Všem stejnou částku, stanovovanou na každý rok zákonem. A všem "nějaké" pojistné - způsob výpočtu nechť dohodne vládnoucí garnitura, s povinností fiskálně držet vyrovaný účet. Výbornou alternativou je též zrušit pseudopojistné (zdravotní, sociální, důchodové), a nahradit ho superdaní, a vše platit ze státního rozpočtu. Zlikvidovat celý penzíňák a tisíce parazitů "vypočítavajících" důchod, který se pro 90% populace liší o jednotky stokorun, a nahradit ho šesti údery do klávesnice. .
Ty jsi vůl jak noha.
Co by jako mohli dělat? Všichni budou programovat a strojařit? Nebo podnikat? Nejlépe pak jako programátor a konstruktér? Hlavně pak když je tyto obory obloukem míjejí a nic jim neříkají? Nebo mají podnikat, když na to nemají osobnostní předpoklady (a že je většina zaměstnanců nemá, je více než jasné), takže to povede tak akorát k nezdaru? Takových "podnikatelů" už jsem viděl. Vzdělání taky není záruka ničeho. Proto existují "hladové zdi" v podobě míst ve státní správě.
Strejdo, strejdo. Přesně takovou reakci jsem čekal. Člověk, který si neumí představit, že by k něčemu mohl být a proto se o něj musí postarat stát. A přitom spousta firem má problém najít dobrou účetní nebo i kvalitní asistentku. V podstatě na každou státní pozici existuje ekvivalent v soukromém sektoru. Od sekretářky po presidenta.
Naděje tady je, ony soukromé firmy (některé) umí lidi motivovat, takže takový tabulkový státní zaměstnanec může v soukromém sektoru zazářit. Pokud je někdo liný flákač, tak já budu raději, když budu tomu flákači přispívat na sociálku, než aby mi ten flákač škodil ve státním úřadu a já kvuli jeho zbytečné práci musel vyplňovat lejstra navíc. Pro mě je tedy výhodnější mít štíhlý stát a nezaměstnané uředníky, než mít nabobtnalý stát a povalující se zaměstnance.
Už teď je v republice nezaměstnanost. Pokud se ještě zvýší propuštěním velkého množství lidí ze státní správy, kde asi ti propuštění budou pracovat, když je pracovních míst nedostatek? A nebo pokud si najdou novou práci, tak ji vlastně "ukradnou" někomu jinému, kdo by ji dostal, kdyby oni byli stále zaměstnaní ve správě.
Ovšem propuštěním těch lidí by stát ušetřil. Podpora v nezaměstnanosti je menší, než jejich plat, navíc by nemusel platit provoz kanceláří, a ještě by ti opravdu pracující mohli pracovat lépe, protože by jim tito příživníci přestali házet klacky pod nohy, aby si dokázali svoji důležitost (protože v koutku duše i tak vědí, že jsou k ničemu).
Nikoli lepe ale levneji, protoze by tito lide hazeli klacky pod nohy jeste vetsi a to sice tim, ze by se drali na jejich pracovni misto.
P.S.: Tim nechci rict, ze by statni sprava nemela zestihlet. Nicmene Vas predpoklad, ze tim bezny clovek ziska vice penez, je podle mne nedostatecne podlozeny.
Já nikde nepíšu, že by běžný člověk získal více. Já jen píšu, že by stát ušetřil, tedy by se například snížilo zadlužování.
A pod lepší prací si nepředstavuji dražší práci, ale třeba práci bez zbytečné buzerace.
A navíc můj předřečník tvrdil, že lidé dělají ve státní správě, protože jsou jinak nezaměstnatelní (viz jeho přirovnání státní správy k Hladové zdi). Z tohoto jeho názoru vyplývá, že by ničí práci neohrozili.
Jenze ten jeho nazor, ze by byli nezamestnatelni jinde je nepodlozeny. Hodne lidi jde do statni spravy, prestoze by je vzal i nejaky soukromnik, ale podminky jsou pro ne +- stejne.
Btw. schodou okolnoti moji spoluzaci, kteri byli nejlepsi ve tride se jeste na skole chytli jako spravci siti na uradech mestkych casti a postupne se tam presunuli do pozic vedoucich pracovniku, takze kdyz vylezli skolu meli tam uz vyssi platy, nez by jim dali soukromnici. Takze tam zustali.
Takeze v zadnem pripade neni pravda, ze co statni urednik to lempl, nebo neefektivni pracovnik.
P.S.: Vezmete radsi zkusenou ucetni a nebo nezkusenou ucetni, ktera ale delala deset let na bernaku a ma tam spoustu znamych?
ftom případě by asi bylo nejlepší, všechny lidičky zaměstnat ve státní správě, ne? všichni by měli práci a nikdo by ji nikomu nekradl, a nebyla by nezaměstnanost. co?
svatá prostoto!!!! copak oni lidi zaměstnaní ve státní správě produkují nějakou hodnotu? není to náhodou tak, že jen konzumují hodnoty, které musel vytvořit někdo jiný??? co se změní pro státní rozpočet, když sto tisíc lidí z penzíňáku přejde na podporu? první den se ušetří miliarda (na rozdílu mezi jejich mzdou a podporou), pak s každým dalším dnem kdy si někdo najde užitečnou práci, získá stát další daně a pojistné od další dušičky. a celou správu sociálního pojištění zvládne jeden počítač a jeden javacsript.
I statni sprava vytvari hodne hodnot i kdyz jsou placeny z dani. Treba projektuji a udrzuji cesty, kanalyzace, vodovody, cele mesto. Taky udrzuji bespecnost (policie, hasici, vojaci). Vzdelavaji obyvatelstvo a nove pracovni sily (i mala komercni skoleni jsou dost draha). A pro tyto lidi tam samozrejme sedi i urednici, ktery jim pocitaji mzdy, planuji a vedou je atd.
Ještě bych tam dala jeden dodatek: pokud jsi do systému nic neodvedl, nebudeš z něj nic čerpat. Třeba mne sežerte, ale dávky na podporu nepřizpůsobivých a společenských parazitů bych snížila na 10% současného stavu, jedinou výjimkou by byli invalidé, nemocní a sirotci. Invalidé bohužel nemůžou, i když občas nějakou práci zvládnou. Těm bych dorovnávala příjem na určitou hranici, aby mohli žít jako lidi, ale umožnila bych jim vykonávat práce, které zvládnou. Nemocní - pokud budou mít snahu a péči, tak se uzdraví. Děti vyrostou. Ale parazit zůstane parazitem, bez ohledu na barvu pleti.
Nemám na mysli jen barevné spoluobčany, původem u Indie. Vietnamci jsou taky barevní, ale frontu na Úřadě práce nestojí. Barvou to teda není. Ale znám třeba chlapa, má pracky s lachtaní nemocí, těžký alkoholik, jestli někdy v mládí dělal pár let, to je tak všechno. Tu a tam byl v lochu, tam za tohoto režimu pracovat nemusel (za komunistů ano, ti by ho zadarmo neživili). Pokud nebyl v lochu, živil se obvykle krádežemi, občas žebral nebo vozil odpadový papír a železo do sběru. Státu i zdravotní pojišťovně dluží desetitisíce. Nakonec byl pro alkoholismus uznán plně invalidním, neb alkoholismus je považován za chorobu. Nakonec má invalidní důchod vyšší než ženská, co vychovala dvě děti a kvůli péči o ně namakávala v superhypermarketu. To je doslova výsměch těm zodpovědným a pracujícím. Jo, a chlápek je to bílý. Tak třeba toho považuju za prvotřídního parazita, ale bohužel stát si ho hýčká, zatímco na ty pracující blbouny zvysoka kálí.
Závěr článku "Není vysoká zásluhovost ve výpočtu důchodů spíše než spravedlností nevhodným prodloužením důsledku nerovných šancí i po ukončení pracovní kariéry?"
To je rozšířená pověra, že kdyby měli všichni naprosto rovné podmínky, tak by dosáhli stejně. Bohužel nikoliv.
Nedávno v kterémsi státě USA ve snaze dosahovat rovných šancí a nikoho se nedotknout, přejmenovali poslední stupeň klasifikace "neúspěch" na "odložený úspěch". Zřejmě by lidé měli mít právo i na stejné IQ, stejnou práci a stejné důchody...
Důchod je velice důležitá vyplácená částka státem, na základě celoživotního placení povinné důchodové daně v produktivním věku každého člověka. Pokud je stanoveno placení této povinné daně, tak člověk má přece oprávněné právo a tím nárok na zpětné vyplácení státem důstojné finanční částky v dané době, která by mu měla pokrýt všechny základní potřeby dalšího důstojného života. Jestliže, ale zákonem stanovená vyplácená částka nepokryje tyto důstojné potřeby, tak je to špatně a svědčí to špatné úrovni celé společnosti. Každý však platí důchodovou daň na procenta ze svých příjmů až po 30 let života. Dneska se ale ze všech příjmů tato daň už neplatí. Proto by mělo být zachováno drobné rozvržení výše výplaty důchodu podle příjmů během celého života, s přihlédnutím i společenské významnosti prováděné práce Jestliže někdo vydělává 0,5 milionu měsíčně delší dobu, tak nemá zájem platit něco státu na důchod, když si investicemi na důchod naspoří sám dávno sám. Ten který pracuje za 10.000,- ten je plně závislý na státem vypláceném důchodu. Solidarita je bezpodmínečně nutná. Stát je tady pro všechny bez rozdílu. Kdo si chce připlácením zajistit svůj vyšší důchod, mají být takové možnosti, které to umožní oddělené od státu. Nelze ale souhlasit s Kalouskem a touto vládou, že po léta naspořené peníze v dobrovolných penzijních fondech znárodní tím, že z nového systému nelze už nikdy vystoupit jenom proto, že má vláda dluh na státním důchodovém účtu. To lze přece řešit jinak než opětovným okradením hlavně chudších střadatelů, kteří mají dneska třeba na svém penzijním účtu do 60.000,-Kč za 15 let spoření. Takhle třeba pracovali komunisté v roce 1953, kdy měnovou reformou zbídačeli národ aniž by se na něco ptali. Byla to totatlita a dneska asi stále pokračuje metodami vlády.