Vlákno názorů k článku Jaký dostanete důchod při platbě minimálních záloh? (PŘÍKLADY) od Láďa - Hlavně pak nic nezachraňujte chvíli před odchodem do...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 1. 2016 2:20

    ViR

    Tak, to už se moc zachránit nedá, že. Mně by se měl důchod vypočítávat z příjmů za 420 měsíců, a do dosažení důchodového věku mi zbývá pět let. Takže abych zvýšil svůj osobní vyměřovací základ o tisíc korun, musel bych posílat na pojištění o sedm tisíc měsíčně více, plus minus (abych tam poslal těk 420 tis.).

    No, jenže i dnes jsem nad redukční hranicí takže do výpočtového základu by vstoupilo z té navíc odvedené "průměrné tisícovky" jen +260 Kč/měs, díky čemuž bych měl procentní výměru důchodu (po 46 letech pojištění) o hezkých 180 Kč měsíčně vyšší :-D.

    Navýšit si dobrovolně sociální pojištění má význam jen tehdy, pokud je to na dostatečně dlouhou dobu, tomu navýšení reálně odpovídají příjmy (což u těch co platí minimální zálohy, obávám se, většinou není), a tehdy, pokud nebude po tom navýšení podstatně překročena první redukční hranice.

  • 23. 1. 2016 13:16

    karel78 (neregistrovaný)

    Škoda, že neexistuje na webu kalkulačka, podle které by bylo možné důchod aspoň orientačně vypočítat. Vím, že na webu MPSV mají ten excel, ale počítá jen pár let dopředu. Pokud je dnes někomu 20-50 let, tak si vlastně nemůže učinit představu a nemůže si nastavit, kolik má platit sociální pojištění (teda zaměstnanec se moc rozhodovat nemůže, ale živnostník nebo majitel firmy si to může nastavit praktick jak chce). Zadal bych třeba do té kalkulačky věk a jaký chci důchod a z kalkulačky by vylezlo, kolik musím platit na sociálku.

  • 23. 1. 2016 15:57

    Pavel (neregistrovaný)

    Podívejte se, jak často se parametry pro výpočet důchodu a odchod do důchodu mění. To i těch pár let dopředu, co je na MSPV je hodně optimistické, to zase naši pos(l/r)anci stihnou změnit.

    Jen pro pobavení. Ještě za komunistů jsem si zkoušel spočítat, jak dlouho bych musel pracovat, abych dostal důchod stejný jako můj tehdejší plat. Vyšlo mi, že bych musel dělat do 92 let. A od té doby se to spíše zhoršuje, než zlepšuje.

  • 23. 1. 2016 18:25

    ViR

    Jelikož se každoročně příjmy z minulosti, používané při výpočtu důchodů, upravují koeficienty podle dosavadní inflace a průměrného růstu mezd na současnou "hodnotu peněz" (např. koeficient, kterým se násobí příjmy dosažené v r. 1986 je letos 9,5816, zatímco příjmy dosažené v r. 2015 se násobí jen koeficientem 1,0597), tak taková kalkulačka pro vzdálenější období prostě nelze vytvořit, jelikož ten budoucí vývoj inflace a výše mezd nikdo nezná. Tedy nezná ani budoucí hodnotu peněz.

    Ale jednoduchým vodítkem může být první redukční hranice (letos tuším 12496 Kč). Pokud nepřehazujete právě někde ve sklepě peníze vidlema aby se nezapařily, jelikož nevíte co s nimi, tak má smysl navýšit si pojistné jen tehdy, pokud je váš tzv. "Osobní vyměřovací základ" (fakticky koeficiety upravený průměrný měsíční příjem) za dobu od začátku pracovní kariéry do současnosti nižší. Samozřejmě s tím, že musíte zvážit tu skutečnost, že navíc zaplacené pojistné se rozloží do celého období pojištění (např. u mne tedy do 420 měsíců).

    Pokud jste ale s Osobním vyměřovacím základem znatelně nad touto částkou (letos), je potřeba vzít v úvahu, že při stanovení tzv. "Výpočtového základu" (používaného pro stanovení procentní výměry důchodu) se částka nad redukční hranicí započte jen z 26 %!

    Dobrovolně si tedy navyšovat pojistné, je-li Osobní vyměřovací základ vyšší, nemá moc smysl, neb než se vám do systému ČSSZ vložené peníze vrátí na vyplácené penzi, tak zaručeně zemřete. Je lépe případné volné peníze dát do třetího pilíře, nebo vhodně investovat.

  • 23. 1. 2016 19:32

    jj (neregistrovaný)

    To byste se asi položil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).