Hlavní navigace

Názory k článku Kde teď najít práci? Volných míst je stále víc než nezaměstnaných

 • 1. 3. 2021 12:17

  bez přezdívky

  Z mého pohledu je to zavádějící a nepřesný článek.
  Ano, díky vládě a covidu se tu lecos mění, restruktualizuje, krachuje nebo stěhuje apod. A tyto změny se dotkly nás všech bez výjimky (ačkoliv u vlády, si nejsem výjimkou jistý).
  Nicméně, z vlastního pohledu..
  Personalisté si Velmi pečlivě vybírají, a řekl bych, že více než kdy předtím.
  Pokuď se hlasíte na nové místo, ať už z nutnosti nebo nedobrovolně, tak personalisty budou zajímat čtyři základní věci: "kvalifikace, odbornost, vzdělání a perspektivnost." Z osobní zkušenosti, bych však řekl, že primárně jde o: "vzdělání a kvalifikace jako věc k posouzení." Mnohdy mi příjde, že se nyní personalisté mstí za období, kdy to byl nastupující zaměstnanec, který si na techn. pozice mohl "diktovat" podmínky přijetí (viz. 2019).
  Často se stává i nešvar let předešlých, kdy se Vám do firmy hlásí několik lidí na techn. pozici, a firma bez jakékoliv reakce vyvěšuje inzerát i na další měsíce.
  Co je však snad vlhkým snem personalisty je to, že Vás vychváli při pohovoru do nebes jak jste pro tuto pozici nejideálnější, a posléze Vám před nástupem oznámí, že už ztratili zájem, protože... si dbají na jistou výši vzdělání.
  Máme o vás velký zájem, hledáme jednoho člověka, ze zdvořilosti však musíme vyslechnout i ty další - ozveme se. No, málokdy, ale ozvou se tím, že vybrali lepšího uchazeče.. budiž, ale proč onu pozici v inzerci a firm. stránkách vyvěšují i na dále na více jak měsíc mi rozum už nebere. Tak vlastně v pozici uchazeče si už jen pokládáte otázku: "hledají nebo nehledají ?"
  Proto si myslím, že ono "hledání personalistů," a "kde zaměstnání najít" je dosti polemizující na to, aby o něm člověk napsal univerzální článek.

 • 2. 3. 2021 7:32

  bez přezdívky

  Omyl. Ta místa jsou vyvěšována proto, aby nebyl přijat český uchazeč, ale zahraniční, případně agenturní otrok. Zahraničního pracovníka můžete vzít v okamžiku, kdy prokážete, že jste místo bezúspěšně několik měsíců inzerovali a nikdo se nepřihlásil. Zahraniční otrok bude pracovat za minimální mzdu a za takových podmínek, za kterých by Čech nepracoval. Jediný, kdo z tohoto stavu může mít profit, je majitel ubytovny pro zahraniční pracovníky (i když na druhou stranu může mít asi zvýšené náklady s udržováním oné ubytovny aspoň v trochu přijatelném stavu).

 • 2. 3. 2021 10:39

  me vakérav

  Tak zpravidla rozhoduje daleko více kritérií než jen formální vzdělání. A nemyslím jen to, jestli tomu ten člověk rozumí (což zdaleka není to samé jako že má vzdělání), ale spíš jak si sednou lidsky. Třeba ten člověk strašně smrdí, je nepříjemný, projevuje se jako potížista, je divný, nemluví, mluví furt apod.

  Většina zaměstnanců nepracuje jen ve vzduchoprázdnu, musí nějak interagovat s ostatními kolegy, převezme část know-how firmy. To prostě nechcete nabrat někoho, kdo sice formálně splňuje požadavky, ale jinak se chová jako úplný kretén.

  V ideálním případě by taková firma řekla uchazeči: „hele, práci bys sice zvládl, ale smrdíš jako prase, nechceme tě tu. Zkus s tím něco udělat a pak se kdyžtak přihlaš znova“. Jenže s narůstajícím množstvím různých antidiskriminačních zákonů apod. narůstá i obava, že by uchazeč mohl jít k soudu, že ho ten důvod urazil a zbytečně by byly tahanice. Takže prostě firma nemá moc jiných možností než říct jen „kdyžtak se ozveme“, i když vědí, že se rozhodně neozvou a vy nevíte proč.

  Pokud se s něčím takovým setkáváte opakovaně, doporučil bych si sednout s nějakým kamarádem a zeptat se, jestli ho nějaký důvod nenapadá. Mohl by poradit. (Pokud kamarády nemáte, pak je ten důvod asi součástí celého problému.)

 • 2. 3. 2021 12:52

  L.

  Ve skutečnosti nejde ani tak o antidiskriminační zákony, jako o
  Dunningův–Krugerův efekt. Dneska si každý jouda myslí jaký není génius a jak by se o něj firmy měly prát. A když mu naznačíš, že není zdaleka tak skvělý jak si myslí, tak se akorát urazí a nadává. Proto ty nicneříkající formule. Zpětnou vazbu nemá smysl poskytovat v okamžiku, kdy o ni dotyčný nestojí.

  Pokud vás "záhadně" nevezmou, je dobré jim dát najevo, že o zpětnou vazbu stojíte, zažádat o ni a pokud ji dají, tak ji poctivě přijmout.

 • 2. 3. 2021 15:19

  bez přezdívky

  Zpětnou vazbu vám přece dali: vybrali jsme vhodnějšího uchazeče.
  Proboha, přece vám nikdo neřekne natvrdo, že "Franto, smrdíš". U nás si taky zaměstnavatel vymýšlel. Například u holčiny těsně po škole, která dala jasně najevo, že se hodlá vdát, si vymyslel, že chce potvrzení od gynekologa, že zvládne přidělenou práci (sedět na zadku v kanceláři). A děsně se divil, že gynekolog napsal, že holčina je zdravá a že práci zvládne. Jistě, zaměstnavatel chtěl, aby gynekolog napsal, že holčina není těhotná, jenže sezení na zadeli v kanceláři nebyla práce, která byla pro těhotné nevhodná. Holčina potřebovala hlavně praxi, kterou prostě po škole neměla (a bylo to v době, kdy absolvent práci prostě nesehnal, neb se po něm požadovala praxe. Úřady práce v té době proplácely náklady na absolventy, Což v praxi znamenalo, že firma nabrala absolventy a po roce je propustila a nabrala nové absolventy bez praxe. Původní absolventi měli roční praxi, ale šanci na zaměstnání opět nulovou, protože bylo třeba zaměstnat absolventy bez praxe, což byly pracovní síly zcela zdarma, neb veškeré náklady tehdy hradil stát).
  Copak vám dá nějaká firma zpětnou vazbu ve stylu "my tě nechceme, protože místo tebe chceme zaměstnat zahraničního otroka za minimálku"?

 • 2. 3. 2021 17:50

  me vakérav

  Váš komentář je plný smutných příkladů, jak musej lidi dělat úplné pitomosti jen proto, že se stát cpe do věcí, do kterých mu nic není.

  Například u holčiny těsně po škole, která dala jasně najevo, že se hodlá vdát, si vymyslel, že chce potvrzení od gynekologa, že zvládne přidělenou práci (sedět na zadku v kanceláři).

  Tohle je kvůli tomu, že ČR má ze všech zemí (minimálně těch rozvinutých) nejštědřejší podporu mateřské, kterou ovšem samozřejmě zčásti hází na zaměstnavatele. Ta holčina teda musela pro nesmyslné potvrzení jen proto, že ji stát „pomohl“.

  Původní absolventi měli roční praxi, ale šanci na zaměstnání opět nulovou, protože bylo třeba zaměstnat absolventy bez praxe, což byly pracovní síly zcela zdarma, neb veškeré náklady tehdy hradil stát

  Takhle zase stát „pomáhá“ absolventům. Mohlo to snad dopadnout jinak?

  Copak vám dá nějaká firma zpětnou vazbu ve stylu "my tě nechceme, protože místo tebe chceme zaměstnat zahraničního otroka za minimálku"?

  Kdyby mohli toho otroka zaměstnat rovnou, ušetří spoustu času jak sobě, tak i těm nešťastným uchazečům. Ani by ta zpětná vazba nebyla potřeba. Díky, státe.

  2. 3. 2021, 17:51 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).