Zdravím, dle mého názoru si každý může se svým majetkem nakládat jak on/ona uzná za vhodné kdo si to spravedlivě zaslouží či ho vydědí. Zákon nám akorát v tom dělá bordel (guláš).Mám zkušenosti že někteří notáři/řky jsou neseriozní a nadržují těm kteří si dědit nezaslouží domlouvají se za vašimi zády jak vás oblafnout s odpůrci. Takové máme v naši zemi některé notáře nespravedlivé a neseriozní. Bohužel už ani některým notářům nevěřím po mé zkušenosti.
To nelze, dítě je neopominutelný dědic a má právo na díl dědictví (tuším že je to min. čtvrtina).
Řešili jsme podobně, máme několik cenných kusů majetku, které bychom nemohli ani vyplatit. Vyřešíme to vyjmutím ze SJM a hned sepsanou darovací smlouvou v případě smrti. Je to i zkonzultované s notářem.
Dobrý večer, máme podobný problém, ale nemáme sepsanou závěť. Spolu s manželem žijeme 19 let a s toho 9 let, jako manželé. Manžel má z prvního manželství dvě dospělé děti, spolu děti nemáme.
Před 16 lety jsme spolu koupili a zrekonstruovali dům, ale dům je na psaný na manžela.
Napadlo nás to samé, že pokud odejde manžel, přejeme si, aby vše co máme, zdědila manželka (děti ne) a teprve po odchodu manželky, aby veškerý majetek byl rozdělen mezi zmiňované děti. Děkuji za názor a případně za nějakou radu.
Nebuďte na něj tak hrr..
Jestliže byl jediný potomek své matky, tak po ní dědil 1/2 a druhou dědil nevlastní otec. Po jeho smrti syn matky nic nedědí, protože to není otcova vlastní krev a dědí otcovi potomci z dřívějšího manželství. Když žádné nemá, dědí otcovo rodiče, když už nežijí, tak otcovo sourozenci atd atd. dle zákona. Ale, když by nevlastní otec napsal závěť, že vše odkazuje nevlastnímu synovi, pak by měl tento syn možnost získat 3/4 z jeho dědictví a 1/4 by připadla otcovo vlastním dětem, příp. rodičům atd.
Kdyby s ním žil ten rok před smrtí, pak
2. třída – pokud nejsou děti, dědí manžel či manželka, vaši rodiče nebo osoby, které s vámi sdílely společnou domácnost alespoň jeden rok před vaší smrtí nebo jste na nich byly výživou závislí. Všichni dědí stejným dílem, ale manžel či manželka musí dostat alespoň polovinu pozůstalosti.
Přítel, se kterým jsem žila 20 let, mi odkázal veškerý movitý i nemovitý majetek závětí, ve které současně vydědil své dvě dcery i s potomky. Za 37 let, od jeho rozvodu s matkou, o něj neprojevily jediný zájem.
Je pravda, že i vydědění potomci mají nárok na 1/4 dědictví, v jakém případě ?
Děkuji za názory.
Vydědění potomci mají možnost vydědění napadnout a tak "bojovat" o 1/4 nároku. Pokud jste tedy potenciální dědici 3, tak se mohou domáhat soudně 1/12 majetku (každý). Je otázka zda ten majetek vydělený 12 bude natolik zajímavá suma aby se dětem stálo za to se soudit. Advokáti nejsou zadarmo, nehledě na čas nervy. Takže šance napadnutí vydědění není moc vysoká.
Tak lze to položit i opačně, zda ten majetek výdělený 12 je natolik vysoká suma aby to stálo za budoucí spory a soudy.
Vydědění potomka musí mít dobrý důvod a být zdůvodněno. Jenom konstatování nestačí. Taky by se určite zkoumalo jaké byly vztahy po rozvodu a zda zájem projevoval i otec.... no bez šance by určitě nebyly.
Jinak by se každá dcera mohla domáhat 1/8 majetku, kdyby úspěšně zpochybnily vydědění - pak by ze zákona dědily dcery všechno, tedy i přes závěť by měly nárok na čtvrtinu, každá tedy osminu majetku.
No jo, když soudy neuznají a nepotrestají ani usvědčené lživé výpovědi dcer a svědectví jejich protějšků, kteří v životě s mým přítelem nemluvili, ani ho nikdy neviděli, je to zbytečné se dál soudit o pravdu. Soud vydědění neuznal a 1/4 dědictví si dcery po 2,5 letech nervů vysoudili a já jsem teď zadlužená déle než do smrti, protože musím tuto 1/4 z dědictví dcerám vyplatit, jelikož i nadále bydlím v přítelově bytě.
Pokud se rodič cíleně zbaví svého majetku a nic nevlastní, tak má dítě smůůůlu.
Toto se stalo i mně. Přišla jsem tím i o dědictví po otci, který zemřel dříve.
Podotýkám, že jsem matce vždy byla ochotna pomoci, ale ona o to nestála. De facto jsem byla vyděděna.
Kdyby zemřela dříve než otec, tak jsem dnes doslova v balíku. Již od dětství jsem byla její neoblíbené dítě,
zakoušela jsem i fyzické trestay. A pak tady čtu, že se nehodným dětem nemá nic dát. Někdy je vše ale jinak.
Trochu toto sleduju a vím, že nejsem ojedinělý případ.
Mám na vás dotaz. Jasme bezdětní manželé a nemáme již žádné sourozence ani tetičky, ani strýčky. Po smrti jednoho bude dědit druhý.Po smrti druhého bratranci a sestřenice. Chci se zeptat zda jsou dědici také vnoučata již našich zesnulých sourazenců, případně dědi zesnulých bratranců či sestřenic. Díky za odpověď.
Matka mě vydědila tím způsobem,že přepsala dům na vnučku--od zemřelé mé sestry, dceru--tu ale o vše připravil její přítel,pak se s ní rozešel-----Ač jsem to matce neměla za zlé a docházela jsem k ní jí vypomáhat,prohlásila všem příbuzným,že jsem jí u ní vzala deset tisíc,což nebyla pravda--Smutné--to za vše,že jsem měla otce,s kterým se rozvedla, ráda stejně jako jí--
Není to pohádka,spíš horor.Matka měla dva syny.Starší jí měl rád.Mladší měl rád peníze.Po její smrti nezbyla závětˇ,ale dokument od právníka.Mladší bratr se pojistil a majetek s podpisem matky/v době před smrtí/nechal na sebe převést.Šlo o dva byty,dříve dostal zahradu,garáž.Prostě to prý byl dar.Žádný právník s tím nic nezmůže,dar je dar.Po pěti letech se ozval mladší chamtivec staršímu,že by chtěl na matku památku,fotky.Téměř jedinou věc,kterou starší bratr má.Co s tím?Nevíme jak se jako rodina zachovat.Starší bratr už má fotky připravené,že je tomu predátorovi dá.Ale co bude chtít potom?Ještě máme hrneček a stříbr. medailon.
To co dostal bratr darem se sice počítá do jeho dědického podílu, ale pokud už není co dalšího dědit, tak smůla.
http://www.ehutnik.cz/zapocteni-daru-do-dedictvi-10-cz1776.html
Neopominutelné dědice lze legálně obejít, co vím, jen těmito způsoby:
- pojištěním smrti, kde oprávněnou osobou bude ten, kdo má dle vás dědit (stojí to peníze)
- peníze vložit na PP/DPS a nastavit oprávněnou osobu.
- zmíněné vydědění
Osobně se spíše přikláním k PP/DPS, protože neplatím pojišťovně, peníze v případě potřeby mohu si vzít zpět a peníze neleží ladem. Pokud máte nemovitost, kterou částečně zdědí potomci, má partner nějaké peníze na jejich vyplacení z nemovitosti, popř. zbytek nastavit pojištěním.
A samozřejmě neopominutelný podíl snížit závěti přesně dle zákona (jinak by závěť byla neplatná).
"neopominutelný podíl snížit závěti přesně dle zákona (jinak by závěť byla neplatná)." To není přesné, závěť by neplatná jen částečně, příklad: zůstavitel má jedno zletilé dítě a nemá manželku, veškerý majetek odkáže někomu jinému, potom dítě dědí 1/4 a 3/4 se dědí ze závěti.
Katastr rozhodně nezkontroluje zda druhá dcera nedostala např. peníze, jinou nemovitost, vzdělání atd. Ostatně pravděpodobně katastr ani nezkontroluje zda druhá dcera vůbec existuje.
Darovat nemovitost díděti rozhodně možné je. Např. v naší rodině se to u jednoho domu provedlo hned ve dvou generacích po sobě.
Tak jakym pravem mi stat /advokati,notari /zasahuju do mych prav.
Uvedu priklad : mam 1 syna z prveho manzelstvi /nyni 44 r./. Po rozvodu mi zustal v me peci /manzelka se ho vzdala. Behem skolni dochazky na stredni skolu ,jsem se staral aby mel vse co takovy skolak potrebuje . Uspesne z maturoval ,me potreby sli stranou ,prikladal jsem dulezitost jeho rozvoji .
Od r. 1998 jsme se nesetkali ani se nestykame,ani email ani telefon ani skype az do r.2001 kdy umrel muj otec ,syn byl na jeho pohrbu .
Po pohrbu jsem synovi navrhnul ,zda by nechtel mi pomoci pri rekonstrukci domu po dedeckovi .Odpovedel mi ,ze az dam 1/2 domu napsat na nej /ktery jsem ja zdedil a podotykam ,ze 3 r.jsem se staral o otce /synovho dedecka,ktereho v jeho nemoci ani raz nenavstivil / tak jsem ted postaveny pred divnym zakonem ,ze mam ja pamatovat na neopomenutelneho dedice?
Nereknu neopomenutelny dedic ,kdyz jeste neni plnolety .Ale dospely muz /nyni 44 r./ ,ktery se nepodilel na zhodnoceni ani po dedovym majetku ba ani po mym majetku co jsem za ta leta ja ziskal?
Mam majetek jak v usa ,jsem citizen usa a taktez majetek na Slovensku a v Cechach.
A ptam se vsech ,jak mam postupovat ,kdyz nechci aby muj syn neco dedil.
Jaky paskvil je zakon o neopomenutelnem dedici, Nereknu kdyz jeste je neplnolety ,ale pamatovat a urcovat priblblym zakonem na dospeleho potomka?Nehoraznost. Syna jsem nevidel od jeho 18 r. dnes ma 52 v zivote mi nepomohl ,neprilizil sve ruce k dilu a ja mam ted pamatovat na nej?
Proč si myslíte, že ten zákon je paskvil?
Hned za paragrafy, které řeší nepominutelného dědice, jsou paragrafy, které řeší přesně to, co požadujete. Vydědění nepominutelného dědice. Ano, musíte na něj sice stále pamatovat.. Minimálně do té míry, abyste si vzpomněl, že nějakého syna máte, a že vám dotyčný za posledních 34 let neprojevoval opravdový zájem, jaký by projevovat měl, a proto nechcete, aby cokoli dostal.
Čtu tady příběhy lidí co trochu "berou za srdce".Vím že se to děje,že děti zapomenou na rodiče nebo se dokonce záměrně rodičům vyhýbají a pak se hlásí o majetek po nich.A podle mě je právě toto nemravné.
Podle mě by zákon takové chování měl pojmenovat a nezájem potomků o rodiče trestat automatickým vyjmutím z dědického práva.
Podotýkám že já s mými dtěmi žádný problém nemám.
Dobrý den, mám dva bratry. Nejstarší dostal za života dva RD v odhadní hodnotě 2 500 mil. V jednom bydlí a druhý prý bude opravovat. Maminka je 20 let vdova a vždy říkala, že ten dům, ve kterém bydlí připadne mě a druhému mladšímu bratrovi. Je jí 70 roků a zažíná mít zdravotní problémy. Závěť nemá a dům je psaný na ni. Mám za to, že v případě, kdyby se jí něco stalo, tak dědíme všichni tři. Navíc starší bratr má fin. problémy exekuce atd. Jde mi o to, že kdyby se opravdu něco stalo a dědili jsme všichni tři ze zákona, jako postupovat při jeho exekucích dům okamžitě obstaví, nebo můžu napadnout, že on už svůj podíl dostal? Nemůžu říct nemocné matce, že její "miláček" má dluhy a ať napíše dům za života mě a mladšímu bratrovi. Pokud sepíše závěť - je to platné?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
z prvního manželství mám 2 děti. V současnosti jsem vdaná a se současným manželem máme 1 dítě. Veškerý majetek, tj. rodinný dům i pozemek jsou ale na katastru napsány na manžela, který je ještě před naší svatbou zdědil od svých rodičů. Přestože manžel mé dvě děti z prvního manželství od malička vychovával, tak je oficiálně za své nepřijal (k chození po úřadech a vypisování formulářů měl totiž vždy nepřekonatelný odpor).
Jak by proběhlo dědické řízení v případě že by manžel zemřel?
Dobrý den všem! Chci vám vyprávět o velkém kouzelníkovi, černokněžném lordovi, který dělá úžasné věci. Jmenuji se Laura Simon z češtiny, ale zůstávám ve Velké Británii. Jsem vdaná s mým manželem za posledních pět let se dvěma dětmi dohromady ve Velké Británii, najednou můj manžel začal ukládat divné postavy ke mně a dětem, dostal se do bodu, kdy odešel a nechal mě a děti dobré tři měsíce jsme od něho neslyšeli, byla jsem zmatená Nevěděla jsem, co mám dělat, než jsem plakala ke mému příteli, který mi teď pomohl kontaktovat chubygreata o pomoc. Řekl mi, co mám dělat, co mám dostat a co se dát dohromady, než může něco udělat, udělal jsem všechno, co mi řekl, protože můj přítel mi řekl, abych mu věřil, že je pravda. Řekl mi, že mu dám tři dny, abych to všechno dal dohromady, a ten třetí den se určitě vrátí ke mně. K mému největšímu překvapení se všechno stalo tak, jak to řekl.
Je pravda, můžete ho kontaktovat pouze s následujícími detaily. E-mail: chubygreat@gmail.com a můžete se k němu dostat také s jeho číslem na telefonním čísle +2348165965904