Proč by někdo nemohl pronajímat třeba jen o prázdninách nebo veletrzích?!
Když někdo opakovaně pronajme své auto, nebo pravidelně na trzích prodává své výrobky, tak se to jako příležitostný příjem bere.
Pronájem nemovitosti se jako příležitostný příjem asi počítat nedá, ale když z toho dělají podnikání, tak by to jít mělo, ne?
Vidíte to moc zjednodušeně. A takové české zákony prostě nejsou (zvlášť ty daňové) :)
§2 živnostenského zákona:
Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.
Pokud někdo prodává přebytky ze zahrádky na trhu, tak na to zákon o daních z příjmů pamatuje jako na výjimku - příjmy do 30 tis. za rok jsou osvobozené, nad 30 tis. se daní podle § 10 zákona o daních z příjmů (nepodléhá to sociálnímu a zdravotnímu). Pokud ovšem někdo cíleně pěstuje zeleninu primárně za účelem ji prodat, tak to vykazuje znaky podnikání a daní se to podle §7 zákona o daních z příjmu včetně odvodů na sociální a zdravotní.
U nájmu auta je to taktéž. Příležitostný příjem je, když někomu zapůjčím auto za úplatu (pronajmu), protože potřebuje odjet na dovolenou a jeho auto se mu pokazilo, zatímco já to svoje na těch pár týdnů nepotřebuji. Ovšem jestli auto někomu pronajímám např. celý rok, tak to je nájem daněný podle § 9 zákona o daních z příjmů (nepodléhá to sociálnímu a zdravotnímu). A jestli mám auto, které pronajímám neustále krátkodobě různým lidem, tak to vykazuje znaky podnikání a jsme už zase u § 7 zákona o daních z příjmů včetně sociálního a zdravotního pojištění.
Napsal jste to správně, ale akorát jste rozvedl, co já napsal stručněji. Na mou otázku jste neodpověděl.
Je pronájem bytu nebo chaty několikrát během prázdnin, když se celkem vyinkasuje do 30 tisíc, příležitostným příjmem podle §10, jak já si myslím, nebo ne? Myslím tím samozřejmě pronájem cizím lidem, pronájem známému nikdo nikdy hlásit nebude, ať se dohodnou na jakékoliv sumě.
Také jsem si myslel, že když jsem u sebe doma příležitostně ubytoval pár turistů přes Airbnb a celkový příjem byl cca 10 tis. za rok, nemusím podávat daňové přiznání. Jenže finanční úřad je jiného názoru - u zaměstnaných osob je v případě pronájmu od povinnosti daně osvobozen jen příjem do 6 tisíc. FÚ (měl informace o přesné výši příjmu, jistě jim je poskytlo Airbnb) mne vyzval k nápravě a musel jsem podat přiznání za rok 2015 a doplatit cca tisíc Kč. Hned na to mi přišel výměr na pokutu za pozdní přiznání daně a úrok z prodlení (dohromady skoro 600 Kč).