Hlavní navigace

Názor k článku Kašlete na státní důchod. Myslete sami na sebe od Miloslav Ponkrác - „Vůbec tomu nerozumíte, a proto ani nevíte, že...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 12. 2012 15:53

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  „Vůbec tomu nerozumíte, a proto ani nevíte, že TN a IPS monitory mají při stejné úhlopříčce a stejném jasu (referenční je 150cd/m2) téměř stejnou spotřebu … Takže Vám gratuluji, skočil jste na nesmyslný parametr maximální spotřeby LCD, ale už jste si nezjistil, že lepší LCD této spotřeby dosáhnou třeba při 400cd/m2 (při nižším jasu mají spotřebu samozřejmě mnohem nižší) a ty s udávanou nižší spotřebou takového jasu nikdy ani nedosáhnou.“

  Rozumím, mám tu měřič spotřeby a všechny se mýlí. Včetně grafu spotřeby co mi leze z UPS.

  Základní problém, který ovšem přesahuje teorii je, že běžné CRT jsou v zásadě high-tech z poslední doby po desítkách letech vývoje.

  Zatímco vedle toho máte dnešní LCD, které je dělané stejně jako veškerá dnešní elektronika – tedy nekvalitně, pokud se dá někde ušetřit 1 cent za cenu snížení kvality, tak se ušetří. A LCD nemá za sebou tak dlouhý vývoj a zdokonalování jako CRT.

  Teorie je hezká věc, praxe je věc druhá. Do praxe kromě fyzikálních zákonů vstupují také manažerská rozhodnutí, co očesat, co kde ošidit, kde co vynechat, atd. atd. atd.

  Pročpak dnešní, dokonalejšími technologiemi postavený notebook vydrží pár let, a vedle mám pořád 20 let starý notebook, se kterým jsem nezacházel pěkně a není dokonce ani otlučený? Protože praxe. Protože kapitalismus. Protože katování kostů.


  Také jsem si postavil počítač s AMD Phenom II X4 955 BE 3,2 GHz, který má TDP 125 W. Všichni mi raději, vem si úspornější procesor a já měl svou hlavu. Celý počítač, tedy 4jádrový procesor + základní deska + grafická karta + paměti + hard disk + dvd + … = spotřeba 45 W.

  To je rozdíl mezi teorií a praxí.

  Vzal jsem mimo jiné v úvahu, že když vezmu lepší procesor, bude vybraný kvalitněji a bude mít lepší předpoklady pro nízkou spotřebu navzdory katalogovým či teoretickým údajům.


  Stejně tak teorie spotřeby LCD a CRT je na nic. Protože vedle sebe stavíte špičkové CRT z poslední doby (starší většinou nejsou) po mnoha letech vývoje a vylepšování této technologie. Pak většinou vyšší kvalitu, protože v té době se šidila elektronika méně.

  A k tomu LCD, kde co se dá ošidit, se ošidí na úkor kvality, spotřeby, čehokoli. Méně kvalitní elektronika, materiály, všechno. Také to CRT v době koupě leckdy bylo dražší, než dnešní LCD – a to ještě i při vyšší hodnotě tehdejší měny.


  A protože jsem si doma hodně proměřil – tak tvrdím co tvrdím.

  Celkově vzato – teorie a praxe se značně rozcházejí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).