelen, že jde v podstatě o tunelování státního rozpočtu přes státní příspěvek.
  Odpověděl jediný Kalousek, od Tlustého přišlo potvrzení o přečtení, od ostatních ani písmenko (vzpomínám si na Kocourka z ODS, kakaového Boba a ještě tam byl nějaký bolševik). Takže jestli je Kalousek jenom sám pro sebe, ti ostatní jsou pro koho?

 • 4. 6. 2010 8:52

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Já jim taky před pár léty psala ohledně jiného tunelování, popsala jsem přesně co a jak. Jediný, kdo nejen odpověděl, ale pochopil a začal i konat, byl Paroubek. Pokud někdo z dalších odpověděl, pak to bylo ve smyslu „není na pořadu dne“, „nepovažujeme za důležité“.

 • 2. 6. 2010 17:56

  Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  jenze to by se musely zrusit stravenky, penzijko, zivotko a jine veci „podporovane“ zamestnavatelem, presneji danovymi ulevami statu. A to by take bylo nutno spoustu firem, co se temi nesmysly zivi, zavrit.

 • 3. 6. 2010 8:29

  benzin (neregistrovaný) 90.182.94.---

  Nemuseli. Porad muzete dostavat prispevek na stravu. Ale neni duvod ho dostavat v podobe ruznobarevnych papirku, ktere jenom ten kolotoc prodrazuji.

 • 3. 6. 2010 10:17

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Nemuseli. Stačilo by o odpovídající částku zvednout položku odpočtu daně na poplatníka a třeba i zvýšit daňový odpočet na děti. Že by se zavřely firmy, co to tisknout a distrubuují? No a co? Tak by tiskli třeba reklamu nebo dělali něco jiného. Copak výrobce kočárů brečel, že po silnici jezdí auta a jeho kočáry nikdo nechce? Tak holt místo kočáru polstroval auta. Jen si vezměte, do jakého průmyslu se rozrostly třeba počítače nebo mobilní telefony, kolik je v tomto segmentu zaměstnáno lidí, a stačilo na to necelých 20 let.

 • 3. 6. 2010 16:31

  Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  Jenze ony by si to dotycne firme nenechaly libit, respektive patrne jiz samo zavedeni techto danovych ulev bylo doprovazeno vsimnym. A kdyz je nekdo opetovne nedostane, zacne se na prislusnych mistech mluvit o ruseni stravenek.

 • 6. 6. 2010 16:29

  Jarmila (neregistrovaný) 77.48.212.---

  Položme se na otázku: co je smyslem stravenek? Levnější oběd pro zaměstnance. Kdyby kolem toho nebylo takové papírování, šaškování a výkaznictví, dalo by se to ošetřit jednoduše, a to nižší sazbou nějaké daně, je jedno, zda z příjmu nebo DPH. Jenže v rámci nenažranosti státu se divíme, že si lidi za stravenky v rámci šetření nedojdou na oběd, ale nakoupí v supermarketu. Ano, ono je jedno, jestli si človíček obecný dojde na oběd nebo místo oběda zdlábne housku a vlašák z papíru. Mně se tanečky kolem stravenek, a skutečnost, že je má možná tak 1/3 zaměstnanců, vidí jak fakt, že pro zaměstnanvatele je to zbytečné papírování a proč by ho dělali, a tam, kde ještě stravenky jsou, stejně lidi nemají na to, aby za ně chodili na obědy. Kdyby se ta šaškárna zrušila a nahradila nižší daní z příjmu, možná by to vedlo k jakémusi oživení služeb. Ale to by „nejlepší ekonom“ nesměl být chemikem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).