Hlavní navigace

Názor k článku Jaké chyby bude finanční úřad hledat ve vašem přiznání? od Lada - Myslím, že není pravdou, že není možné, aby...

  • 20. 3. 2019 10:08

    Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

    Myslím, že není pravdou, že není možné, aby si slevu na dítě jeden z manželů uplatnil první půlrok a druhý z manželů druhý půlrok. Nesmí se to překrývat (tj. nesmí si oba dva uplatnit daňové zvýhodnění na dítě ve stejném měsíci). Ale pokud se to nepřekrývá, a v každém měsíci si to dítě uplatní pouze jeden z rodičů, tak není problém. Klidně by si to dítě mohli prohazovat každý měsíc, kdyby chtěli, zákon to nezakazuje. Právě kvůli tomuto existuje speciální formulář, který se přikládá k daňovému přiznání, a do kterého se potvrzuje, kolik měsíců si v daném roce druhý z manželů uplatňoval či neuplatňoval které dítě.

    Není nijak neobvyklé, když rodič, který dosud uplatňoval daňové zvýhodnění na dítě, během roku najednou přijde o práci, onemocní, či nastoupí na mateřskou, a nemůže si tím pádem daňové zvýhodnění nadále uplatňovat. V takovýchto případech si samozřejmě to daňové zvýhodnění od následujícího měsíce začne uplatňovat druhý z manželů. A v daňovém přiznání pak samozřejmě uvede výši uplatněného daňového zvýhodnění na dítě pouze za ten počet měsíců, po které si je on sám během roku uplatňoval.

    Pokud by se v takové rodině řídili vaší radou, přišli by o fůru peněz. Představte si třeba situaci, že manžel uplatňuje daňové zvýhodnění na 2 děti a v únoru má vážnou autonehodu, po které je až do konce roku v pracovní neschopnosti. Jeho manželka si ve svém zaměstnání chce od března začít uplatňovat daňové zvýhodnění na ty jejich 2 děti, ale nemůže, protože za leden a únor si děti uplatňoval manžel, což podle vás znamená, že po celý zbytek roku si je musí uplatňovat buďto jedině on, nebo nikdo. To je přece nesmysl.