Aktuálně jsem potřeboval refinancovat a to co je napsáno v článku, tak v současné době není pravda. Přijde mi, že to je pouze reklama pro některé banky, jiné naopak poškozuje.
Článek asi psal člověk, který hypotéku nikdy nevyřizoval a ani se nepodíval na stránky dané banky.
Měl jsem měšec za serióznější web :-(
já si myslím, že je článek dobrý. Samozřejmě, že může nějaká drobnost uniknout, ale to důležité v článku je. Mám ale jinou výhradu a tím je další podporování rozšířeného mýtu, že současné nízké úrokové sazby jsou příležitostí pro výhodný nákup dlouhodobé fixace. To je přece nesmysl.
Nízké sazby jsou přece odrazem situace na trhu a jde snadno dokázat, že dlouhodobé fixace jsou ve výsledku většinou dražší než celková suma zaplacená postupně na variabilní sazbě. Vychází to z nereálných předpokladů čisté teorie očekávání (PET - pure expectation theory), která prostě sama o sobě neplatí.
Banky dnes už ale tuší, že se žádný nárůst sazeb v nejbližší budoucnosti konat nebude. Proto jim nedělá problém nabízet tak levné dlouhodobé fixace a zároveň jim dělá velký problém nabízet výhodné floatové sazby. Kde to šlo, tak se zpřísnily podmínky u floatů, protože banky tuší, že na nich teď moc nevydělají, ale zato vydělají na dlouhých fixacích. Proto banky přiživují tento mýtus, že jsou dlouhé fixace tak výhodné.
Je hezké, co Vám řekne mluvčí, ale když jdu žádat o hypotéku novou či refinanc, tak se na podobné úrokové míry nemohu dostat, pokud nesplním dalších X podmínek (dlouhodobý klient, drahý bú, pojištění, ...).
Např. u ČS skutečná úr.míra pro neklienta bez podmínek začíná nejdříve na 3,59% (stejnou reklamu měli před 2 lety, kdy mi bylo řečeno jako cca před měsícem, že nemám šanci na reklamní úr.míru dosáhnout, pokud tam již nemám dlouhodobě bú, určitý obrat, nějaké další služby, atd.).
Např. naopak u Volksbank je možné aktuálně získat 3,39% bez jakýchkoliv dalších podmínek a s akcí běžný účet s Internetovým bankovnictvím na 7 měsíců zdarma.
Možná jsem výtku napsal příliš ostře, ale jelikož jsem během 2 let u druhé banky, tak mi vždy podobné lákání klientů přijde opravdu sprosté. Zkuste prosím udělat článek jako potencionální klient se stálým příjmem a bez dluhů, a opravdu si do daných bank zajděte. Uvidíte sama, že z toho budou jiná čísla.
Dobrý den, díky za poznámku - ohledně sazeb "od" s vámi naprosto souhlasím a také to v článku píši.
Sazba je - až na pár výjimek, které tvoří banky poskytující garantovaný úrok (který u každé takové banky zmiňuji, bohužel, banky jsou jen tři) orientační a nemůže nic zaručit, protože banky promítnou ještě svůj skóring, který výsledek ovlivní.
Já z banky přesnější informaci nedostanu, a ani varianta, kdy bych banky obešla osobně, nenapoví více, protože to bude sazba, která vyjde z mých finančních podmínek, nikoli vašich. Bohužel, až na případ garantovaných sazeb, nemá klient šanci zjistit reálnou nabídku bez toho, aniž by opravdu banky obešel po svých..To já ale za konkrétního člověka s konkrétní finanční situací zjistit nemohu...
Toto má být spíš orientační srovnání, aby si zájemce mohl udělat obrázek o tom, v jaké výši jsou u které banky úrokové sazby a jaké všechny úrokové bonusy jsou v tom započteny - jinak řečeno co všechno ještě musíte (sjednat které pojistky, mít ten který účet atd), abyste měli vůbec šanci na tuto sazbu dosáhnout (samozřejmě bez započtení vašeho skóringu)...
Floating záměrně není uveden - toto je článek o fixních sazbách, o plovoucích bude napsán jiný, o stavebním spoření ani nemluvě.
Není v mých silách srovnat všechny produkty umožňující financování bydlení podrobně a najednou, byl by z toho článek o 30 000 znacích, který by kvůli rozsahu nikdo ani nedočetl. Proto je lepší téma rozdělit na více částí.
Ale znovu opakuji, nabídky typu "od" jsou zkreslující - podmínky se snažím jmenovat...Dost možná se nakonec vlivem skóringu dostane úrok na úroveň garantovaných sazeb bank, co je nabízejí. Ty se ale před rizikem zase mohou jistit tím, že mají přísnější kritéria pro to, komu úvěr vůbec poskytnout...
Bohužel, konkrétní sazby nejsou v mé moci, myslela jsem ale, že alespoň obecné povědomí o tom, v jaké výši kde sazby jsou a jaké podmínky je pro to potřeba splnit, může být užitečné pro to, aby zájemce určil několik cílů (= bank), kam se půjde na svou konkrétní sazbu vyptat sám...
Zdravím, Klimánková
Clanek je hrozny. Chybi tam zcela podstatne veci, ktere mohou ovlivnit celkou castku nutnou ke splaceni. Je to jen reklamni hnani se za procenty, jakoby to bylo jedine dulezite. Narozdil od lukyna bych nerekl, ze je clanek nepravdivy, jen je absolutne odflaknuty a chybi tam upozorneni na zakladni veci.
- vubec tam nejsou zmineny floaty, u nekterych bank nejsou, u nekterych jsou, u nekterych jdou zadarmo prevest na fix, u nekterych za poplatek
- vubec nejsou zmineny nabidky ze stavebniho sporeni. jeste tusim v unoru napr. od Modre pyramidy to vychazelo taky zajimave
no nebudu tu psat clanek znova, opsat sazby z ceniku je sice fajn, ale je to totalne k nicemu. nejvice pak zalezi prave na detajlech, ktere se autorce nechtelo zjistovat
Ano, já souhlasím a doplňuji, že jsem to myslel tak, že na podobné úr.míry nemohu dosáhnout. Všude je totiž napsáno magické "od".
Též jsem nechtěl psát román o tom, že podstatné jsou hlavně podmínky k dané úr.míře v podobě návazných produktů, jejichž náklady mohou dosáhnout několika stovek měsíčně navíc.
Souhlas, měsíční výpalné, které NIKDY nebylo uspokojivě vysvětleno (banka přece má úrokový výnos, nač další paušál?) hezky pohne úrokem.
Příklad: 1,5 mil Kč na 20 let, úrok 3,59% - splátka 8769 Kč
S výpalným 150 Kč měsíčně - splátka 8919 Kč - přepočítaný úrok: 3,78%
Ale banka se chlubí úrokem 3,59%, mnohdy s dodatkem "od", takže ve skutečnosti to nikdo nedostane.