Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Kdo a kdy po vás dědí, když nenapíšete závěť? od anonym - Přítel, se kterým jsem žila 20 let, mi...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 20. 11. 2017 14:51

  bez přezdívky

  Přítel, se kterým jsem žila 20 let, mi odkázal veškerý movitý i nemovitý majetek závětí, ve které současně vydědil své dvě dcery i s potomky. Za 37 let, od jeho rozvodu s matkou, o něj neprojevily jediný zájem.
  Je pravda, že i vydědění potomci mají nárok na 1/4 dědictví, v jakém případě ?
  Děkuji za názory.

 • 20. 11. 2017 15:17

  Jimmy (neregistrovaný) 193.179.64.---

  Vydědění potomci mají možnost vydědění napadnout a tak "bojovat" o 1/4 nároku. Pokud jste tedy potenciální dědici 3, tak se mohou domáhat soudně 1/12 majetku (každý). Je otázka zda ten majetek vydělený 12 bude natolik zajímavá suma aby se dětem stálo za to se soudit. Advokáti nejsou zadarmo, nehledě na čas nervy. Takže šance napadnutí vydědění není moc vysoká.

 • 20. 11. 2017 18:28

  AAA (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Tak lze to položit i opačně, zda ten majetek výdělený 12 je natolik vysoká suma aby to stálo za budoucí spory a soudy.
  Vydědění potomka musí mít dobrý důvod a být zdůvodněno. Jenom konstatování nestačí. Taky by se určite zkoumalo jaké byly vztahy po rozvodu a zda zájem projevoval i otec.... no bez šance by určitě nebyly.
  Jinak by se každá dcera mohla domáhat 1/8 majetku, kdyby úspěšně zpochybnily vydědění - pak by ze zákona dědily dcery všechno, tedy i přes závěť by měly nárok na čtvrtinu, každá tedy osminu majetku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).