Hlavní navigace

Názor k článku Jaké chyby bude finanční úřad hledat ve vašem přiznání? od Lada - Myslím, že není pravdou, že není možné, aby...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 3. 2019 10:08

    Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

    Myslím, že není pravdou, že není možné, aby si slevu na dítě jeden z manželů uplatnil první půlrok a druhý z manželů druhý půlrok. Nesmí se to překrývat (tj. nesmí si oba dva uplatnit daňové zvýhodnění na dítě ve stejném měsíci). Ale pokud se to nepřekrývá, a v každém měsíci si to dítě uplatní pouze jeden z rodičů, tak není problém. Klidně by si to dítě mohli prohazovat každý měsíc, kdyby chtěli, zákon to nezakazuje. Právě kvůli tomuto existuje speciální formulář, který se přikládá k daňovému přiznání, a do kterého se potvrzuje, kolik měsíců si v daném roce druhý z manželů uplatňoval či neuplatňoval které dítě.

    Není nijak neobvyklé, když rodič, který dosud uplatňoval daňové zvýhodnění na dítě, během roku najednou přijde o práci, onemocní, či nastoupí na mateřskou, a nemůže si tím pádem daňové zvýhodnění nadále uplatňovat. V takovýchto případech si samozřejmě to daňové zvýhodnění od následujícího měsíce začne uplatňovat druhý z manželů. A v daňovém přiznání pak samozřejmě uvede výši uplatněného daňového zvýhodnění na dítě pouze za ten počet měsíců, po které si je on sám během roku uplatňoval.

    Pokud by se v takové rodině řídili vaší radou, přišli by o fůru peněz. Představte si třeba situaci, že manžel uplatňuje daňové zvýhodnění na 2 děti a v únoru má vážnou autonehodu, po které je až do konce roku v pracovní neschopnosti. Jeho manželka si ve svém zaměstnání chce od března začít uplatňovat daňové zvýhodnění na ty jejich 2 děti, ale nemůže, protože za leden a únor si děti uplatňoval manžel, což podle vás znamená, že po celý zbytek roku si je musí uplatňovat buďto jedině on, nebo nikdo. To je přece nesmysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).