Nespadá náhodou jméno majitele účtu pod bankovní tajemství a článek je napomáháním k trestnému činu?
Když jsem se soudil s jedním dlužníkem (řemeslník, který dostal zálohu, ale práci nevykonal), tak na soudním jednání žalovaný tvrdil, že daný účet, kam jsem poslal jeho peníze, není jeho a že peníze nikdy nedostal. Můj advokát tedy požádal, aby soudce požádal o součinnost banku. Ten to kategoricky odmítl, že by šlo o prolomení bankovního tajemství a že v tomto případě (šlo o malou částku 9000 Kč) to asi nepůjde. Chvíli koukal do nějaké knížky, pak řekl, že žalovaný musí podepsat souhlas s prolomením bankovního tajemství a když souhlas odmítne podepsat, tak to půjde k jeho tíži (přítíží mu to). Žalovaný nakonec pod tlakem přiznal, že to je jeho účet, takže soudce vůbec banku kontaktovat nemusel. Ale překvapilo mě, jak ten soudce vůbec nechtěl ověřit jméno majitele účtu...
No a vy tady vydáte článek, kterým radíte jak to obejít?
Nechápu pohoršení...článek je naopak skvělý a i když měšec.cz osobně považuji spíše za informační server, tímto článkem k informacím nabídl i přidanou hodnotu, kterou by měl dobrý novinář alespoň čas od času nabízet - a sice - poukázal na slabiny nastaveného systému u některých bank.
§ 38 Zákon o bankách
(6) Banka je povinna i bez souhlasu klienta sdělit osobě oprávněné za účelem výkonu rozhodnutí bankovní spojení svého klienta, tedy číslo účtu a identifikační kód banky nebo pobočky zahraniční banky a identifikační údaje o svém klientovi, který je majitelem účtu. Stejná povinnost banky platí i ve vztahu k osobě, která prokáže, že v důsledku vlastní chybné dispozice bance nebo pobočce zahraniční banky utrpěla škodu a že se bez tohoto údaje nemůže domoci svého práva na vydání bezdůvodného obohacení ve smyslu občanského zákoníku. Za podání informace náleží bance úhrada věcných nákladů.