Vážení, já se velmi divím, že nikomu nevadí zákonem stanovená smluvní odměna v notářském či advokátním tarifu. Je to normální v celé západní Evropě a tedy i u nás. Exekutoři odstranili impotenci českého soudnictví při vymáhání pohledávek. Mimochodem tenhle institut existuje asi v 65 státech světa. Myslíte, že by si ve Francii či ve Švýcarsku někdo dovolil polemizovat o smluvní odměně exekutora_ Asi těžko.
Problém není ve smluvní odměně. Ale v tom, za co ji může exekutor sjednat. Věřitel si exekutora (pokud vím) nemůže vybrat, je mu přidělen, exekutor musí jednat se všemi klienty (věřiteli) stejně ze zákona, odměnu má garantovanou zákonem. Že si může sjednat nad rámec, ano, proti tomu nic neříkám, ale za co si ji může sjednat? Co jsou ty služby, které dostane "platící" věřitel navíc?
- přednost? - to exekutor nesmí nabídnout.
- vyšší péči? - to exekutor nesmí nabídnout.
Jediné upřesnění: věřitel si může sám vybrat kteréhokoliv exekutora ze seznamu na www.exekutorskakomora.cz.
Za co je placena smluvní odměna a jaký je rozdíl v přístupu exekutora ke klientům, kteří ji z jakéhokoliv důvodu nezaplatí, však podle mě rozhodně jasné není, což je zásadně špatně!
K předešlému příspěvku pak musím uvést, že postavení advokáta a exekutora jsou poněkud odlišná a i advokát si, pokud vím, nemůže účtovat odměnu dle tarifu i smluvní odměnu najednou. Ostatně odměna advokáta procentem z výsledku sporu je u nás sice povolena, ale na rozdíl od USA jen pro výjimečné případy.
"Věřitel si může sám vybrat kteréhokoliv exekutora."
K tomu se sluší dodat, že i exekutor si může vybrat svého věřitele. Pokud má exekutor dojem, že majetku je na vymáhání málo, že je nedohledatelný, že zkátka exekuci do konce nedovede, aniž by přitom byl sám zaplacen, pak exekuci odmítne. V takovém případě se můžete obrátit na exekutora soudního, který Vaši exekuci odmítnout nesmí. Ale zas to déle trvá, protože on na tom není osobně zainteresován a vpodstatě je mu jedno, co, kdy a kolik vymůže, neb za to není placen, protože je to státní úředník.
Vážený pane Bukači a spol.! Nevím, kde žijete, pokud tvrdíte, že exekutor si může účtovat najednou tarifní i smluvní odměnu! Pokud má s oprávněným dohodnutu smluvní, tak povinný v rámci nákladů exekuce hradí jen odměnu tarifní a rozdíl mezi smluvní a tarifní odměnou jde vždy z peněz oprávněného. Také není pravdou, že exekutor může exekuci odmítnout pro nevýtěžnost. Odmítnout může pouze tehdy, pokud oprávněný neuhradí zálohu nebo pokud by provedení exekuce bylo v rozporu se zákonem.Stejně tak není pravdou, že odměna advokáta, určená procentním podílem na výsledku sporu je v ČR omezena na vyjímečné případy. Stačí si nastudovat exekutorský i advokátní tarif a zjistíte, že se zde káží samé bludy. Také jste opomněli uvést, že soudní exekutor vykonává ze zákona i další činnost, konkrétně poskytuje právní pomoc (dle advokátního tarifu), provádí dobrovolné veřejné dražby (dle zák.č. 26/2000 Sb.), sepisuje veřejné listiny - exekutorské zápisy (podle notářského tarifu), v souvislosti s jakýmkoliv řízením (třeba o převodu nemovitostí) bere do depozita peníze a jiné movité věci (např.cenné papíry,přičemž též účtuje dle notářského tarifu) a na základě pověření státního zástupce nebo soudce v trestním řízení zjišťuje a spravuje zajištěný majetek obviněného (dle ex.tarifu). Taktéž vykonává za úhradu úkony, kterými je pověřen okresním soudem v jehož obvodu má sídlo (doručování atd.). I v souvislosti s touto činností může ( s vyjímkou činností pro soud) požadovat smluvní odměnu.