Po víc jak 35 letech manžel odešel za mladší ženou se všemi úspory sebou protože chyba jeden účet a vůbec ho nezajímá z čeho budu žít a já bohužel jsem pozdě zjistila že by mne mohl platit alimenty .Bohužel manžela to nezajímá a já jsem propásla 3 letou lhůtu po rozvodu (bohužel rozchod jsem nezvládla a sesypala jsem se a trvalo mne to 5 let než jsem se z toho dostala).Důchod mám malý (nemám 9000 tisíc)a když zaplazím vše moc toho nezbývá.Bohužel takových žen je více a náš stát to nezajímá. A nárok na nic po bývalém muži není žádný ( třeba vdovský důchod),prožila jste s ním celý život a v důchodovém věku doslova živoříte.Jeto spravedlivé ? Není
Spravedlivé to neni, ale zkuste definovat tu spravedlivou úpravu. Má se násilím státu odebrat těm kdo si vybrali partnera šťastněji, dát to vám? Ma být novy zákon, který by exmanžele nutil k vzájemné vyživovací povinnosti nadosmrti - když i vlastní děti vyživuje jen po omezenou dobu? Má se zkoumat, kdo koho opustil a zdali k tomu měl dostatečně kvalifikovaný důvod, a tomu pak zasolit finančně? Který zákon by nepřinesl je nespravedlnost jinak?
Co byste po tom státu chtěla? Jde-li o výživné pro nezletilé dítě, tak do toho stát vstupuje prostřednictvím opatrovníka. Po svéprávném dospělém se alespoň požaduje, aby (zákonným způsobem) o výživné požádal. Obdobné je to i u vypořádání společného jmění manželů, nemůžete být pasivní (jak by ten "stát" např. poznal, že jste se dohodli?).
Jsem na tom stejně,manžel odešel k mladší.Bydlím v jeho bytě v podnájmu,ještě jsme byt rekonstruovali před dvěma lety.po rozvodu nemám na nic nárok i když přes 18 let jsem platila akontaci a po bývalé manželce dluh,který byl vyrovnáním zaodstupné za byt.Soudit se na to nejsou peníze.