To neni pravda. Dalsi alternativou je bydlet s rodici (a na stara kolena se on ne postarat), nebo bydlet v podnajmu. Nebo si koupit byt z nasetrenych penez. (Coz rodici mohou stihnout nasetrit na byt pro sve deti.) Nebo jit k armade, nebo k mestske policii v Praze, ktere davaji bud tucne dotace na najmy, nebo rovnou poskytuji sluzebni byty atd.
Ten kdo zvladne splacet hypoteku zvladne i nasetrit. Inflace je dlouhodobe nizsi nez uroky z hypoteky, takze i kdyz uspory znehodnocuje vyjde to dohromady lenveji nez hypoteka. Nicmene tady slo o jinou moznou alternativu a tu sem dolozil. Takze puvodni tvrzeni se nezaklada na pravde.
-
Add. rodice. Kdyz ma nekdo spatne rodine vztahy tak to je jeho osobni problem. Ale nase spolecnost je dlouhodobe budovana na krestanskych zaklaadech az poslednich nekolik desetileti se snazi spolecnost trhat rodine vazby co mozna nejdrive. Nicmene historie ukazuje ze tam kde rodine vazby funguji muze byt i vetsi porodnost a lide se miaji z mensim prijmem daleko lepe.
Kupuji je jako „investici“, misto cihel zlata. Nemaji ani zajem na tom, aby tam nekdo bydlel (je s tim moc prace). Vysledkem jsou nejen prazdne byty, ale v nekterych castech dokonce i prazdne cele domy. Vice napriklad v tomto dokumentu (je tusim dostupny i v archivu vysilani CT) http://www.csfd.cz/film/253133-vidim-mesto/
To neni ani tak o vztazich v rodine, jako treba o poctu sourozencu a typu bydleni. Samozrejme asi neni problem bydlet s rodici ve velkem baraku na venkove. Ale bydlet v panelku s rodici a sourozenci pro dospeleho cloveka asi nebude. A takoveto souziti by dlouhodobe urcite nedelalo dobrotu, zvlast pokud by chtel zakladat rodinu.
Pak je zde otazka cim je to zpusobeno ze rodice zvladly za cely zivot nashromazdit jenom majetek odpovidajici jednom panelovemu 3+kk. Ze jsou na tom s usporama tak spatne ze nejsou schopni spolecnymi silami s detmi postavit si dum.
–
Btw. tedka stavime dum spolecne s rodici od me zeny. Oba pracovali skoro cely zivot jako delnici ve fabrice. Coz mimo jine znamena ze meli setrvale nizsi plat nez je celostni prumer a dokonce i mene nez je prumer krajsky (jsou ze severni moravy). Presto zvladly koupit dva byty a jeden dum (i z techto platu na to nasporili). A to doknce tchan ma dalsi tri deti s prvni zenou, na ktere platil alimenty. A takto nasporene uspory jsou schopni investovat do domu, ktery spolu stavime (financuji asi polovinu domu).
–
P.S.: To vsechno je jenom o rozdilnych prioritach, ten kdo chce nasporit, ten se uskrovni. Ten kdo chce jenom nadavat ten si uziva a krici jak sou byty drahe a naprosto nedostupne. Ale to neni pravda.
Vážený „benzine“ asi jsi nežil v tom absurdistánu, který si říkal socialistická republika! Dělníci vůbec neměli malé platy. Naopak měli ten samý průměr (tedy minimum) jako střední inteligence a dokonce i někteří vysokoškoláci měli platy nižší. Vysoké platy měli je „nomenklaturní kádry“ (vyvolení komunisté a přisluhovači dostatečně prověření. My ostatní jsme skutečně nemohli našetřit na nákup bytu bez toho, žebychom ten režim nějak neblafli. Z toho vyplývá, že poctiví lidi zůstali nejchudší. Jakou měli šanci na prahu nové doby? Peníze žádné – jen svůj mozek. Ne všichni to zvládli.
Tak je nesuďte. Jsou to oběti komunismu a jejich utopie!!!!!!!!!!!!
Protože splátka se skládá z jistiny a z úroku. Zatímco jistina snižuje půjčenou částku, úrok je prostě zisk bance za to, že máte půjčené peníze (a ta ten zisk pak ve formě výnosů vyplácí těm, kteří na půjčku poskytli své peníze). Při konstantní splátce se díky splácení snižuje úroková část, a zvyšuje se část jistiny. Proto ze začátku spíš platíte úroky a na konci spíš jistinu.
Když si půjčíte 3mil na 8 let, a budete platit jen úroky, za 8 let zaplatíte bance také přes milion a navíc budete stále viset ty 3 miliony. Úrok je prostě odměna bance, že vám půjčila peníze. Berte to jako fakt. Stejně tak se každé zboží skládá z materiálu a odměny lidem, které se podílejí na výrobě.