Pěkný článek, díky. Rád bych maličko více rozvinul myšlenku důchodů z více zemí EU. Znám ve svém okolí lidi, kteří pracovali v několika zemích a taktéž pobírají několik důchodů z různých zemí EU. O čem se v ČR moc neví je, že v mnoha zemích jsou důchody daněny. Známý dostává důchod z Rakouska, posílají to jednou ročně, a téměř 70% mu strhnou na daních. V Belgii se taktéž důchody daní, i když ne tak radikálně. Takže jen abyste věděli, že v ČR na tom lidé nejsou ještě tak zle, když jim důchody nejsou daněny.
Ta stránka s orientační věkovou hranicí pro odchod do důchodu (v různých státech EU) neexistuje.
**
Znamená to tedy, že když budu ve svých, například 65-ti letech, žádat o důchod v ČR, tak mi automaticky vyřídí i můj důchod v jiné Evropské zemi, kde jsem pracoval?
Pokud v této zemi, zemích, budu mít nárok na důchod již při dosažení nižšího věku než v ČR, bude mi automaicky doplaceno to o co jsem doposud přišel?
Pokud v této zemi, zemích, budu mít nárok na důchod později než v ČR, nemusím si již nic hlídat a peníze mi opravdu začnou chodit až později?
P.S.
Pokud si nejste jistí dnes, nejlépe ihned, a v zázemí jaké máte! Jak o tom bude přemýšlet a rozhodovat se věkem sešlý človíček, jehož duševní svěžest dávno vzala za své?
Tak ještě jednou. Zmíněný odkaz máte uveden špatně! Mělo to vypadat takhle:
Orientačně lze věkové hranice odchodu do důchodu nalézt na stránkách ČSSZ.