Od roku 2035 by měl na území Evropské unie platit zákaz prodeje nových osobních vozidel a dodávek se spalovacími motory produkujícími emise oxidu uhličitého. Hlavním řešením jsou podle automobilového průmyslu i politiků elektromobily. Zajímalo nás, zda je evropský automobilový průmysl na zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory připraven, jaké panují kolem elektrovozů mýty a jaké jsou skutečné přínosy a úskalí.
V anketě nám odpovídá:
Jan Dedek, elektromobilní expert AURES Holdings,
Tomáš Kadeřábek, šéfkonzultant společnosti Arval
Tomáš Kotera, vedoucí komunikace podniku a interní komunikace Škoda Auto
Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu
Ptáme se:
1) Je evropský automobilový průmysl připraven na zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory v roce 2035?
2) Poměrně velká část populace s tímto zákazem nesouhlasí. Bojí se, že na elektroauta budou mít jen bohatí, bojí se malého dojezdu, který ještě může zkracovat letní nebo zimní počasí, a bojí se i snižující se kapacity baterie aut po letech fungování. Jedná se o oprávněné obavy , nebo mýty?
3) Jaká mají osobní elektroauta omezení a jaké jsou naopak jejich výhody?
4) Měl by stát podporovat výměnu českého vozového parku směrem k elektromobilům nějakými dotacemi pro podnikatele, nebo i občany?
Je evropský automobilový průmysl připraven na zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory v roce 2035?
Jan Dedek: Není. Důležitějším milníkem než zmíněná legislativní událost v roce 2035 však bude nástup cenově dostupných elektromobilů na trh. Jestli budou z Evropy, nebo z Číny, to závisí na tom, jak se evropský průmysl stihne připravit. Ten čínský připravený je. Sportovní terminologií pořád můžeme vyhrát sprint na sto metrů, přestože jsme soupeři dali desetimetrový náskok – ale bude to náročné.
Zásadní otázkou je, co evropský průmysl dělá proto, aby se transformoval do 21. století. Protože přestože jsme věděli, že vznikají lithium-iontové baterie, dostávali jsme poměrně důrazná varování od Japonců, od Elona Muska i od Číňanů, že doba elektromobilní je tady, dělali jsme jen málo. Pokud automobilní průmysl v Evropě zaspal, tak teď to bude muset dohnat, nebo zanikne. Moc si přeji, aby krátkozrakost a nafoukanost minulých managementů „zavedených značek“ nestála lidi práci, ale bude to stát dost sil a náročnou transformaci nejen hardwaru, ale i smýšlení a přístupu k autům jako k výrobku.
Tomáš Kadeřábek: Automobilový průmysl se na zákaz prodeje vozidel vypouštějících emise CO2 od roku 2035 významně připravuje. V plánech všech automobilek je postupný přechod směrem k elektromobilitě, který však pravděpodobně nebude tak rychlý, jak se ještě cca před rokem zdálo. Dle aktuálního znění unijní legislativy lze případně využít též e-fuels, která jsou emisně neutrální. V roce 2026 má dojít k posouzení připravenosti zemí EU na tento zákaz od roku 2035.
Tomáš Kotera: Evropská regulace CO2 osobních vozidel počítá po roce 2035 s nulovými výfukovými emisemi nově registrovaných vozů, přičemž do roku 2026 proběhne plánovaná revize, jejíž součástí bude i evaluace cílů například s ohledem na situaci na evropských trzích.
Budoucnost značky Škoda je elektrická. V příštích letech rozšíříme modelové portfolio o další plně elektrické modely. Již letos na podzim představíme kompaktní SUV Škoda Elroq. Příští rok uvedeme na trh nový Enyaq. Rok poté bude následovat dostupný městský crossover Škoda Epiq s cenou okolo 25 000 eur a v roce 2027 odhalíme malý elektromobil, který vznikne v rámci koncernové skupiny objemových značek Brand Group Core.
Škoda Auto a koncern Volkswagen jsou na elektrickou budoucnost připraveny z pohledu výrobních kapacit, nových hodnotových řetězců a modelového portfolia. Chceme však nadále svým zákazníkům poskytovat možnost volby a nabízet to nejlepší z obou světů – moderní úsporné spalovací motory i elektrické a hybridní vozy, dokud evropská legislativa dovolí.
Zdeněk Petzl: Sdružení automobilového průmyslu historicky podporovalo technologicky neutrální přístup, tzn. rovný konkurenční boj mezi jednotlivými typy pohonů.
Aktuálně vidíme zpomalující uptake elektromobilů a to, že další roli budou hrát hybridní pohony. Také vnímáme debatu zohlednění syntetických paliv a biopaliv, které by mohlo být realizovatelné.
Poměrně velká část populace se zákazem nesouhlasí. Bojí se, že na elektroauta budou mít jen bohatí, bojí se malého dojezdu, který ještě může zkracovat letní nebo zimní počasí, a bojí se i snižující se kapacity baterie po letech fungování. Jedná se o oprávněné obavy, nebo mýty?
Jan Dedek: Naše zkušenost v AAA AUTO je taková, že nejvíce proti jsou hlavně ti, kteří si jízdu s elektromobilem a jeho užívání nikdy nevyzkoušeli. Kdo přijde na naše pobočky a elektromobil vyzkouší, ten pak obvykle hledá způsob, jak to udělat, aby jej do svého života zařadil. Růst prodejů ukazuje, že elektromobily se prosazují samy a v roce 2035 nebude potřeba nic zakazovat, protože spalovací motory se budou vyrábět pouze tam, kde budou dávat smysl – což nebude individuální osobní doprava. I v ČR nepochybně dojde k proměně myšlení, nikoli vynucené, ale díky nástupu nové generace, která už auto nevidí jako prestiž, ale spíše jako finanční a administrativní zátěž.
Na druhou stranu, bateriové elektromobily už v této chvíli – nové i ojeté – jsou na cenové paritě se svými spalovacími protějšky, alespoň co se týče špičkových modelů. Pokud si chcete například koupit spalovací Škodu Octavii RS, za stejné peníze dostanete plně elektrickou Teslu model 3. Octavia v nejvyšší výbavě je přibližně stejně vybavená jako standardní Tesla Model 3 – a jízdními vlastnostmi se ani nejvýkonnější Octavia RS nedokáže vyrovnat ani nejzákladnější Tesle. Nová Octavia RS stojí milion (1 059 900 Kč), Tesla Model 3 také (1 041 990).
Pořád ovšem citelně chybí dostupné elektromobily v cenové hladině běžné Octavie (od 570 tisíc Kč) nebo ještě levnější Scaly – což se snaží dohnat právě levnější čínské elektromobily, které vstupují na náš trh.
Je ovšem fakt, že o elektromobilitě koluje spousta lží, polopravd, zkreslených údajů a dat, a proto je potřeba neustále edukovat. Například – není třeba bát se klesající kapacity trakčních akumulátorů v čase, v zimě v elektromobilu nikdo neumrzne, pokles dojezdu není tak brutální, jak se píše – zkrátka modely, které jsou dnes na trhu, může bez problémů používat 80 % populace.
Tomáš Kadeřábek: Velká část populace nemá s elektromobily absolutně žádné zkušenosti a má z této nové technologie logicky obavy. Posuzují zákaz od roku 2035 pohledem dnešních modelů elektromobilů, jejich dnešních cen, dnešního dojezdu a s obavami o stav akumulátoru u ojetých vozů. V oblasti elektromobility však probíhá obrovsky dynamický vývoj.
Vozidla, která jsou dnes uváděna na trh, mají výrazně lepší parametry, než ta, která jsou tři, pět či více let stará. Mají vyšší dojezd, nabijí se rychleji, mají lepší proces řízení péče o akumulátor, stojí s ohledem na své parametry méně, než tomu bylo u modelů v minulých letech. Klesající ceny nových elektromobilů tlačí dolů ceny ojetých modelů, které se tak stávají dostupnějšími.
Čím více ojetých elektromobilů se nám objevuje na trhu, tím lepší máme možnost posoudit degradaci akumulátoru a její vliv na dojezd vozidla. Ukazuje se, že to zdaleka nebude takový problém, jak řada odpůrců elektromobility tvrdí. Z naší analýzy dat elektromobilů vrácených po konci operativního leasingu vyplývá, že degradace činí zhruba 1–2 % za rok. Tedy i např. 5 let starý elektromobil má původní dojezd nižší jen o 5–10 %. Což při dnešním standardním dojezdu 400 km na jedno nabití nepředstavuje potíž s jeho plnohodnotným užíváním.
Tomáš Kotera: Nejnovější generace modelu Kodiaq a Superb s plug-in hybridní technologií ujedou čistě na elektrický pohon více než 100 km (WLTP). Nejnovější model elektromobilu Enyaq pak dokáže na jedno nabití ujet více než 560 km a Enyaq Coupé více než 570 km (WLTP).
Před námi jsou další důležité milníky, které nabídnou elektromobily ještě širšímu okruhu zákazníků. Na podzim letošního roku představíme nový elektromobil Elroq, kompaktní městské SUV. V roce 2025 doplní portfolio nový Enyaq a Enyaq Coupé. V roce 2026 značka Škoda představí malý elektrický městský crossover Epiq s cenovkou kolem 25 000 eur.
Připomeňme i fakt, že v rámci záručních podmínek poskytuje Škoda na baterie elektromobilů záruku na 8 let nebo do ujetí 160 000 km (podle toho, co nastane dříve).
Zdeněk Petzl: Obavy ohledně dojezdu elektromobilů a životnosti baterií jsou dnes z velké části mýty. Typicky se průměrný dojezd u nových elektromobilů pohybuje mezi 300–500 km i v dálničním tempu, a to, co ve většině případů člověka na cestě zastaví, je přestávka na odpočinek, toaletu, jídlo atp., během které na další 2–3 hodiny jízdy pohodlně dobije.
Baterie dnešních elektromobilů jsou navržené tak, aby vydržely po celou životnost vozidla, navíc typicky se zárukou výrobce na 8 let nebo ujetí 160 000 km.
Řada automobilek dnes intenzivně pracuje na cenově dostupném elektrickém modelu, jehož cena by se měla pohybovat okolo 600 tisíc Kč a který by měl zpřístupnit elektromobilitu dalším zákaznickým segmentům.
Jaká mají osobní elektroauta omezení a jaké jsou jejich výhody?
Jan Dedek: Zásadními výhodami BEV (bateriových elektrických vozů, battery electric vehicles) jsou zejména:
- levnější provoz – a to jak z pohledu nákladů na pohonné hmoty/energie, tak z pohledu servisu. I člověk, který nemá možnost nabíjet v rodinném domě (RD), se dostane na poloviční náklady oproti spalovacímu vozidlu. Člověk s RD se pak dostane na třetinu nákladů a v případě, že má fotovoltaiku, může většinu roku jezdit zadarmo. Servis BEV je znatelně levnější díky řádově menšímu počtu součástek než v moderních spalovacích motorech,
- menší únava z delších cest – díky absenci vibrací a hluku od motoru je člověk po delší trase méně unavený. A díky okamžitému a lineárnímu zátahu se elektromobil mnohem snáze ovládá,
- moderní technologie – BEV se dají ovládat aplikacemi, jejichž prostřednictvím můžete auto na dálku odmrazit, vytopit či vychladit, máte přehled o stavu akumulátoru, o tom, jestli je auto zamknuté, a samozřejmě taky o případném probíhajícím dobíjení,
- bezpečnost – BEV hoří řádově méně často (vztaženo na ujeté km) než spalovací protějšky. Díky nízkému těžišti, okamžitému výkonu a pokročilým asistentům také lépe drží na vozovce a téměř je nelze převrátit přes střechu. Nejen díky těmto vlastnostem jsou pravidelně na předních příčkách v nezávislých testech bezpečnosti automobilů.
Samozřejmě, že BEV mají také některé nevýhody. Zatím neexistují malé levné elektromobily za rozumnou cenu. Málokteré BEV má také použitelné tažné zařízení. To je česká specialita, spousta lidí chce mít na autě tažné zařízení, i když něco tahá jen málokdy. Ale i pro „tahače“ existují výkonné elektromobily, např. Tesla Model X.
Pokud jezdíte více než 400 km na jeden zátah, nebo pokud jste zvyklí jezdit rychlostí přes 140 km/h, elektromobily budou potřebovat nabíjet – to znamená potřebu dát si každých několik hodin asi půlhodinovou pauzu, což sice dává smysl z pohledu bezpečnostních přestávek, ale ne každý je na to zvyklý.
Tomáš Kadeřábek: Největší výhodu elektromobilů představují jejich vynikající jízdní vlastnosti, tichý provoz bez vibrací a lokálních výfukových emisí, jednoduché ovládání a okamžitý nástup výkonu elektromotoru. Energii pro další cesty lze získat všude tam, kde je přístup k elektrické síti, jejich údržba je výrazně snadnější a levnější oproti vozům se spalovacím motorem, nižší jsou též provozní náklady. Aktuálně dostupné modely jsou vozy nejvyšší technologické úrovně s nejaktuálnějšími bezpečnostními prvky. Výhodu představuje též nižší zdanění při užívání služebního elektromobilu pro soukromé účely nebo osvobození od nutnosti hradit dálniční známku.
Mezi stávající omezení patří vyšší pořizovací cena většiny modelů ve srovnání s vozy se spalovacím motorem, nutnost pořídit s elektrovozem i dobíjecí stanici či nedostupnost některých modelů/kategorií vozidel s elektrickým pohonem.
Obavy uživatelů, kteří nemají zkušenosti s elektromobilitou, může způsobovat též omezenější dojezd, delší doba nabíjení a dostupnost veřejných nabíjecích stanic. V praxi se však ukazuje, že dojezd většiny aktuálně nabízeních elektromobilů je již dostatečný, auto se nabíjí, zejména když je někde zaparkováno, a veřejných nabíječek v posledních měsících značně přibylo, takže i delší cesty s elektrovozy lze bez problémů absolvovat.
Tomáš Kotera: Elektrické vozy poskytují dynamičtější, plynulejší, tišší a lokálně bezemisní provoz. Ve spolupráci s mobilní aplikací MyŠkoda mohou uživatelé vozů rodiny Enyaq pohodlně plánovat své trasy včetně nabíjení a mít tak při delších cestách přehled o všech nezbytných zastávkách. Díky možnostem plánovat odjezdy a příjezdy mohou také pohodlně a bezpečně nastavit úroveň nabití baterie, kdy se má baterie nabíjet či teplotu ve voze před samotným odjezdem. Díky funkcí předehřevu baterie pak případné nabíjení na rychlonabíjecí stanici (DC) bude výrazně efektivnější i za chladného počasí.
Zdeněk Petzl: Ze zkušeností, které máme, nové uživatele elektromobilu uchvátí přednosti typu tiššího provozu, pružného zrychlení a vyšší plynulosti jízdy, nad kterou se samozřejmě bavíme o ekologičtější alternativě vozu s často nižšími provozními náklady. Řada nových elektrických vozidel je navíc vybavena nejmodernějšími technologiemi , jako jsou autonomní řízení, pokročilé asistenční systémy či vzdálené aktualizace softwaru, které uživateli nabízejí další komfort z užívání. V některých lokalitách, příkladně i u nás v ČR, navíc elektromobily poskytují další výhody v podobě bezplatného parkování nebo úlevy z dálničních poplatků.
V některých případech může být naopak částečným omezením dobíjení, typicky pokud nemáte možnost nabíjet doma nebo v práci, tedy v čase, kdy vozidlo delší dobu stojí. Aktuální výzvou je také omezená nabídka elektromobilů převážně ve vyšší cenové kategorii. To, co tedy potřebujeme, je nabídka elektromobilů i v nižších cenových kategoriích, která zpřístupní elektromobilitu i dalším skupinám zákazníků.
V současné době je elektromobilita o use casech – pro některé případy je skvělá (např. jízda po městě), v jiných stále ještě čelí řadě výzev (např. obchodního cestujícího s vysokými denními nájezdy kilometrů). Jak vidíme, v řadě případů je elektromobilita skvělá a my musíme intenzivně pracovat na tom, abychom tyto případy i dále rozšiřovali.
Měl by stát podporovat výměnu českého vozového parku směrem k elektromobilům nějakými dotacemi pro podnikatele, nebo i občany?
Jan Dedek: Ano. Dotace, byť dočasné, pomohou dostat mezi lidi více BEV. Ti je pak ukážou sousedům, kamarádům a praktickými zkušenostmi budou vyvracet mýty o elektromobilitě. V ČR je potřeba, aby dotace byly poskytovány i na ojeté vozy a také soukromým osobám, protože v našich končinách se nové technologie v automobilech vždy k lidem dostávaly přes segment použitých vozů. Ojetá Tesla model 3 s dojezdem 500 km a výkonem na rozdávání stojí aktuálně 600 tisíc korun – a pokud by na ni byla stejná dotace, jaká teď platí pro firmy, tedy 200 tisíc korun, pak výsledných 400 tisíc korun by už bylo konkurenceschopnou cenou vůči ojetému „spalováku“ s podobnou výbavou.
Tomáš Kadeřábek: Dotace na pořízení elektromobilů jsou velmi diskutabilní téma. Na jednu stranu je dobře, že stát podporuje větší rozšíření technologie, která je nyní stále ještě cenově nákladnější a která zejména ve městech jednoznačně přispívá ke zlepšení problémů s výfukovými emisemi výrazně škodícími lidskému zdraví. Větší počet nově registrovaných elektromobilů vede později k rozšíření nabídky ojetých vozidel a jejich dostupnosti širším vrstvám obyvatel. Zvyšuje využití veřejné nabíjecí sítě a tím i motivaci jejích provozovatelů ji dále rozšiřovat a posilovat.
Na druhou stranu emise škodlivin by nejefektivněji snížilo úplné vyřazení těch nejstarších a emisně nejhorších vozidel z provozu výměnou za finanční podporu, což aktuálně platné podmínky dotace na elektromobilitu neřeší. Vlnu nesouhlasu vyvolal též jediný možný způsob financování elektroauta pro získání dotace – úvěr či nedostupnost dotací pro fyzické osoby. Oproti dotační podpoře v USA naše lokální řešení nijak neřeší původ dotovaného elektromobilu. Většina podaných žádostí o podporu tak nesměřuje k podpoře evropského autoprůmyslu, ale míří na modely vyráběné v Číně.
Tomáš Kotera: Ceníme si každé podpory, která pomáhá v rozšíření elektromobility tam, kde má smysl. Pro správné fungování dotačních programů nebo pobídek je podstatné, aby tyto programy byly dlouhodobé, předvídatelné a dobře komunikované.
Zdeněk Petzl:Stát se zavázal na evropské úrovni ke snižování uhlíku nejen v dopravě, ale i v řadě dalších odvětví. Směrem k tomu by měl také nastavit a přijmout takový soubor systémových opatření, která v případě zmíněné mobility budou zákazníka motivovat k upřednostnění ekologičtější varianty osobní mobility, jako to například vidíme v sousedních státech typu Německa, Holandska, nebo i Slovenska. Podpora nemusí být jen o dotacích.