Hlavní navigace

Názory k článku Jednotná sazba DPH sníží možnost obcházení zákona

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 4. 2011 15:24

  benzin (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Citace: "Přitom jde o zdražení (za předpokladu, že se celé promítne do konečné ceny) o 10 %"

  Z teto vety mam pocit, ze neverite tomu, ze se cele zvyseni DPH promitne do ceny. Muzu se zeptat, ktere duvody Vas vedou k uvaze, ze by se cele navyseni DPH promitnout nemelo? (konkurence uz na trhu marze nastavila, takze jejich klesani neni pravdepodobne)

  P.S.: To ze si lidi zvykli na to ze za ne stat hodne veci udela, neni ale o zvyku, ale hlavne o tom, ze nemam jinou moznot. A veskera snaha o to, aby se nam stat mene cpal do zivota konci neuspechem.

 • 2. 4. 2011 12:11

  Patrik Chrz

  Rozdíly mezi jednotlivými obchody jsou větší, než těch 10 %, takže opravdu nemusí všechny zvednout ceny o celé zvýšení DPH (nyní po změně 7,5 %). Samozřejmě je tu i opačná možnost - využití cenových změn ke zvýšení marže.

 • 3. 4. 2011 8:40

  benzin (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jenze preci konkurence neni jenom cenou, ale treba i polohou, otviraci dobou atd. A diky tomu jsou i odlisne naklady. Rozdily v cenach jsou dnes takove, ze se zakaznikum vyplaci chodit do tech konkretnich obchodu a ne dojizdet do vzdalenejsiho (ktery pokud je tak uzasne levny, bude muset o 10 % nahoru, protze nebude mit jinou sanci).

  V podstate byste lidi jenom konejsil lidi, ze ty drahe obchody mozna nezvednou cenu o stejne procento, ale jenom o stejnou absolutni hodnotu jako ten levnejsi. To je docela smesny argument, nemyslite?

 • 3. 4. 2011 8:59

  Patrik Chrz

  Jen jsem chtěl říct, že jiné faktory (mimo jiné i různé sezónní výkyvy) mají kolikrát větší váhu než nějakých 10 % na DPH (nyní tedy 7,5 %). A i kdyby, určitě to není něco, kvůli čemu by se měli lidi nakonec popadnout do bídy, jak se snažily různé nátlakové skupiny prezentovat.
  Ano, bude to znamenat, že všichni zaplatíme víc, jinak by to jaksi nemělo smysl.

 • 1. 4. 2011 15:27

  Nevolník (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Patriku, za závěr u mne máte jedničku. Možná to chtělo být ještě více agresivnější, aby to ty blbý český hlavičky konečně pochopily.

 • 2. 4. 2011 10:57

  mm (neregistrovaný) ---.40.broadband11.iol.cz

  když si odmyslíme DPH severských států, ke kterým ostatně článek přirovnává DPH u nás, bude to jedna z nejvyšších DPH v Evropě. pokud chceme srovnávat DPH se severem, musíme říci i "B" a to je i to ostatní, jako je výše penzí, dávek atd... našim politikům by zřejmě vyhovovalo mít daně jako na severu a servis poskytovaný lidem jako někde v Ulambátaru. komu by se to také nelíbilo, že? A v ekonomice, kde stát sežere a prožere bez účinku, více než pedesát procent toho, co si vydělá (necelých 50 je sociální a zdravotní pojištění + daň z příjmu, zbytek pak DPH ze všeho a za vše a spotřební daň na palivech, alkoholu atd...)se pak nikdo nemůže divit, že jsou lidé nuceni spoléhat na stát.

 • 2. 4. 2011 12:18

  Patrik Chrz

  To je starý problém, jestli bude dřív slepice, nebo vejce. Jestli nejdříve snížíme požadavky na stát a ten poté sníží požadavky na nás, nebo jestli on nejdřív sníží požadavky na nás a my proto snížíme požadavky na stát. Bohužel stát jede na dluh, takže to, co nyní spotřebováváme, budeme muset teprve zaplatit a samozřejmě s patřičnou přirážkou (úroky z dluhů, náklady systému).

  Lidé opravdu nejsou nuceni na stát spoléhat. Jak píši v článku, to, že "tak špatně ještě nebylo" se u nás traduje už od Bílé hory. Máme tu "smůlu", že sousedíme s nevyspělejšími státy na světě a tak si můžeme připadat, jako že se mámě nějak špatně.

 • 4. 4. 2011 9:16

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Jenže u nás je to tak, že požadavky na občana a jeho platby zůstanou a stát sníží to, co by občanům měl vyplatit. Zbytek se někde "transformačně" vypaří.

 • 2. 4. 2011 14:34

  akcius (neregistrovaný) ---.111.broadband3.iol.cz

  No, Patriku, tento článek mluví o tvojí neznalosti (ač v 90% máš články dobré).V EU je doporučená sazba DPH 15 %, velkou většinou je ta průměrná nižší (tam, kde mají víc sazeb), severské státy jsou výjimka, tím se neohánějme..ale problém je tento :
  1.stát (= vláda a parlament, ne občané !!!) rozhazuje peníze na nesmysly = armáda (42 miliard) , léková politika (stále platíme víc než 28,- kč za Euro, díky neschopnosti Kalouska něco s tím dělat) , mnoho zdravotních pojištoven ( jedna by stačila a ještě by byla zisková), financování politických stran ze státního rozpočtu, financování platů církevních vyžírků (faráři),atd.­.nejmín 50 miliard by šlo "proškrtat" stačí k tomu na týden sednout..
  2. pořád se srovnáváme s EU..fajn, nic proti tomu..ale pak srovnávejme nejem ceny, ale i platy..kdyby byla u nás minimální mzda přes 700,- Eur (průměr EU), tak můžem ušetřit na sociálních dávkách..jestliže je sociální dávka (součet různých) např. 6.ooo,- kč, pak se za minimální mzdu (8.000,- kč hrubého) nevyplatí pracovat..a tuto mzdu bere skoro 180 000 lidí..plus, od minimální mzdy jsou odvozeny platby soc. a zdrav. pojistného za "státní" pojištěnce = děti 0-26 let (pokud tak dlouho studují), nezaměstnaní, důchodci..v součtu pár milionů lidí..
  Doufám, že tato koalice zlodějů a podvodníků se rozpadne, budou předčasné volby, a půjdou od válu..a Sociální Demokracie tyto tzv. "reformy" (které žádnými reformami nejsou, jen okrádáním občanů) zruší..a při provedení skutečných reforem a ůspor (popsáno výše) může klidně být rozpočet za 3 roky v přebytku, jednotná DPH 15%, jednotná dan. sazba 15% z hrubé mzdy a pstupně se může zvysovat minimální mzda (= motivace k práci právě pro ty, co zneužívají soc. dávky) třeba o 1000,- kč každý rok, až na průměr EU..jen chtít.

 • 2. 4. 2011 15:17

  Patrik Chrz

  No, Patriku, tento článek mluví o tvojí neznalosti (ač v 90% máš články dobré).V EU je doporučená sazba DPH 15 %,
  Omyl, 15 % DPH je stanovena jako minimální základní sazba ve všech členských zemích EU a mají ji pouze dvě země - Lucembursko a Kypr.

  Země      Základní sazba DPH Snížená sazba DPH
  Dánsko     25         -
  Maďarsko    25         5
  Švédsko    25         12 a 6
  Rumunsko    24         9
  Finsko     23         13 a 9
  Řecko     23         13 a 6,5
  Polsko     23         7, 3
  Portugalsko  23         13 a 6
  Lotyšsko    22         12
  Belgie     21         12 a 6
  Irsko     21         13,5 a 4,8
  Litva     21         9 a 5
  Rakousko    20         12 a 10
  Bulharsko   20         7
  Česko     20         10
  Estonsko    20         9
  Itálie     20         10 a 4
  Slovinsko   20         8,5
  Velká Británie 20         5
  Francie    19,6        5,5 a 2,1
  Německo    19         7
  Nizozemí    19         6
  Slovensko   19         10
  Malta     18         8
  Španělsko   18         8 a 4
  Kypr      15         5
  Lucembursko  15         12, 9, 6 a 3

  A vypadá to, že s rozvíjející se "všeobjímavostí" EU i jednotlivých zemí spíše porostou tlaky na její další zvyšování (a možná se zvýší i požadavek na zvýšení její minimální hranice, už tak mají Lucembursko a zejména Kypr status téměř daňových rájů, kam se v rámci EU (alespoň papírově) stěhuje čím dál větší množství firem). Ostatně v roce 2009 zvyšovalo Lotyšsko, Estonsko, Maďarsko, v roce 2010 ČR, Finsko, Řecko, Španělsko a pro tok 2011 to bylo Slovensko, Portugalsko, Velká Británie, Lotyšsko, Řecko a Polsko.
  Irsko hodlá postupně zvýšit svoji základní sazbu DPH do roku 2014 až na 24 %.

  S tím, že stát vyhazuje peníze za nesmysly, souhlasím (tedy s tím tvrzením, nikoliv s tím rozhazováním :) ). A právě na to, je třeba se zaměřit především. Tedy snížení státních výdajů a to skutečně všude a tentokrát nepolevit různým nátlakovým skupinám, které budou tvrdit, že bez podpory státu skončí divadla, filmy, vymře polovina fauny a flóry a lidi budou padat hlady na ulicích.

  Co se týče případného postupu ČSSD nemůžu soudit, nemám věšteckou kouli, ale co mám tak zkušenost, tak levicové strany mají spíše tendenci zvyšovat koeficient přerozdělování HDP, než ho snižovat.

 • 4. 4. 2011 9:21

  Jarmila (neregistrovaný) ---.199.broadband14.iol.cz

  Levicové strany mají spíše tendenci zvyšovat koeficient přerozdělování HDP, než ho snižovat.
  Mno, v Čechách mám zkušenost spíše opačnou. Přesněji řečeno: levice rozdává občanům, pravice plní svou vlastní kapsu. Nějak je mi bližší postoj levice, protože obyčejní lidé z toho aspoň něco mají.

 • 3. 4. 2011 23:08

  akcius (neregistrovaný) ---.111.broadband3.iol.cz

  pokud je "základní " sazba (třeba 25% ) tou nejvyšší , ale pak existují třeba ještě dvě sazby12% a 8%, tak je to v pohodě, protože to nejpotřebnější (=potraviny, veřejná doprava, apod.) je v nízké sazbě, a i průměr je nižší než 15%..ale u této vlády vidím jen záměr skubat lidi, kde se dá...co provoz snese..ale doufám, že na to dojedou..jinak se zařizuju tak, abych platil co nejmín na daních, a pokud to tady půjde takle dál a lidi znovu budou volit tuto garnituru, tak asi "zvednu kotvy" někam na jih..ale né do Domimikánské republiky (nikdy bych nechtěl bydlet na ostrově , kde jsou ničivá zemětřesení- Haiti varuje) ale třeba Kypr, nebo Kréta..

 • 3. 4. 2011 23:51

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

  Nj, už není co krást, tak je třeba najít nové zdroje...
  BTW úředník rozkrade 200 mega (podle iDěsu dokonce 400) a nic se neděje...
  http://www.bezkorupce.cz/2006/11/policie-kde-je-200-milionu/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).