Hlavní navigace

Kdy dojde býkům dech?

27. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledková sezona držela trhy nad vodou. Teď začíná odeznívat a náladě nepřidají horší čísla z USA, strach o eurozónu, mizerná čísla z Itálie i rating Španělska.

Zisky akciových trhů v posledních týdnech stály na dvou předpokladech. Solidní čísla z USA (především z trhu práce) se doplňovala s dobře rozjetou výsledkovou sezónou a jaksi přebíjela nervozitu pramenící z eurozóny. Tento příběh se ale dostává do úzkých – výsledková sezóna začne pomalu odeznívat, poslední čísla z amerického trhu práce vzbuzují obavy (žádosti o dávky v nezaměstnanosti zůstávají i po Velikonocích vysoko) a strach o osud eurozóny samozřejmě přetrvává. To včera potvrdila jednak mizerná čísla z Itálie a současně další snížení španělského ratingu.

Agentura S&P trochu překvapivě snížila Španělům rating podruhé v krátké době a znovu o dva stupně (na BBB-). Agentura je správně znepokojena především nepřiznanými ztrátami v bankovním sektoru.

Tip do článku - účto fakturace duben

Bruselem stanovený cíl pro deficit veřejných financí (3 % HDP) Madrid bohužel od řešení nákladných problémů bank odrazuje. Současně je plánovaná natolik tvrdá fiskální askeze , že v tomto a především v nadcházejícím roce ekonomiku udrží v recesi. To pročištění problematických bank jenom prodraží. Pod vlivem úsporných kroků se zhoršuje situace také v Itálii. Včera překvapivě propadla italská podnikatelská nálada na nejnižší úrovně od října 2009. Uvidíme, jak se v takovém prostředí dnes Italům budou prodávat nové dluhopisy…

Ať už ale italské aukce dopadnou jakkoliv, optimismus posledních týdnů nestojí na pevných nohou. I když akciové trhy dál rostou, objemy spíše klesají a býci mohou v nadcházejících seancích rychle ztratit dech.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).