Vlákno názorů k článku Jiří Paroubek: Zatlačíme na banky, aby změnily poplatkovou politiku od Starej vožrala - Já bych spíš nechal konat Úřad pro ochranu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 5. 2010 7:20

    Starej vožrala (neregistrovaný)

    Já bych spíš nechal konat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ale ten se k tomu moc nemá. Tak musí ČSSD, no.
    Čtyři největší banky v ČR mají běžné konto pro řekněme rodinu za cca Kč 120,–. Je to náhoda nebo trh?
    ADSL stojí v ČR u tří největších providerů cca Kč 700,–. Je to náhoda nebo trh?
    Cena telefonování u tří největších mobolních operátorů prakticky totožné. Je to náhoda nebo trh?

  • 11. 5. 2010 7:44

    Patrik Chrz

    A ona je snad nějaká zákonná povinnost mít bankovní účet u jedné ze čtyř největších bank? Navíc i zde je varianta – ČSOB a jejich organizační složka Poštovní spořitelna a jejich produkt Osobní účet zdarma. Běžné rodině to bez problémů stačí (bezhotovostní pohyby zdarma, všechny výběry z bankomatu ČSOB zdarma (týdenní limit na kartu 50 000 Kč)) a i ty vklady lze vyřešit (přes Vkladomat nebo Červené konto)

  • 11. 5. 2010 8:03

    guest (neregistrovaný)

    Taková zákonná povinnost není, ale ne každý bydlí v Praze nebo Brně, aby měl v dosahu všechny banky. Když ne všechny tak alespoň rozumný výběr. A ne každý je „internetový mág“.Chápu to tak, že ta regulace bude sloužit právě těmto lidem. Nevím jak přesně to budou regulovat, ale třeba poplatek za příchozí platbu bych zákonem klidně zakázal. Nebo poplatek za vklad hotovosti na účet 3. osobou – pro banku je to úplně stejné zda peníze vloží první, druhá nebo třetí osoba :-), ale v sazebníku má jiné ceny pro třetí osobu.

  • 11. 5. 2010 8:05

    Pavel (neregistrovaný)

    No, ale Poštovní spořitelna, kterou předřečník doporučuje, ouřaduje na každé poště, hustší síť poboček žádná ji banka nemá.

  • 11. 5. 2010 8:46

    Patrik Chrz

    Konkrétně poplatek za vklad 3. osobou je naprosto správný. Hotovostní transakce jsou pro banku ztrátové, poplatek za vklad hotovosti nezaplatí cenu času přepážkového pracovníka a další náklady a jsou dotovány z ostatních výnosů (cena za vedení účtu, poplatky za bezhotovostní transakce). Z důvodu vysokých nákladů na hotovostní transakce se např. mBank rozhodla, že je nebude podporovat vůbec.
    Proč by ale klient měl z ostatních cen dotovat službu pro neklienta banky? Aby to nakonec nedopadlo tak, že banky nebudou hotovostní transakce pro neklienty poskytovat vůbec.

  • 11. 5. 2010 11:34

    guest (neregistrovaný)

    Za prvé jak už tu někdo píše, kdo jiný by se měl zabývat prací s hotovostí když ne banky? Ten pracovník tam snad od toho je a jde mu měsíční mzda.
    A za druhé nechápu jak může banka rozlišovat dvě věci: vklad hotovosti na účet majitelem a vklad 3. osobou – pokaždé jinak zpoplatněné. Nerozumím tomu. V čem je to pro banku nákladnější, když peníze ukládá 3. osoba oproti majiteli účtu?

    Jinak vklad hotovosti na účet v bance bych já osobně obešel vkladem na sázkový účet u Synottipu (protože občas sázím a účet tam mám zdarma) a následným převodem na bankovní účet. Ale kdo nesází, nebude si přece zřizovat účet pro sázení, že.

  • 11. 5. 2010 11:46

    x (neregistrovaný)

    Jde o to, ze pro vlastni klienty banky tuto sluzbu zvyhodnuji – vetsinou to stoji nekolik korun (mene nez jsou skutecne naklady). Ale proc by mely tuto sluzbu dotovat i pro neklienty? Proto je vklad treti osobou zpoplatnen. Treti osoba ma totiz vzdycky moznost ulozit si penize na svuj ucet a nasledne je prevest. Pripadne to poslat slozenkou.

  • 11. 5. 2010 13:24

    guest (neregistrovaný)

    Vím o tomto případu, který se stal. Jeden pán poslal svou dceru ať mu uloží na účet výplatu (dostávají ve firmě výplatu v hotovosti), aby se pak z účtu mohly platit trvalé příkazy. Tak mu tam šla výplatu uložit a jelikož nebyla majitelem účtu, platila ze svého poplatek nějakých 30–50 Kč. Pokud by tam šel dotyčný sám, neplatil by nic. Přijde mi to dost uhozené. V čem je rozdíl zda tam dojdu sám nebo tam pošlu dceru? V čem má banka větší náklady, když tam ty peníze přinese někdo jiný? Není mi to jasné. Jen prosím neřešte otázku proč firma dává zaměstnancům peníze hotově, o to zde nejde.

  • 11. 5. 2010 13:28

    Patrik Chrz

    Náklady má banka v obou případech stejné. Rozdíl je v tom, že v prvním případě cenu dotuje svému klientovi, který jí přináší zisk za jiné úkony, na kterých vydělává. Ve druhém případě jde o neklienta, který bance žádný zisk nepřináší. Je to ochrana proti lidem, kteří nechtějí platit poplatek za bezhotovostní převod a raději donesou peníze do banky příjemce osobně (což pro banku představuje zbytečný náklad).
    Podmínky pro uznání klienta „za vlastního“ jsou různé. Např. v ČSOB u firemního účtu považovala banka klienta „za vlastního“ v případě, že předložil takovou tu papírovou kartičku k účtu (párkrát jsem ukládal peníze na firemní účet).

  • 11. 5. 2010 14:16

    Jarmila (neregistrovaný)

    Minulý týden jsem platila fakturu keš, vkladem v bance, protože mi nešel zadat účet do internetbankingu (problémy s čárkou).
    Kdyby byl uveden variabilní symbol, stálo by to 80,– Kč.
    Když nebyl, bylo to zdarma. Šlo o KB.
    Naštěstí příjemce byl malý a platbu snadno identifikoval.

  • 11. 5. 2010 14:25

    Pavel (neregistrovaný)

    To je právě jedna z jednoduchých (i když ne stoprocentních) metod, jak odlišit vklad na vlastní a cizí účet. Když by to bylo na cizí účet, tak se ve většině případů bez VS neobejdete, při vkladu na vlastní účet ho nepotřebujete.

  • 11. 5. 2010 20:28

    Radim (neregistrovaný)

    penize jsou stale vkladany na ucet klienta, ktery bance prinasi zisk, takze se nic nemeni.

    Nicmene si lide musi rozhodnout sami, zda-li chteji u dane banky zustat a nebo jit tam, kde maji vklad zdarma. A takove banky taky jsou.

  • 11. 5. 2010 21:04

    Patrik Chrz

    Ale mění. Peníze jsou vkládány způsobem, který je pro banku nevýhodný, tedy alespoň ve srovnání s bankovním převodem. A jsou vkládány neklientem, kde banka nemá důvod mu poskytovat službu za podnákladovou cenu.

    Každopádně ano, nikdo není nucen být u té či oné banky, každý si může svobodně vybrat u jaké banky bude.

  • 11. 5. 2010 12:15

    benzin (neregistrovaný)

    To neni jenom pani na prepazce, to je i trezor, sluzba prevazejici hotovost, scitani, hodnoceni pravosti / nepravosti penez atd. Vsechno to sou naklady a cim mensi objem takovych penez bude tim mene pani na prepazkach, tim mensi trezory, tim mensi ryziko vykradeni (resp. mensi ztrata pri vykradeni) tim mene casto bude muset jezdit firma pro prevoz penez, tim mensi ryziko padelku atd.

  • 11. 5. 2010 14:57

    Q (neregistrovaný)

    A nechcete taky, aby vám banka při návštěvě pobočky v zimním období naúčtovala otop, svícení, spotřebu toneru či 1 ks tiskopisu?
    Ty náklady s hotovostí má i obchodník a má to zakalkulováno v marži. Bankám je ale úrok málo, tak vymyslely poplatky. Zajímavé, že ještě po r. 1989 stačily tehdejší České státní spořitelně úroky a poplatky takřka neexistovaly a fungovala bez problémů. Jenže pak přišla ODS a spořitelně najednou začal hrozit krach. A za ČSSD se prodala za pakatel Rakušákům, a tí z ní nyní ždímou co se dá. Samozřejmě přes kapsy českých klientů, kteří jsou ochotni platit nekřesťanské poplatky za cokoliv. A u dalších bank to bude obdobné.

  • 11. 5. 2010 16:02

    GHOI (neregistrovaný)

    Ještě po r. 1989 se za „sporožílo“, jak tomu ríkala moje babička, platilo docela dost vzhledem k tehdejší kupní síle.
    Nemelte tady blbosti.

  • 13. 5. 2010 14:46

    NoName (neregistrovaný)

    ale to není pravda, Sporožiro stálo 80 Kčs za vedení účtu za rok, a výpis byl zdarma, když si ho klient vyzvednul na pobočce osobně :-)

  • 11. 5. 2010 20:46

    benzin (neregistrovaný)

    Vsak ano i obchodnik s tim ma problemy a proto jsou pro vetsi obchodniky (kde se neda jednoduse delat cachry s penezma bez papiru) vyhodnejsi prijimat karty.

    Btw. do jakych marzi to ma banka zapocitat, nez do tech pri kterych pracuje s penezma?

    P.S.: Pokud budou vkladani penez na ucet dotovat banky z jinych sluzeb, zdrahnou jine sluzby resp. se snizi urok a toho vyuzije konkurence, ktera tuto sluzbu nenabizi.

  • 11. 5. 2010 11:02

    Q (neregistrovaný)

    Pro P. Chrze dnes 8:46: proboha, kdo jiný by se měl zabývat hotovostními operacemi, když ne banky? Že je to pro ně ztrátové? Tak ať si taky trochu utáhnou opasky v nákladech a ve mzdách, jak to dělají i ostatní. Je s podivem, že i přes krizi zisky (nejen) bank rostou. V obchodě vám taky nedají přirážku za platbu v hotovosti. Spíš naopak, někteří obchodníci jsou vám schopni dát nově přirážku za platbu kartou, i když argumentace některých spočívá v tom, že naopak manipulace s hotovostí je pro obchodníka ztrátová (tak jako u oněch bank) a přesto ji preferují (dalším + pro hotovostní platby zejména u menších obchodníků je to, že utrženými penězi zaplatí dalším dodavatelům, většinou bez „papírů“, vzkvétá tak šedá ekonomika a stát nemá daňové příjmy, které by normálně mít měl a tak zavádí 30/60/90 poplatky, školné, penzijní a další nové a nové platby občanů).
    Určitě poplatek za vklad 3. osobou je nesmysl, nehledě na to, že vkladatel je lustrován, aniž by překračoval hranici nutnou pro identifikaci v rámci boje proti praní špinavých peněz, čímž by se měl zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů. V obchodě při platbě cash také po vás nechtějí občanku. V řadě případů – např. prodavačka/pokladní jde s tržbou do banky, a pokud nemá podpisové právo, tak jde o 3. osobu. Pokud by tam šel majitel sám (nebo disponující), tak by poplatkem zatížen nebyl. Jenže majitel přece nebude chodit do banky či pracovat, na to má své podřízené s minimální mzdou.To byl spíše příklad podnikatelského konta, ale řada podnikatelů používá pro podnikání osobní účet, i když by tomu tak být nemělo.
    U klasického soukromého konta: rodinný příslušník nemusí mít podpisové právo, proč by ale měl platit za to, že jej majitel účtu pošle tam vložit nějaký peníz? Na poště taky po vás nechětjí poplatek, že vyzvednete zásilku (pokud se nejedná do vlastních rukou) syn, manželka …

    Pro Pavla dnes 8:05: jenže zejména ty menší poštovní úřady nejsou na bankovní činnost vybaveny (zrovna tak dělá problém např. prodej různých pojištění, hypoték, půjček), kdy takovýmito činnostmi zablokujete na půl dne jedinou otevřenou přepážku. Ať to chce managment ČP slyšet či nikoliv, nějaké dlouhodobější jednání jednoho klienta odradí dalších 8 klientů, a pošta je tu hlavně na poštovní služby. Že ji nějaký Czech Point přináší více, není možné, aby trpěli klienti poštovních služeb. A další přepážku neotevřou – musí se přece propuštět … Netýká se tolik Prahy a velkých měst. Kolegyně z práce má účet u pošty a každou chvíli přijde s nějakým problémem – bankomat ji nedal peníze, zmatky v SIPu, když chce vybírat na přepážce pošty, tak musí někam volat pro ověření zůstatku – jako by se čas v některých oblastech zastavil před 20ti lety.

    Pro questa dnes v 8:03: ano, řada bank má rozvětvenou pobočkovou síť v Praze či jiných větších městěch, na venkově to velice omezené – hlavně Spořka a Poštovní spořitelna. A ať chcete nebo ne, čas od času musíte do pobočky zavítat, aspoň se přesvědčit, zda banka ještě nekrachla a zda internetové bankovnictví či telefonní hovor osobního bankéře není přesměrován někam na Kaimanské ostrovy.

    Je smutné, že trh nějak už 20 let takřka nic neřeší a je potřeba regulace od někud shora. Netýká se jen bank, ale i vratných lahví, benzínek, hygieny, poctivosti prodeje …

    Řada klientů, zejména ČS, je velice konzervativních, nadávají, ale nechtějí či nejsou schopni či ochotni jít někam jinam. A pochybuji, že klient ČS v montérkách by se odvážil do opravdové banky, byť jen nakouknout.

    Byla chyba banky vůbec privatizovat, (nejen) jejich zisky by mohly sloužit k zalepení problémů, takhle se z peněz od českých lidiček radují někde na západě a říkají, jací jsou čecháčci kreténi. Viz spořka, která z našich peněz tahá mateřskou Erste z krize. Stačilo pozavírat tehdejší managmenty, kteří na něčí objednávku museli dokázat, že bez zahraničního kapitálu to zkrátka nejde.

  • 11. 5. 2010 12:04

    CarX (neregistrovaný)

    Je-li řada klientů, zejména ČS, konzervativních či nejsou schopni přejít k jiné bance, znamená to, že potřebujeme stát, aby je vedl za ruku? Pak by ale také bylo potřeba, aby stát zřídil (nebo nařídil zřídit) pobočky ČS na každé vsi, proč by se měli lidi někam trmácet?
    Kontrola zneužití internetového nebo telefonního bankovnictví návštěvou pobočky je hodně směšná úvaha. Nebylo by lepší, kdyby zaměstnanci banky chodili navštěvovat klienty? Nasysleno mají…
    Proč by, proboha, za každým svéprávným člověkem v tomhle státě měl stát nějaký úředník a říkat mu, co má dělat?
    Předpokládám, že k obědu máte vepřo, knedlo, zelo ;)

  • 11. 5. 2010 22:42

    bez přezdívky

    Bohužiaľ v Európe je svojprávnych ľudí čím ďalej tým menej. Ktovie, či to už nedosiahlo stavu, keď je tento stav nezvratný.

  • 11. 5. 2010 12:52

    benzin (neregistrovaný)

    -- Mzdy statnich zamestnancu, duchody i socialni davky rostly i v krizi, neni duvod aby nerostly zisky banky, obzvlast, kdyz se o to samy zapricinili. Navic zisk vubec neznamena ze ty peni zemaji, to taky muze znamenat ze koupi barak, ktery se odepsiuje tricet let, takze do nakladu daji jenom triceitnu z ceny.

    Pro infomrmaci, zkrachovat muze i podinik, ktery je v zisku stajen tak jako muze prosperovat podnik, ktery je ve ztrate. To jsou ucetni navy, ktere maji vazbu na skutecne penize, jenom velmi volnou.

    -- Ano hotovost obchodnici pouzivaji prave k danovim unikum, takze se jim vyplati spise obchodovani z rucky do rucky. Na tom nic nezmeni ani snizeni poplatku. Navic pokud je to pro stat problem, tak at ten poplatek uhradi za klienty stat. Ale neni duvod aby banky dotovali stat, jenom protoze ten je neschopny domoci se svoji prav.

    -- Od chvile co sem zrusil konto u CS a KB sem do banky nikdy zajit nemusel. Coz je uz bratru tri roky. Pravidelne menim bydliste z Prahy do vesnice u Opavy a stale mam banku po ruce a na pobocku nemusim ani tam ani tady.

    -- Klienti CS jsou konzervativni. Ale to je jejich problem (nebo to jako problem vubec nechapu) a evidentne to neni pro ne drahe, jinak by to resili.

    -- Dokud nebyly banky privatizovane, valil do nich stat penize horem spodem. Kdyby zustavaly dal statni, tak by zadny zisk nikdy nemely.

  • 11. 5. 2010 8:03

    Rafter (neregistrovaný)

    Je mi jasny, ze za priklad davas Postovni sporitelnu, nebot nejvetsim narkem kritiku bankovnich poplatku jsou prave vklady v hotovosti. Nastesti je tu alternativ docela dost, staci si jen vybrat.

  • 11. 5. 2010 20:22

    Radim (neregistrovaný)

    No porad si muzes otevrit ucet v Mbank a mit to zadarmo. Ja mam internet od male spolecnosti a stoji me 10/5 Mbit 500 mesicne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).