Vlákno názorů k článku Je potřeba k udržení kapitalismu sociální stát? od Kifin - Příčinou nedostatku financí na sociální stát není ani...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 10. 2010 16:13

    Kifin (neregistrovaný)

    Příčinou nedostatku financí na sociální stát není ani prohnilý kapitalismus, ani hrstka zlotřilých zbohatlíků danících v Nizozemí. Příčinou, která Kellerovi zjevně uniká je nedostatek lidí tvořících skutečné hodnoty. Spousta lidí sice "pracuje", ale počet lidí, produkujících něco co se dá směnit na světovém trhu, ve vyspělých zemích stále klesá. U nás není situace ještě tak zlá, přesto posuďte sami: máme cca 5 milionů zaměstnanců, ale více než polovina pracuje ve službách, kde jen točí peníze někoho jiného. Zkrátka když vám někdo natočí pivo, národní bohatství tím stěží zvýší. Tudíž se dá říct, že 10 milionů lidí u nás živí sotva 2,5 milionu. V západních ekonomikách včetně USA je tento poměr ještě horší.
    Lidé na západě si zvykli na vysoký standard, ale výkon národních ekonomik tomu už zdaleka neodpovídá. A to se nevyřeší ani novými daněmi, ani tištěním peněz, ani marxistickou revolucí. Zkrátka buď se začne skutečně makat, nebo půjde životní úroveň vyspělých států dolů.
    Otázka na závěr: když budou všichni skutečně makat bude ještě potřeba sociální stát?

  • 19. 10. 2010 20:13

    Nox (neregistrovaný)

    Odpoved na otazku: Pokud budou makat za zadnou nebo mizernou odmenu za praci, tak urcite.

  • 19. 10. 2010 20:31

    Jarmila (neregistrovaný)

    S tím nesouhlasím. Hodnoty jsou někdy nehmotné a někdy je tvoří i služby. Např. paní Rowlingová napsala Harryho Pottera. Podle knihy vznikly filmy, děcka se začala zajímat o četbu a řada z nich se dokopala k tomu,že si na základě četby zlepšila angličtinu. Jeden příběh dal práci mnoha lidem, od tiskařů počínaje, přes kulisáky, maskéry, režiséra až po herce. Přitom to není nějaká super hmatatelná hodnota. Ostatní filmy jsou na tom podobně, tvorba reklam je na tom možná ještě hůře, ale přitom se jedná o rozvětvený průmysl i velký byznys.
    I služba je práce. Když vám pokojská v přímořsém letovisku uklidí pokoj, tak možná nevytváří nějakou převratnou hodnotu, ale do neuklizeného pokoje byste asi sotva vlezl.
    Já bych to formulovala spíš tak: směnitelnou hodnotou je všechno, za co jsou druzí lidé ochotni platit. Za uklizený pokoj, za vyvezené odpadky, za tekoucí vodu, za natočené pivo, za zajímavý film. A jen jen dobře, že lidé nemusí makat jen na tvorbě hodnot materiálních, protože mechanizace, automatizace a robotizace a další ...zace je na tak vysoké úrovni, že pracovní síla je uvolněna do oblastí více kreativních.
    Já vidím jako problém spíš to, že řada lidí si nezvykla dělat a parazituje na těch, co pracují. Jednou se jim nelíbí pracovní doba, podruhé náplň práce, potřetí je jim v práci horko, pak zima, no a nejhorší jsou ti, co je bolí záda a nohy, jen o práci slyšeli. V rámci sociálního klidu jsou tak ti pracující obíráni státem o stále vyšší zdroje, které končí rozfrcané a naprosto bez užitku. Jednou v přebujelých "sociálních" programech, které ale mají se skutečným sociálnem společný pouze název, podruhé v neskutečně vysoké byrokracii a korupci.

  • 13. 11. 2010 1:22

    bez přezdívky

    Keď si kúpim auto, tak si ho nekupujem preto, že mi prináša radosť tá kopa plechu. Ale kupujem si spôsob prepravy, tj. de facto službu. A keď si niekto kúpi auto aby sa na neho pozeral, lebo je pekné, tak to si de facto iba kupuje radosť, príjemný pocit.

    V skutočnosti teda cieľom človeka je naplniť svoje túžby po radosti, spokojnosti, štastí, bezpečí atď. A je úplne jedno, či tento pocit naplní materiálny statok, alebo služba. "Skutočná hodnota" nemá s materiálnosťou absolútne nič spoločné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).