Vlákno názorů k článku Je rozumné zadlužit se kvůli Ježíškovi? od jsem - Dneska mají děti strašně velké nároky co se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 12. 2007 13:36

    jsem (neregistrovaný)
    Dneska mají děti strašně velké nároky co se týče odměn a dárků.Kluka už mám dospělého tak si s manželem dáváme dárky celý rok a nijak mě to nepřijde divný.Ale když jsou děti a nemáte žádný hodnotný dárek potom běda.Aco poto jak vypadá před kamarády-jako socka.Ale můj názor je,celý rok šetřit když je z čeho.Ale půjčku KEŠ nikdy.Mám hypo na barák tak vím o čem mluvím,ale zatím na to mám,tak další půjčku ne.
  • 25. 12. 2007 12:16

    Jarmila (neregistrovaný)
    Člověče, co to melete? Když nemáte drahý dárek pro dítě, že pak dítě vypadá před kámoši jako socka? Co jste to proboha vychoval za sobce? V jaké společnosti se pohybuje? Moje dcera studuje VŠ a nemůžu říct, že mám na všechno, co by potřebovala. Takže si vydělává sama. Vzhledem k tomu, že jsem se snažila, aby měla dobré vzdělání, naučila se jazyky, uměla pracovat s PC a získala další znalosti, má v průběhu studia několikanásobně vyšší příjem než já. Všechno, co potřebujeme, si koupíme v průběhu roku, takže u nás jsou dárky sice také, ale hodně z nich je z toho ranku "čerpáme v průběhu roku", např. poukaz do lázní nebo na dovolenou, dárkový poukaz na oblečení (protože se nelze trefit do vkusu, zálib a velikosti, a to ani v rodině, kde si myslíte, že se znáte), film na DVD, stolní společenská nebo počítačová hra. Můžu říct, že je z toho větší radost než z dárků, které jsou sice drahé, ale větší část roku leží ve skříni, protože byly koupené proto, aby sousedi nebo známí viděli, že na to máme.

    My věci kupujeme proto, že je potřebujeme, a občas to i z finančních důvodů nasměrujeme na předvánoční období. Chci si koupit friťák, protože starý dosloužil? Tak ho koupím před Vánocemi, třeba se vejde do nějaké akce a já mám radost 2x. Totéž s lednicí (ta nám zas odešla na druhý svátek Vánoční, tam to bylo jasné), před Vánocemi jsme dokončili hlavní rekonstrukci bytu, další část bude na další Vánoce, a tak můžeme pokračovat dál.
  • 26. 12. 2007 10:48

    Alfons (neregistrovaný)
    Jarmilo, vy mate ale velke stesti, ze vase dcera byla malym ditetem v dobe, kdy rozdily mezi majetnymi a chudymi byly mensi (nebo mene viditelne), nez jsou dnes. Musite byt genialni matka, kdyz dokazete rekneme 6letemu diteti vysvetlit, ze "chudoba cti netrati" a ze kdyz se mu skupinka spoluzaku smeje, ze nema znackove boty, ze jsou hloupi oni.
    Fakt bych chtel videt, jak doopravdy vypada ta vase "idealni" rodina, kdyz mate takove silacke reci.
  • 26. 12. 2007 15:06

    Michal Kára (neregistrovaný)
    Jasne, takze kdyz se mu treba budou smat kvuli jmenu, tak mu nebudete vysvetlovat ze je to hloupe, ale prejmenujete ho? ;-)
  • 26. 12. 2007 16:12

    Luboš (neregistrovaný)
    No to je tedy něco ! 6 leté dítě rozkazuje rodičům, co mu mají koupit ? Jednak tomu ani nerozumí a pak normální rodič si od tak malého nesvéprávného dítěte nenechá rozkazovat. To snad funguje jen v případě, že rodič je slabomyslný....
  • 26. 12. 2007 16:25

    jsem (neregistrovaný)
    Vážená paní,asi máte plat jako páni poslanci protože to co si koupíte do roka zůstává rozum stát.A k tomu jste na to sama.Já jsem v I.D. již 20 let a taky si nestěžuji ale mám manžela který mě uživí a koupíme si během roku co chceme.Ale že říkáte že nejsou rozdíli mezi dětmi ve škole tak se asi zajímáte akorát sama o sebe-chytrou dceru a pak dlouho nic.Sousedku mám učitelku tak vím o čem mluvím. Pokud nemá dítě v první třídě mobil a značkový oblečení tak se s ním nikdo nebaví,a není to ani o jménu jak taky psal níže článek.A pokud máte do roka vše co jste psala,tak klobouk dolů,to jste kouzelník.protože v ČR je více rodin pod průměr a málo kdo si dovolí to co vy.SMEKÁM!
  • 26. 12. 2007 17:00

    eva (neregistrovaný)
    Paní Jarmilo v lednu jedu do lázní na 14dní jako samoplátce a jenom ubytování se stravou mě bude stát 15 tisíc a to ještě nemám žádnou proceduru.A abych tam nebyla jak chudá příbuzná tak alespoň 10-15tis. s sebou.Jedu autem tak to není přehnaný.Jsou lidi co si to nemůžou dovolit a tak i na ježíška si musí půjčit od banky.Jste borec pokud všechno finančně zvládáte.
  • 27. 12. 2007 13:15

    Jarmila (neregistrovaný)
    No vidíte, já jedu do lázní zadarmo, jako dárce krve (pokud se poohlédnete na internetu, zjistíte, která pojišťovna to dárcům krve dává. Jen mne trochu mrzí, že mám na výběr pouze ze dvou možností, ale i tak je to dobrý relax :-))).
    Pokud mi vytýkáte, že se dítko učilo - taky nechtělo, taky mělo pindy. Musela jsem ho vhodně motivovat a někdy jsem si říkala, že jestli ve zdraví přežiju jeho dospívání, tak si zasloužím aspoň Řád práce. Moje dítko si vydělávalo peníze už od 12 let (prodávalo na tržnici u Vietnamců, bez pracovní smlouvy, za 200,- Kč/celý den), na kapesné pro dítě jsem fakt neměla prostředky. Ne každé dítě se ale vydaří a není to vždy vina rodičů. Ale v zásadě platí jedno a jediné: kdo se stará, má. Ono se dá žít i s menším platem, což jsem zažila na vlastní kůži, pokud Vás to teda zajímá. Za komunistů, příjem 500,- Kč měsíčně na 2 osoby. Žebrota, při které nemáte na víc než na elektřinu a ty spotřeby, které si doma neuděláte sami ani náhodou (třeba si neušijete boty), ale fakt je koupit musíte. Nejsem milionář ani asketa, přesto nepiju (nebo jen tu a tam), nekouřím - víte, co se tím ušetří peněz? Zvlášť na těch cigaretách, že? A především se snažím učit, přemýšlet a bezhlavě nevyhazovat. Vy jedete do lázní a nechcete tam být za žebráka. Fajn. A druzí zas jednou na dovolenou jinam a zase nejedou do těch lázní. Když jsme byli na dovolené na Valašsku, projela jsem internet. Ubytování cca 100,- Kč/osoba/noc (v kempu), hodně jsme cestovali. Ano, mohli jsme jet do prvotřídního hotelu a mít luxusní pobyt all inclusive. Takto jsme procestovali celé Valašsko a vyšlo nás to ve dvou na nějakých 5.000,-, přičemž největší položkou byl benzín do auta. V 5*-hotelu a all inclusive by to mohlo být taky 30.000,-, ale tu potřebu fakt nemám.

    Já se osobně držím tohoto kréda: rozházet vydělané peníze, to umí každý blbec. Ale ne každý si umí pořídit hodně (věcí, zážitků...) za přiměřené množství peněz, případně někdy i docela zadarmo. Jenže to chce přemýšlení. Někdy i hodně přemýšlení a hodně kalkulování. Ale pak to stojí za to a máte z toho několikanásobnou radost. Zkuste to taky, je to fajn.
  • 1. 1. 2008 16:34

    viki (neregistrovaný)
    Osobně bych si půjčku na vánoční dárky taky nevzal. Už jen proto, že většina"normálních" vánočních dárků jsou předměty s krátkodobou spotřebou (dejme tomu do jednoho roku), a jejich pořízení na úvěr je hodně předražuje. Pokud bych si vzal půjčku nebo hypotéku, tak jen jako investici, která mi bude opravdu k užitku, zaplatí mi náklady půjčky (třeba v podnikání), popřípadě prodejem majetku pořízeného na dluh, bych mohl úvěr když bude třeba splatit. Tím chci říct, že bych u úvěrů měl myslet na zadní kolečka, a pokud bych měl trvalý výpadek v příjmech, tak bych měl být schopen půjčku splatit třebas prodejem daného majetku. Pro zajímavost: důsledkem současné hypoteční krize v USA je i fakt, že díky vélkému nárůstu hypoték, se cena nemovitostí hodně zvýšila a bylo nutné si neustále brát větší hypotéku aby člověk koupil určitou nemovitost. Následně po vypuknutí krize mnoho domácností nebylo schopno splácet a snažili se nemovitost prodat aby se zbavili dluhu, pořípadě tuto snahu měla banka. Jenže trh ochabl, nikdo nechtěl kupovat za takovou cenu, a nižší cena znamenala nesplacený závazek, nabídka přesahovala poptávku- hodně zjednodušeně. Díky této cenové bublině banky také musely odepisovat velkou část aktiv. Docela by mně zajímalo, jestli se něco takového stane i u nás. Asi nejpříhodnější nákup nemovitosti by byl pak při takové krizi. Jak je vidět i dluh jako investice může skončit fiaskem. Proto si myslim, že tady platí dvakrát měř a jednou řež. Mnoho lidí si při bezhlavém půjčování neuvědomí, že do velké míry omezí svou budoucí spotřebu na úkor té současné. Navíc pokud se stanou neplatiči může jim to značně zkomlikovat život- exekutor by vám mohl vyprávět :-)
    Taky v případě půjček je nutné zvažovat věci v kontextu. Např. pokud si pořídím nemovitost za milion na 25 let, tak průměrně zaplatím skoro půl mil. navíc(zavísí na sazbě). Měl bych si pak položit otázku, stojí mi ta nemovitost za to?
    Na závěr jen malé doporučení těm, kteří ještě neumí si spočítat skutečnou cenu půjčených peněz: Např. V Exelu ve formuláři umoření půjčky, si po dosazení vámi zvolených údajů lechce spočítáte cenu půjšených peněz, včetně splátkového kalendáře. Výsledky pak možná překvapí.
  • 2. 1. 2008 9:00

    anonymní
    Ano, děti mají dnes přemrštěné nároky. Nemůže za to ani tak výchova rodiči, jako polistopadová degradace hodnot, kdy jsou lidé vedeni jen k penězům. Sociální rozdíly se zvětšují a málokteré dítě pochopí, že mu nemohu dopřát netobook, mobil nebo auto, protože to nemůžu odepsat z daní na rozdíl od dítěte podnikatele, který toto může. Musím zkrátka počkat, až co mi zbyde z výplaty po zaplacení všech těch desátků s. Topolánkovi. A že zatímco on si minimálně o 20 tisíc měsíčně díky své reformě polepšil, já to vidím tak, že po minimální valorizaci mzdy, zvýšení a zavedení nových plateb za cokoliv dále s životní úrovní klesám ...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).