1.V roce 1968 jsem měl dva semestry ekonomie na VUT v Brně, které vedl pan docent Rusek. Tehdy bylo jisté uvolnění, pan Rusek byl expert na americkou ekonomickou literaturu. Již tehdy nám říkal: Vedle sebe mohou existovat tři typy podniků-státní, soukromé a družstevní. Za jistých situací se může vlastnictví měnit, ze státního se stane privátní nebo také naopak. Tyto podniky jsou však na stejném trhu...
2. Dnes se státní podnik téměř nevyskytuje, což pokládám za chybu.
Ve Francii jsou státními podniky EdF, což je téměř celá energetika Francie s mnoha jadernými elektrárnami, dopravní infrastruktura včetně rychlovlaků a podobně.
3. Ekonomika byla řízena doporučeními, které státní i soukromé podniky braly zcela vážně a proto byla ve Francii "lepší kázeň" než u tehdy u nás v plnění plánu.
4. Bez ideologické příchuti bychom měli udělat analýzu, co se dá z Francie napodobit. Dnešní heslo "Všechno zařídí trh" není pravdivé. Zásahy do bank v USA v poslední době jsou socialistickým řešením, ať se to někomu líbí nebo ne.
Zasahy do bank jeste asi pred patnacti lety byly skutecne socialisticke. A kdyz se banky potopily stahli sebou cely svet a ted tu mame globalni krizi. Ted zasahy do bank USA nejsou socialisticke, protoze stat je jediny kdo ma dost penez na to aby diru v bankach zatahl. A casto si za to ani nevzal akcie. Takze spise jsou to zasahy hloupe.
Francie je spis dobry priklad jak je politicka ekonomie a jeji teorie ("statni", "druzstevni", "soukrome"...) v praxi "uzitecna":
EdF je stat ve state, ktery si dela co chce
SNCF slouzi jako pokoutny dotacni penezovod do prumyslu (prime subvence jsou zakazane)
France Telecom, GdF nebo Renault se v rezimu bankovniho polosocialismu funguji jako neformalni suverenni fondy
taky bylo zabavne poslouchat spilani "nezodpovednemu anglosaskemu modelu kapitalismu" s vedomim, ze nejvetsi akcionar zlych Goldman Sachs byla francouzska Axa
Tohle se neda napodobit, francouzsky etatisticky system se buduje uz od casu krale Slunce a Napoleona