O prospesnosti konkurence nikdo nepochybuje.
I EU si za timto ucelem vytvorila antimonopolni legislativu a vytvorila urad.
Ale (jako obvykle) byrokracie odmita aplikovat zasady konkurence na sebe sama.
Stanoveli dolni hranice DPH je jasnym krokem proti danove konkurenci mezi staty, jde v podstate o legalizovanou kartelovou dohodu.
A pokud EU tvrdi, ze jde pouze o DPH, tak lze.
Byla to EU, ktera napadla Irsko, ze ma nekolik sazeb dane pro pravnicke osoby. Irsko se ale nenechalo zastrasit a dane sjednotilo (k hruze EU) na te nizsi hranici (12%).
Stejne tak je tlaceno na "danove raje" typu Lucembursko ohledne dane z uroku z vkladu. Jsou totiz staty, kde je tato dan nizka, nebo dokonce zadna. (u nas je 15% !)
Zejmena nemecka vlada hovori o lidech, kteri sve penize davaji do lucemburskych bank, jako o "cernych pasazerech". Vadi jim, ze tito lide ziji v nemecku, konzumuji "verejne sluzby", ale penize odsunou do zahranici, aby neplatili dane.
Nemecke vlade ponekud unika, ze lide si na ucty davaji penize, ktere jiz jednou zdaneny byly (dani z prijmu). Kdyz tito lide ziji v Nemecku, zrejme tam plati i DPH a spotrebni dane. Rozhodne tedy nejde o "cerne pasazery", ale o obcany, kteri se proste nechteji nechat okradat statem! (a to nekolikrat za sebou)
Postoj Nemecka je evidentne zcela amoralni. To jim ale nebrani vyvijet natlak na staty typu Lucembursko prostrednictvim EU. Tyto staty tak od EU dostali v podstate 2 moznosti:
1) Zvysit dan z uroku na uroven EU
nebo
2) Hlasit zisky z urkou cizincu (proste "udavat") do jejich materske zeme, kde se jim dan nasledne domeri !
Chce se mi zvolat: "Hanba!"