Vlákno názorů k článku Je lepší důchod podle zásluhy, nebo naměřit všem stejně? od Křeček - Proboha všiml si někdo, kolik těch naříkajících důchodců...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 5. 2011 9:15

    Křeček (neregistrovaný)

    Proboha všiml si někdo, kolik těch naříkajících důchodců má vedle bytu k trvalému bydlení ještě chatu v hodnotě milionu a více (většibou z nakradeného marteriálu)? Jsme národ s největším počtem dvojího bydlení a největším počtem brečících důchodců.

  • 16. 5. 2011 9:30

    Jarmila (neregistrovaný)

    Až na to, že byt obvykle není jejich. A chatu by neměli, kdyby bylo za jejich produktivního věku dostatek kapacit, aby mohli někam jezdit na rekreaci. Krom toho lidi před r. 1989 potřebovali zahrádky a chaty, aby tam mohli pěstovat to, co nebylo v prodejnách. Dneska na zahrádkách mrkev ani petržel nenajdete, ovocné stromy jen v těch starších.
    Holt u nás je to tak, že důchodce, žijící ve městě, je v létě na chatičce, v zimě v paneláku. Důchodce z Německa je v létě na Mallorce, v zimě v paneláku. Proto tam tolik chat není, oni je nepotřebují.

  • 16. 5. 2011 10:40

    thr

    S těmi chatami je důvodů pro jejich velký počet u nás více. Třeba kolem Prahy to komunisté docela podporovali i v souvislosti s panikou kolem třetí světové války - vytvářelo se vlasně nezanedbatelné evakuační zázemí.
    A zcela obecně tento fenomém minulému režimu dost vyhovoval a proto to celkem podporovali - lidi zaujatí zvelebováním chatičky nijak nerevoltovali, zabralo jim to volný čas, který by jinak mohli využít z hlediska režimu "rizikověji". V podstatě to byl pro KSČ ideální stav, jediné negativum bylo v občasném rozkrádání "socialistického majetku", ale to asi byla přijatelná cena.

    Problém je, co s tím v dnešní době - dodnes se řeší spousta problémů s vlastnictvím pozemků, někde se pak přestavuje na trvale obývané objekty (často ne zcela legálně), jsou ale i oblasti, kde docela hodně chat chátrá a jen krajinu hyzdí...

  • 17. 5. 2011 8:09

    Jarmila (neregistrovaný)

    Ptáte se, co s tím. Nu, co by bylo? Chaty a zahrádky v nepoužívané oblasti prostě zaniknou. Dnešní mladý člověk z města se už nemusí realizovat stavěním chaty, aby mohl o prázdninách vzít děti na čerstvý vzduch. Takže jednou s nimi jede na Moravu, podruhé k moři, potřetí na Šumavu, pohodlně s rodinou přespí v penzionku, aniž by se musel někde doprošovat nějakého poukazu na rekreaci ROH. Prostě se sebere a jede, kam se mu uráčí a na co má. Myslíte, že tento člověk bude zvelebovat rodinnou chatičku? Zapomeňte, možná když bude v důchodu. Pronájem chatiček cizím lidem se vpodstatě nevyplácí. Co by tam zájemce dělal? Nejbližší prodejna několik kilometrů daleko, navíc s nutností si poživatiny předem objednat, nejbližší koupání nějaký kilometr daleko, ale na druhou stranu od prodejny, kolem další chatičky, takže ani soukromí tam nemáte, přístup k chatě jen pěšky, bývají tam problémy s WC (mnohdy chemické) a s tekoucí vodou, navíc abyste tam jel, tak by musel majitel upravovat okolí, abyste si tam nepřipadal jako po válce v pohraničí. Takže podle mého skromného odhadu hodně chatových oblastí postupně zanikne, některé zakoupí jiní majitelé.
    A když už jste zmínil oblast kolem Prahy, tak myslím, že má dost problémů, o kterých se obecně moc neví. Např. problém právě s WC. Chatičky - pokud v nich teda není chemické WC - mají buď suché WC někde v lese nebo jsou odpady z nich vypouštěny přímo do místní řeky. Myslím, že koupání ve Vltavě už od Kamýku nad Vltavou blíže ku Praze musí být v parnějším létě skutečně o zdraví (mně osobně bohatě stačí cítit ten smrad, co se odtud line).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).