Vlákno názorů k článku Je lepší soukromá nebo státní škola? od anonym - Mám zkušenost se studiem jak na státní, tak...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 2. 2009 12:42

    anonymní
    Mám zkušenost se studiem jak na státní, tak na soukromé VŠ. Co mohu porovnat:
    - kantoři na obou školách podobní, na státní o něco lepší. Na soukromé škole byli velmi často kantoři ze státních škol (VŠE, Matfyz, ČVUT), pokulhávali kantoři na jazyky, tam se to většinou zalepilo tím, kdo byl momentálně k dispozici.
    - náročnost studia podobná, jak na soukromé, tak na státní byly předměty drsné a kantoři přísní, tak i předměty dávačky skoro za docházku. Několikrát jsem se setkal na soukromé škole s vyšší obtížností oproti státní, protože několik (za celé studium asi 4) kantoři ze státních škol měli názor "vy bohatí blbečci, vy si myslíte, že když si zaplatíte školu, tak to dostanete zadarmo, tak to prdlajs". Srovnání mám proto, že například kamaráda ten samý kantor učil na jeho mateřské, státní škole a tak drsná kritéria pro splnění zkoušky oni neměli.
    - přístup školy jednoznačně lepší u soukromé. Na studijním mě znali jménem (což byl pro mě docela šok, protože jsem na jejich oddělení chodil 1-2x do roka), tolerovala se horší docházka (ale pak byla často vyšší kritéria pro úspěšné složení zkoušky). Obrovsky znatelné bylo, jak se škola snažila studentovi vyjít vstříc. Ne ve smyslu "dej litr a tady máš zkoušku", ale jak brala ohledy na individuální potřeby a jak byla vidět pomoci studentovi, aby školu úspěšně dokončil (znovu opakuji pro ty s předsudky, že se nejednalo o zaplacení zkoušek či dávačku, ale spíš o pomoc s náhradním termínem, s konzultacemi apod.)
    - prestiž má zcela jasně vyšší státní škola, tu mou soukromou skoro nikdo nezná a ve srovnání "červený diplom ze soukromé" plus "normální diplom ze státní" vede jasně ta státní
    - co škola dá bych hodnotil jako lepší tu státní. Sice je často dost zkostnatělá a člověk se učí dnes již zastaralé a neaktální věci, ale jde víc do hloubky a do odborna
    - "úmrtnost" studentů byla kupodivu srovnatelná. Čekal jsem, že na soukromé nevyletí skoro nikdo (protože škola bude měkčí), ale kupodivu jak na soukromé, tak na státní byla úmrtnost kolem 50%

    Samozřejmě se nesnažím o nějakou generalizaci, to bych musel studovat na desítkách VŠ, aby se to dalo nějak obecně porovnat, ale je to nějaký omezený závěr z mých zkušeností.
  • 19. 2. 2009 20:01

    anonymní
    Stejě to vidím i já. Jsem absolvent státní základní školy, ale s rozšířenou výukou jazyků. Pak jsem studoval na rok na státní střední škole, dva roky na soukromé (přešel jsem z průmyslovky na gymnásium, ale státní mne nepřijalo, proto soukromá škola, která s tím takové oprsky nedělala) a rok v zahraničí, končil jsem v Čechách matritou na soukromém gymnáziu. Zatímco kolegové ze státní školy měli problém s výjezdem do zahraničí (státní škola jim řekla, že když odjedou studovat do zahraničí, že je zpátky nevezmou a když budou chtít maturovat, musí opakovat ročník), moje škola na mne byla hrdá a navíc mi jako bonus po dobu zahraničního studia odpustila školné.
    Pak jsem studoval 3 roky na státní škole na bakaláře, a protože škola neměla bakalářský program, studuji teď v posledním ročníku soukromě školy, abych získal inženýrský titul.

    Myslím, že mám zkušenosti z obou forme škola můžu zodpovědně srovnávat.
    Učit se student musí na obou, NIKDE nedostane známky nebou zkoušky zadarmo. Rozdílný je ale přístup. Na soukromé škole snad neexistuje student, který by si na školné nevydělával, častokrát v plném pracovním poměru je tu sice pár výjimek, kterým školné platí rodiče, ale je jich jen zlomek). Škola o tom ví a snaží se studium a práci zkorigovat tak, aby student mohl studovat. proto ho zbytečně nebuzeruje, vyučující se snaží vycházet studentům vstříc, proč ne, jsou to přece klienti školy. Učí hodně lidí přímo z praxe, neučí tedy akademicky nabyté vědomosti, ale sdělují poznatky z praxe. Hodně věcí můžou prodiskutovávat přímo se studenty, ti ostatně praxí právě procházejí. Pro školu soukromou není problém studentovi tu něco zkopírovat, tu nějaké materiály poskytnout, na škole státní to možné nebylo, tam se vždycky řeklo, že nejsou peníze. Velice rozdílný je přístup ke studentovi. Na soukromé škole je vidět, že si studentů váží, na škole státní jsme byli obtížný hmyz, který byl trpěn jen proto, že škola dostávala peníze "na hlavu".

    Suma sumárum, co se týká učiva, jsou obě školy podobné, ale soukromá je více zaměřena na praxi. Rozdíl je hlavně v přístupu ke studentovi, na soukromé si ho víc váží a snaží se mu vyjít vstříc, třeba dohodou o podvečerní době vyučování, poskytováním učebních materiálů, konzultacemi, radou, apod.
  • 21. 2. 2009 19:35

    anonymní
    V mnohém bych souhlasila ( náročnost zkoušek a množství učiva srovnatelné ), jelikož mám také zkušenosti se studiem na obou typech VŠ. Ve zktratce bych jen dodala, že soukromé školy u nás nejsou takovou dobu jako ty státní, což znamená, že mnohá pravidla a řády soukromých VŠ se mění "za pochodu". Člověk, který soukromou školu nestudoval, si těžko dovede představit, jak nepříznivý dopad ty věčné změny pravidel mají na studenty.
    K titulku "srovnání" - z mé vlastní zkušenosti bych oponovala pouze v jednom. Vstřícnost, přístup ke studentům a jakákoli rozumná domluva - určitě lepší na státní škole než na soukromé. Možná ani nepřeženu, kdybych řekla, že sourkomé VŠ berou svou existenci jako bysnys, tzn. žádné úlevy studentům, jakožto platícím zákazníkům. Naopak ztížit jim, co jen jde, aby studium byli nuceni prodlužovat - tudíž připlácet !
    Nehodnotím pouze jednu konkrétní soukromou VŠ, v poslední době slýchám od mnohých studujících na jiných soukromých VŠ - že by NIKDY víckrát na soukromou VŠ studovat nešli a ani ji nikomu nedoporučili ( z důvodu přístupu ke studentům ) a to je i můj názor.
    Přece jen státní je státní - má tradice a víte, co tam můžete čekat.
  • 27. 8. 2012 0:31

    Foxy (neregistrovaný)

    Já vidím hlavní problém v tom, že zatímco na soukromou školu se dostane každý po zaplacení školného, na veřejné se dělají přijímačky a dochází tedy k dělení zrna od plev. Soukromé školy pak totiž velmi nerady vyhazují, jsou to vydělávající firmy a proč by vyhazovaly své klienty. V tom je největší kámen úrazu, jelikož na soukromých VŠ pak studují lidé, kteří by se na veřejnou nikdy nedostali.

    Jinak vesměs souhlasím, já osobně tedy studuji školu veřejnou, ale sestra byla na VŠO v Praze (http://www.vso.cz) a soudě dle její přípravy na zápočty a zkoušky bych rozhodně netvrdil, že se jedná o nějakou snadnou školu, byť je soukromá.

  • 21. 2. 2009 19:48

    anonymní
    Poslední odstavec je na SOUKROMÝCH vysokých školách naprostý OPAK !
    Přístup ke studentovi, vyjít mu vtříc, vážit si ho ? To je fantasmagorie ! Nezlobte se, ale možná by jste tu soukromou VŠ s "lepším přístupem" ke studentovi mohl jmenovat. Jediné plus soukromých VŠ je to, že fungují o víkendech, což musí zvolit lidé, kterým zaměstnavatel neumožní studovat státní VŠ z důvodů uvolňování ze zaměstnání v pracovní dny. Jinak je jim platící student naprosto ukradený.
  • 23. 2. 2009 11:30

    anonymní
    Mám zkušenost s BIVŠ a VŠFS a je pravda, co se tu o nich píše. Možná byste naopak mohl uvést vy příklady těch soukromých škol, kde si studenta vůbec neváží a je jim ukradený.
  • 18. 4. 2009 9:53

    anonymní
    VSFS? Nemám pocit že by zrovna tato škola byla jednou z těch, která si svých studentů váží. Kopa přednášek které máme stojí za prd. Zápočet za docházku? Ani náhodou....všechno formou testu, a zkoušky? Především ústně. Nehledě na to že nám zničehonic zkrátili zkouškové o týden a nyní už nemáme na zkoušky tři pokusy ale POUZE DVĚ. Nechci vidět státnice.....
  • 19. 6. 2016 20:16

    Jirka (neregistrovaný)
    11. 7. 2016 0:16 redakčně smazáno, důvod: Nepovolená reklama.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).