že si naděluji byt nebo barák. Jinak je nesmyslné cpát bankám a úvěrovým společnostem taková navýšení kvůli pořízení spotřebních věcí.
Smutné je, že si mnozí berou půjčky aspoň na dárky pro děti, protože přežívají od výplaty k výplatě. Děti musí někdy odnášet zbídačovaní svých rodičů zaměstnavateli - nemám nyní na mysli ty rodiče, co svou výplatu prochlastají a prohulí během týdne ve 4. cenové. Ale je i řada těch, co poctivě a náročně pracují a přesto berou almužnu blízkou minimální mzdě.
Vzít si hypotéku na byt nebo barák, nemusí být dobrý nápad. Obecně je lepší žádné peníze nemít, zadlužit je výhodné, pokud mám zázemí a vím, že dluhy ustojím a to si muže dovolit malo lidí. Ropná krize klepe na dveře a potom si myslím, že bude levných bytů a baráků... Nerozumím vaší poznámce "zbídačování svých rodičů zaměstnavateli" - každý máme volbu a když se mi u zaměstnavatele nelíbí, mohu odejít, když ne, tak mohu být rád, že mě zaměstnává.
Protože z peněz vypůjčených platíme úrok (v případě hypoték maximálně 10%) a z peněz vlastních (vydělaných) platíme daň (minimálně 15% jestli se nepletu hihi). Tož tak.
To jsou ale bláboly ! Z vlastních peněz platím daň a komu ? Když mám 100 000 Kč doma, tak nic neplatím. Když mám peníze ve spořitelně tak platím jen daň z úroků a to snad 25 % z úroků a to je malá částka. A peníze mi na vkladní knižce samy přibývají, zvláště mám-li je na termínovaném účtu s dlouhou výpovědní lhůtou.
...daň z úroků je jen 15 % (tedy zatím :-( , uvažuje se o jednotné dani v EU ve výši až 35 %).
Samozřejme i tak souhlasím s tím, že je lepší peníze mít, než nemít :-)
Když mám peníze doma, tak je mohu točit. Třeba koupím USD asi v polovině roku 2008 a pak je za rok prodám do směnárny a možná vydělám. Ale jistější je dát je do spořitelny na termínovaný účet.
se soucasnym trendem bych si s dolarem dovolil akorat ... Ted vazne: investovat v dnesni dobe do cizi meny je stejne jako si nakoupit losy, ci zacit hrat automaty (trochu jsem to prehnal, ale pointu to vystihuje) .
Jenže vypůjčené peníze splácíme především penězi vydělanými, které podlehly dalšímu zdanění. Máte tedy na mysli, že když už dluh, pak pouze na podnikání, kde si můžete uplatnit i dluh? To sice můžete, ale vydělat na splátky musíte stejně. Exekutor nepatří zrovna k lidem, jejichž přítomnost vyhledávám, stejně jako soudce, správce konkursní podstaty a jiní jim podobní.
Za co se mám stydět? Za to, že dítě pracovalo? Copak dělalo něco zakázaného?
Milá Mirko, dětí, co si vydělávají ještě před dovršením 15 let věku je dost. Vadí Vám to? Mně osobně vadí, že to nemůžou dělat legálně. Za komunistů chodily děti selektovat brambory, sbírat brambory, trhat ovoce, a to už ve věku kolem 10 let. Vydělávaly si tak peníze na svoje potřeby, na které jejich rodiče neměli. vy jste na brambory nechodila? Ani na chmel nebo trhat jablka? No vidíte, a nikomu to tenkrát nevadilo, brali jsme to jako součást výchovy. Dneska máme ochranu dětí před kdečím a legálně si můžou vydělávat až od 15 let. Proč? Moje dcera prodávala ve 12 letech na tržnici, načerno, bez pracovní smlouvy, protože na rozdíl od vietnamského majitele se dovedla domluvit se zákazníkem. Měla kapesné a praxi. Byla to práce jako jakákoli jiná, poctivě provedená, za normální odměnu. Vy s tím máte jakékoli potíže? Mně třeba vadí, že si desetiletá děcka nemůžou přivydělat roznášením novin nebo prodejem novin na ulici a že to jako přivýdělek musí být napsané na rodiče nebo na babičku? Proč je tak blbý zákon, který nutí lidi lhát? Proč to nejde legálně? Ano, chápu, že je třeba bojovat se zneužíváním dětské práce, ale všechno by se mělo dít se zdravým rozumem a tak, aby dítě neživilo celou rodinu, protože její ostatní členové neseženou placenou práci. Pár hodin placené práce po skončení vyučování ještě nikoho nezabilo. To mi víc vadí, když tu kritizujeme, že by děcka mohla za peníze roznést ráno noviny, ale děcka chodí místo vyučování žebrat na různé charitativní akce.
Proč je lepší žádné peníze nemít? Myslel jsem si, že je to jasné: peníze podléhají inflaci a státu, kdyby existovaly sokromé peníze, tak bych o tom možná uvažoval. Peníze používám, jen když je opravdu potřeba na nákup bytu, baráku, auta.... jinak držím uspory v něčem co lze za peníze vyměnit a nepodléhá inflaci akcie, deriváty, zlato....
Pokud si někdo bere úvěr na dárky pro děti, protože přežívá od výplaty k výplatě - musí mít v hlavě UPLNĚ NASRÁNO, protože s použitím aritmetiky základní školy nazná, že - pokud právě nečeká na výplatu výhry ve sportce - tak pořídí dětem méně dárků (méně o úroky).
Právě lidi co maji nejmíň peněz, by si jich měli i nejmíň pučovat, radši odládat spotřebu a šetřit. Kdo má na splátky - nechť si eště rok nepučuje, a tyto peníze spoří.
Problém je často v tom, že když někdo vydělává málo peněz, tak je to proto, že má už zničený mozek z piva a proto si bezhlavě půjčuje na vysoký úrok. Pak tento blb má i pomatené teorie, že lepší je nemít peníze a zároveň mít dluhy u různých společností. Asi je štěstím bez sebe, že může splácením vysokých úroků živit mnoho lidí třeba v Home creditu.
Uplne s tebou souhlasim. Problem je vsak asi v tom ze ti co maji nejmin penez se chteji mit jako ti co maji vice penez a tak se zadluzi. Kdyz sousedovo dite ma na vanoce pocitac tak svemu nekoupim kalkulacku, ale levnejsi pocitac na splatky.