Z toho se podle me vyvazat nejde. Podle me by ale slo dat do smlouvy, ze vyse najemneho je navysena o nejakou urokovou sazbu a tato cast najemneho se splaci z uroku z kauce. Ve vysledku tak ma majitel realne porad v kapse celou kauci, ale papirove bude cast te kauce pouzivana ke splaceni najemneho, takze pri konci smlouvy se vrati jenom pocatecni hodnota.
Tohle nikdo neví. Četl jsem všechny možné články a diskuse v právnických časopisech a prostě neexistuje shoda mezi různými právníky. Obávám se, že odpověď nebudeme znát ještě hodně dlouho a možná nikdy, protože nevěřím, že se najde nájemník, který se bude chtít soudit o několik set korun či několik tisíc korun, o kterých prohlásí, že jsou úrokem z jím složené jistoty a které mu pronajímatel po skončení nájmu nevydal.
Jak jste přišel na úrok 2 % a 8 %? Napsal jsem, že nikdo neví, jakou výši úroku uplatnit (pro výpočet nepotřebujete teoretické bláboly vzniklé nad sklenkou vína, ale konkrétní číslo).
Pokud máte spoustu volného času a peníze na advokáta, pronajmu vám na dva měsíce byt a můžeme to vyzkoušet. Sehrajeme scénku, že vám jako nechci vydat úroky, vy na mě podáte žalobu a budeme testovat soudní rozhodnutí. Počítejte s 6-9 letým sporem (relevantní je až rozsudek Nejvyššího soudu, ev. nález Ústavního soudu - posuzování ústavnosti úroků z jistoty). Všichni nám oběma budou vděční, protože díky naší hře bude existovat návod, jak úroky počítat. Můj email petr.pospichal()post.cz
Citace z článku citujícího NOZ:
Nejsou-li úroky takto stanoveny, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídle dlužníka v době uzavření smlouvy..
Ta čísla pak jsou pro ilustraci, kam až se ty úroky můžou vyšplhat, Pokudm by to měly být opravdu ceny obyklé před 15 lety, byly by ještě o dost větší.
Jen jsem dokladoval, že o pár stovek se opravdu nejedná.
Nikdo to nevi. Jenom rikam, ze se to da zajistit tak, aby to prakticky fungovalo bez uroku a zakonu bylo ucineno za dost - proste uroky pricist k vysi najmu a strhavat je z kauce.
Rekneme realne najemne 10 tisic, kauce 20 tisic, urokova sazba 5%.
Papirove najemne tedy bude 10079 korun. Najemnik mesicne plati 10000 a 79 korun se bere z kauce. Na konci roku tedy vyse kauce bude uz jenom 19047 a kdyz najem po tom roce skonci, tak vratim najemnikovi 20 tisic a bude to mit i s uroky. Vsichni jsou na svem a nikdo nemuze rict ani popel.
Toto je velice zajímavé řešení, ale má jistou trhlinu... Nevím do jaké míry víte jak se připisují úroky, ale běžně je to tak, že se připisují každý měsíc a tudíž každý měsíc se úročí celá částka již navýšená o předchozí úroky. Není tedy možné kalkulovat s tím, že každý měsíc bude úrok ve stejné výši...
Příklad - kauce 20 tisíc, úrok 5 %:
1. měsíc 20000,- Kč+83,33 úrok
2. měsíc 20083,33 +83,68 úrok
3. měsíc 20167,01 + 84,03 úrok atd.
kdy 12. měsíc již činí úrok 87,23 Kč a celková výše jistoty 20936,- Kč - pokud budete nájemní smlouvu vyloženě ukončovat a znovu uzavírat na dobu určitou 1 rok a vždy sepisovat vrácení a znovusložení jistoty - což by bylo možná nejlepší řešení, protože pokud by se nájemní smlouva jen prodlužovala, tak například 36. měsíc je to již 96,38 Kč úrok a celková výše jistoty činí 23.133,- Kč.
Před 1,1/2 roky přišla za mnou dáma, že by chtěla u mne bydlet v podnájmu. Řekl jsem dobrá.Dejte 3 měsíce dopředu, které pokryjí náklady na 1 měsíc a 2 měsíce bude jako stálá záloha na vaše opravy.V případě neobnovení zálohy před splatností, budou 2 měsíce započítány jako oprava škod, které můžete napáchat a další náklady.Budete vystěhována na své náklady a vráceno co zůstane.V každém případě si musela dopředu zařídit své náhradní ubytování ona na své náklady a musela to prokázat stvrzením na MěÚ. Řekl jsem jasně a prokázal, že platby platím na 3 a více měsíců dopředu.Dáma nechtěla po ošetření smlouvy pochopit. Samozřejmě vše mohlo být k plné spokojenosti obou stran bez nároku na úrok ze strany podnájemce. Protože mě chtěla zneužít a nedávat si dopředu každý měsíc stranou na podnájem řekl jsem ať neotravuje. Pokud se platí úrok, tak pouze u toho, kdo z nájmu bere úrok a zhodnocuje ho! Když se zaplatí nájem bance na 3 měsíce dopředu, musí banka vyplácet úrok z toho, co ji bylo předáno?Nemusí!Nikde nevznikla škoda a nikdo nebyl podveden.Pokud podnájemce nesouhlasí s mojí platbou a smlouvou nájmu, nezajímá mě!!
V tomto případě to nebyla kauce, ale dohoda, že 1 měsíc bude placeno předčasné a 2 měsíce budou na pokrytí neodvratných jejích škod bez náhrady.Každý měsíc by však musela zaplatit 1 splátku nájmu.Což by pokračovalo tím, že by měla zaplaceno stále na 3 měsíce.Samozřejmostí by bylo i vrácení alikvotně to na co by měla nárok.Když platím nájem na 3 měsíce dopředu bance, také nedá úrok.Naopak, musím zaplatit poplatek tak, jako na poště.Takže nikdo nemá nárok mě nutit, abych platil nesmyslné úroky na svou ochranu.A nikdo ani ze zákona nemá právo zasahovat do mých práv a plateb.Pouze se jim přizpůsobit.To, že zákon vyžaduje úroky jsou klamné podvodné praktiky zakotvené v zákoně.Tyhle zákony byli vydané na obranu Romů, ale který inteligentní člověk by je chtěl?
Já to říkám už delší dobu: celý tenhle kšeft už skončil. Hloupostí jeho účastníků.
- Slušný člověk na takovéhle hovadské chování nepřistoupí. Tedy přistoupí, ale jen krátce, než se rozkouká. Na rozdíl od "zlaté éry" pronájmů 90-tých let už nemusí v hovadských podmínkách pronájmu zůstávat, a tak utíká rychle do vlastního.
- Nesolidní člověk na vše kašle, žádná odpovědnost, férovost, rozmysl.... takže na vlastní nedosáhne, zůstává v pronájmu.
- Majitelé a pseudomajitelé (ať mi nájemník zaplatí hypotéku a všchny náklady) se chovají většinou stále hůře, vzájemně se (zde) ujišťují o tom, že jejich protistrana jsou stejná, či ještě větší hovada, nežli oni sami - a teď už mají i většinou pravdu. Slušní většinou utekli, a ti co ještě neutekli si předávajjí typy na těch několik málo slušných pronajímatelů, což hovadům snižuje šanci, že na slušného natrefí. Z čehož si odnášejí poučení, že se mají chovat ještě hůře....
Takže, hovadům pronajímatelům zůstala jako protistrana úplně stejní, jako oni sami. Plná ústa práv, žádné povinnosti. V tom jste stejní.
Budoucnost má jen majitel činžáku, celého domu, aby ho to uživilo tak 2-3, co si vybuduje slušné renomé. Doba ranařů, co koupí na dluh byt, a nájemník jim MUSÍ zajistit zbohatnutí, to už je skoro 10 let pryč.
A to si jako představujete, soudruhu, že někdo koupí byt, sám za něj měsíčně platí třeba 10 000 Kč prakticky po zbytek svého života, ale nájemníka tam nechá bydlet za 5000 Kč?!! Takže bude ještě ze svého doplácet, aby měl nájemníček krásné bydlení...
Mně teda přijde naprosto fér, sám jsem v takovém bytě bydlel, kde jsem opravdu platit jenom splátku hypotéky majiteli + všechny náklady. A bylo to levnější než normální tržní nájem z bytů, které pronajímají většinou důchodci, kteří je dostali prakticky ZADARMO kdysi od státu a teď mají 90% z ceny nájmu na "přilepšení" v podobě královského života!
Respektive ano, oni si ty byty "koupili" - v době kdy měli plat 2000 Kčs, tak za 20 000 Kč rozložených do splátek s nulovým navýšením jim to komár prodal - takže zhruba za 10 výplat.
Jenže teď, ve "spravedlivé demokracii", to má speciálně v Praze hodnotu klidně přes 3 miliony a s průměrnou čistou mzdou 20 000 Kč, KTEROU ALE VĚTŠINA LIDÍ NEMÁ, je to 150 čistých mezd, které za to samé naše generace teď musí platit!!
A to se vůbec nebavím o tom, že za komárů se nějaké "produktivita" moc neřešila, ztráta práce nehrozila, nějaké stresy taky ne. Každý podnik měl tři vrátné, pět sekretářek a práci, kterou dnes dělá jeden člověk tehdy dělali 2 - 3 lidi, takže na dnešní výplatu se člověk mnohem více namaká!
Proto mě opravdu štve generace dnešních důchodců, protože tihle lidi vyžrali všechno ze svých předků a vyžrali na dluh i všechno ze svých dětí, které to teď takhle musí splácet a nechali nám tady tenhle neskutečný bo*del, který si máme řešit a nezajímá je to!!
Je to zvláštní. Když tě nazvu tak, jak si zasloužíš, příspěvek bude smazán. Když ty mě nazveš soudruhu, to je podle Měšce v pořádku. Už to o něčem vypovídá.
K tvým fantaziím, které se mi pokoušíš připisovat, se nebudu vyjadřovat, ani číst, první odstavec mi pro posouzení toho, colze čekat ve zbytku, stačil.