Poplatky jsou součástí nákladů jak na spoření, tak na úvěr. Samostatně nemá cen je hodnotit.
Pokud je smlouva čistě na spoření, pak po 6 letech je efektivní úrok přes 3% p.a. i po započtení poplatků. Ukažte mi jiný finanční produkt, který je výnosnější při zachování srovnatelných parametrů.
Co se týká úvěrů, tak to není žádná hitparáda - zvláště s ohledem na aktuální úrokové sazby. Pokud někdo potřebuje půjčit pár set tisíc na rekonstrukci, tak to zase tak špatné není, zvlášť pokud nemusí použít meziúvěr.
Jinak souhlasím s tím, že státní příspěvky by se měly zrušit a to včetně příspěvku na penzijní pojištění. Ale musíme to brát tak, že běžný občan dostává ročně pár tisícovek od státu, zatímco majitelé firem dostávají na dotacích pár milionů.
před 3% p.a. je sice v konkurenci termínovaných vkladů hezké, ale pořád je tam riziko, že během následujících 6 let dojde a) k omezení státní podpory, b) navýšení ročních poplatků, c) snížení úroku.
A to ještě ten úrok platí jen pro nějakých 160 000kč. U menších i větších cílových částek je to už jen méně. Takže financovat koupi bytu, nebo stavbu domu je s daleko horším úrokem a nevypočitatelnou budoucností.