Názory k článku Jste chudí, nebo bohatí?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 12. 2004 8:34

    Martina (neregistrovaný)
    ..."údaje ze statistické ročenky Českého statistického úřadu. V roce 2003 podle ní činil čistý měsíční příjem na osobu v deseti procentech nejchudších českých domácností 4 512 Kč." S touto sumou jsou ještě bohatí. Brácha má příjem 7.200,- brutto, jeho žena o něco nižší a živí dvě děti. Podle tohoto by už měli být bezdomovci.
  • 1. 12. 2004 15:07

    Mirda (neregistrovaný)
    Nejedná se náhodou o průměrný přijem v nejchudším decilu (tj. deseti procentech)? Pochopitelně, že někdo má méně a někdo více i v tomto nejchudší pásmu.
  • 1. 12. 2004 9:29

    Pavel (neregistrovaný)
    Kriterium chudoby jako příjem menší než tři pětiny průměrného platu je podivné. Mzdy totiž mají lognormální rozdělení a proto zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají podprůměrné mzdy. Asi polovina zaměstanaců má mzdu nižší než tři pětiny průměrné mzdy. Když do toho započítáme, že z jedné mzdy žije více než jeden člověk, pak nám vyjde, že podle tohoto kriteria je jsou chudé (odhadem) asi tři čtvrtiny populace.

    Možná lepší je stanovit kriterium chudoby jako minimum pro přežití, ale i to se liší v závislosti na místě. Určitě jiné nároky na příjem má indonézský domorodec, který žije v tropech, nemusí topit, k bydlení mu stačí jednoduchý přístěnek, a když porazí dvě ságové palmy, tak si za dva týdny připraví zásobu jídla na celý rok, a jiné obyvatel mírného pásma, který musí v zimě topit, potřebuje mnohem bytelnější obydlí a aby získal základní obživu, musí se pořád pořádně ohánět.
  • 1. 12. 2004 14:49

    Martina (neregistrovaný)
    A k tomu bych dodala jednu věc. Ten domorodec většinou neplatí daně, neumí číst a psát (to pro přežití nepotřebuje, spíš fyzickou sílu nebo chytrost), léčí ho šaman, dožije se nižšího věku a občas k němu do džungle přijedou chutní misionáři, kteří žijí v přesvědčení, že tomu divochovi hodně chybí ke spokojenosti.
    Zatímco středoevropan platí na daních taky 70 % příjmu, chodí do zaměstnání a většinu věcí potřebných pro život si kupuje v supermarketu. Stát pro něj funguje jako vysavač a převodce příjmů od chudých k bohatším, takže mnoho jich (hlavně mladších) uvažuje do emigraci do států, které poskytují vyšší míru svobody nebo vyšší výdělky. Takže středoevropský stát má hlavně náklady, zatímco smetanu slíže jiný přitažlivější civilizovaný stát.
    Ten divoch je tak i bez televize, auta, počítače a internetu mnohdy šťastnější a žije v menším stresu než člověk západní, tzv. civilizovaný.
  • 1. 12. 2004 16:19

    Pavel (neregistrovaný)
    Omyl. Já jsem nepsal o necivilizovaných divoších v džungli. Ten domorodec většinou číst, psát i počítat umí. Má i tu televizi. Aby si ji koupil, jde na několik týdnů na brigádu do nejbližšího města. (a z tohoto výdělku platí i daně). Nevím, jestli žije bez stresů, ale určitě má jiné starosti než my.
  • 3. 12. 2004 3:44

    Thyronx (neregistrovaný)
    Chudak se muze citit jako bohac a naopak.
    Muj plat cini mezi 120 az 140,000 USD rocne hrubeho. Je to dost ale bohaty se necitim.Ziji normalni zivot,s normalnimi starostmi.
    K nerozeznani od mych sousedu.
    Ovsem ze daruji nekolikrat rocne znacne castky pro charity.Nekdy se tak ptam Amiku...: "Jak je mozne ze ovladate svuj jazyk dokonale a nemate praci? Nebo delate jakesi podradne prace za malo penez?
    Snad je to vzdelanim,a jakymsi podvedomim udelat pro sebe a rodinu maximum,starat se o to abych mel dobrou a jistou praci a zajisteni na "to stare koleno"..
    Lidi jsou lini pro sebe delat maximum,starat se,udelat si "papiry" kdyz se uchazeji o praci, vystupovat sebevedome, byt spravne ustrojeni a jit za tim.
    Zajit jednou mesicne na "pracak" je ponekud malo. Kazdy ma svuj zivot ve svych rukou,pravda ne v Nikaragui, ale tam snad taky nebydlime ne?
    Je treba se nekoukat na bohate jako na lumpy, ci lidi co meli stesti, je potreba JEDNAT! Vyuzivat vsech dostupnych info ( i z Netu) a jit za tim co chci delat u firmy o kterou mam zajem a ve meste treba 200km vzdalenem. Nova prace znamena casto i novy zivot.
    Abych nezapomel: Pracovat u jedne firmy desitku let je spis trestuhodnost.Takhle si vsestrannou praxi nezajistite.
    Vystridat par firem behem roku ci tri let je velke plus. Budouci zamestnavatel to oceni.
    Good Luck.
  • 3. 12. 2004 13:57

    klm (neregistrovaný)
    Ahhh....všudypřítomný soudruh thyronx je už i zde. A opět elegantně zasahuje svými neotřelými názory :)
    Good luck, soudruhu!
  • 5. 12. 2004 23:30

    Tom (neregistrovaný)
    Kurz Kč / USD dle parity kupní síly je někde na úrovni 12 Kč / USD (údaj spočten na základě informací o HDP ČR v běžných cenách USD a na tákladě parity kupní síly na stránkách ministerstva financí).

    Takže tvůj plat odpovídá českému příjmu cca 1,5 - 1,6 milionu ročně.
    Abych šel pracovat do ciziny, tak tedy rozhodně za větší peníze, když doma si přijdu cca na 80% této částky. :))

    U posledního zamestnavatele jsem 3,5 roku a nemám důvod měnit.
  • 6. 12. 2004 1:14

    Docent (neregistrovaný)
    No comment. Můj táta vydržel v jednom podniku celej život. Jenže to se dneska nenosí. Když řeknete zaměstnavateli, že už třetím rokem děláte za stejný plat, řekne vám, ať klidně jdete do pr*ele, na vaše místo vezme někoho jiného, který o problematice nemá aní ánung (ještě předpokládá, že dotyčného ve výpovědní lhůtě do problematiky zasvětíte) a klidně mu dá jako nástupní plat o 30% víc, než byl váš současný plat. Inu, jak říkával můj bývalý spolužák - svět se v pr*el obrací... BTW, Thyronx, díky tvým příspěvkům nemusím ani navštěvovat nějaké sranda servery...
  • 6. 12. 2004 8:35

    Patrik Chrz (neregistrovaný)
    Taky tohle nechápu. Donedávna jsem dělal v pojišťovně, kde byl naprosto nesmyslný systém hodnocení. Odměny byly závislé na tom, o kolik byl člověk lepší než průměr (který byl samozřejmě pohyblivý). Takže když jsem kolegovi s něčím pomohl, tak jsem byl bit hned dvakrát. Jednou tím, že jsem sám udělal míň a podruhé tím, že jsem zvýšil průměr :-(.
    No a pak jsme zhruba jednou za rok vyjížděli na různá školení, který byla zaměřena na "zvýšení spolupráce", prostě přesně obráceně, než byl nastaven systém hodnocení. Absolutní vyhazování peněz (no jo, člověk co vlastnil firmu, která pro nás ty školení připravovala, byl manžel naší personalistky ;-) )
    No a když se přijímali lidi do vyšších funkcí, tak se taky nesmyslně dávala přednost lidem zvenku (hlavně z jiných pojišťoven). Dokonce to došlo tak daleko, že byl zákaz přijímat lidi z oddělení operátorů na jakákoliv jiná místa, po dobu dvou let od nástupu.
    No asi bude ještě nějakou dobu trvat, než ve vedení budou lidi, kterým opravdu na růstu firmy záleží, do té doby si ti schopní prostě musí hledat místo jinde.
  • 6. 12. 2004 9:48

    Martina (neregistrovaný)
    Setkávám se s tímtéž. Hlavně, když se přijme ten, kdo neohrozí výše postaveného šéfa. Člověk, který umí, odejde jinam nebo si založí vlastní firmu. Pak se řeší problém motivace lidí (dělají jen to, co musí, víc ani ťuk, protože jinak by bylo výsledkem více nařízené práce za stejný peníz). Pindy o tom, že člověk může být úspěšný, když více dělá, jsou jen pindy. Pokud si vydělá více, není přece problém změnit pravidla hodnocení.
  • 6. 12. 2004 13:23

    Patrik Chrz (neregistrovaný)
    Přesně tohle bylo v pojišťovně, proto jsem odtamdud zdrhl. Neustálé změny hodnocení (pokaždé k horšímu, na začátku jsem si vydělal klidně dalších 100 % k platu, ke konci jsem byl rád, když jsem měl odměnu těsně pod tři tisíce (a to jsem měl skoro vždy nejvíc z celého týmu) - při stejném nebo ještě vyšším výkonu - zhruba 200 procent průměru). Když si vezmu, kolik energie se věnovalo na stále propracovanější systém hodnocení (jak dát všem co nejmíň) - prostě děs. Pracoval na tom celý tým lidí.
    Kdyby jejich platy rozdělili mezi jednotlivé operátory, tak by byli všichni v pohodě.
  • 7. 12. 2004 22:45

    Petr (neregistrovaný)
    Asi jste nepochopili, že do vedoucích (dnes manažarských) míst se nepřijímají "pracující" lidé s letitými (technickými) zkušenostmi, ale tzv. "nomenklaturní kádry" (podle někdejšího názvosloví) čili kamarádi kamarádů, strejčci, bratranci atd.
    Je to zcela logické, protože pro odbyt je potřeba zejména, aby firma měla "kontakty" ve sférách tohoto supermafiánského systému.
  • 5. 12. 2004 7:22

    Isabel (neregistrovaný)
    osobne si myslim,ze chudych je vice nezli uvadenych 10%. prumerne vypocty jsou zavadejici a nic nerikajici shluk cisel. kdyz si vezmete,ze napr. Spidla ma mesicne 600.000Kc, kolik lidi musi mit prijem pod 5 tisic. A takovych lidi s velkym prijmem je hodne. Poslanci, soudci, statni sprava, ti vsichni maji nadprumerne platy a zapocitavaji se do prumeru. Ja mam duchod 57.600 rocne, a nejaky opily poslanec to ma za mesic. Spidla co ma za mesic ja mam za vice nez 10 let. A takovych jako ja, kteri jsme 40 let pracovali mje hodne. Takze tyto statisticke udaje jsou naprosto zavadejici a vubec nejsou blizke pravde.
  • 6. 12. 2004 15:30

    Jux (neregistrovaný)
    Nevim, jak je ta chudoba palciva.

    Clovek, ktery ma zdrave ruce muze samozrejme pracovat. No a nemocny muze cerpat vyhody socialniho statu. Davky samozrejme nejsou nijak vysoke, ale kdyz musi stat vyplacet vedle skutecne potrebnych i ty, kteri jsou chronicti flakaci, neschopni hledas si praci. Neplatici najmu a dani apod.

    Clovek, ktery pracuje miva prijmy bokem (ja nevim, ale kdyz si pozvu delnika, tak se mi zda zcela normalni mu dat pit a jist). Tyto prijmy stat nemuze nijak kontrolovat a delnik vykaze mene, nez skutecne udela. Jdu k truhlari a ze je kamarad, tak mi udela skrin bez papirovani.(pouze priklad!) Stat o nicem nevi a oba nas to prislo dobre - on si rekne o tolik mene, kolik by vrazil statu a ja? Ja na tom budu zdaleka nejlepe.

    Kdyby nas stat tolik neobiral podnikatele, tak by mozna nemuseli delat takove veci a prumerny prijem by se zvysil.

    2 Isabel: Ano jiste, 57600 rocne neni vubec vysoka castka. Nezavidim vam a nemenil bych do s vami. Ale za to, ze vy berete necelych 60 tisic nemuze Spidla. Za prve neverim tomu, ze ma 600 tisic mesicne. Kdybyste castku snizila na tretinu, jiz bych o ni diskutoval, ale 600 tisic si tento clovek zajiste neodnasi v hotovosti v penezence kazdeho 12., ci kdy maji politici vyplaty:-) Zni to skoro jako zavist. Pritom autor uvadel cisla podstatne logicteji, nez vy. A ne kazdy poslanec je opilec. Navic i vy jako volic muzete svym podilem ovlivnit to, co se v tomto statu deje. Nevidim duvod, proc lide rezignuji.

    Kdysi jsem cetl fejeton, tusim, od p.Krause o tom, ze na zapade se lide prestanou starat o politiku az ve chvili, kdy vse funguje. U nas se lide o politiku nezajimaji, protoze, podle nich, nefunguje vubec nic. Jenze to, co se deje jsme si spiskali sami svoji lenosti cokoliv udelat. Ted jiz mame demokracii (na tom se, doufam, shodnem) a muzete volit svobodne. A vidite jak to vypada? Vsichni ti, kteri pracovali 40let budou volit socany nebo komunisty. Myslel jsem si, ze je voli, protoze bud protestuji, nebo jsou jednoduse socialne zamereni. Ted vidim, ze jde o obycejnou zavist.

    > Takze tyto statisticke udaje jsou naprosto zavadejici a vubec nejsou blizke pravde.

    A muzete to dokazat? Vite Isabel, ja si nedokazu predstavit, ze by nas stat byl jeste vice socialni. Zase by se zalozila druzstva. Kontroloval by se prijem a majetek. Platily by se milionarske dane. Jestli ted spoleha na socialni sit tolik lidi. Kolik lidi by se vykaslalo na podnikani a presli by na takovy zpusob statniho financovani? Ja urcite ano, ale stastny bych z toho nebyl. Jenze abych platil vycurane spoluobcany z vydrenych penez, to opravdu ne.
  • 6. 12. 2004 19:02

    Docent (neregistrovaný)
    Štrasburk - Vladimíru Špidlovi se schválením Evropské komise, kde bude "reprezentovat" ČR změní život. Špidla se má na co těšit. Od 22. 11., kdy nastupuje jako komisař pro práci a sociální věci, se mu výrazně zvedne plat. Dosud dostával šest tisíc eur měsíčně, nyní to bude 18 tisíc eur (zhruba 570 tisíc korun). Podle mluvčího Evropské komise musí z tohoto příjmu platit daň ve výši 45 procent. Má však nárok na řadu dalších příplatků.

    Zdroj: http://www.natia.cz/372.htm

    Ale bude to urkitě i leckde jinde...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).