Mam dotaz: Koupim 100 akcii firmy A. Po mesici koupim dalsich 100 akcii firmy A. Po 5.5 mesicich prodam 100 techto akcii.
A ted otazka: Ktere z tech akcii jsem z danoveho hlediska prodal? Tech prvnich 100, nebo tech poslednich 100, nebo si muzu vybrat (takze pri ztrate reknu ze prvnich 100, pri vydelku ze poslednich 100)?
Obchoduje-li s akciemi soukromá osoba, může podle mého názoru uplatnit při prodeji akcie nejdříve z prvního stejně jako z posledního nákupu. Správci daně na různých FÚ ale mohou tvrdit i něco jiného. Domnívám se však, že metoda FIFO se týká jen podnikatelů.
I FÚ musí vycházet z nějakých zákonů a metodu FIFO nařizuje pouze zákon o účetnictví, který se nepodnikajících osob vůbec netýká. Neexistuje ani pokyn ministerstva, který by to upravoval a který už by ani nebyl právně závazný. Úředník může vzdorovat, ale tohle by si měl nechat vysvětlit. V nejhorším případě rozhodne soud, ale tak daleko se zatím žádný případ asi nedostal.
Podobný případ jsem řešil při prodeji podílových listů, bylo mi vysvětleno, že se to bere chronologicky – od nejstarší investice. Zdá se mi to logické, ale nevím, zda je to tak ve všech případech.
A co takhle když nakupuji a prodávám zahraniční akcie - jaký kurs koruny brát? - v čase nákupu a prodeje a nebo vzít celkový výnos obchodů za rok (např v €) a přepočítat to kurzem na konci roku.
Článek má dobré téma, ale informačně je velmi povrchní. Jak třeba konkrétně postupovat při zdanění přijatých zahraničních dividend (např. spol. Zentiva z Nizozemí), které dostanu po sražení 25% srážkovou holandskou daní, když v ČR je na tento příjem aplikována daňová sazba 15% a při tax-reclaim do Nizozemí dostanu sazbu podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění s ČR, tedy 10%? Zajímá mne to z pohledu vyplňování českého daňového přiznání.
Zajímavý dotaz, ale odpověď asi budou muset dát daňoví poradci. A obávám se, že to bude vědět jen málokterý z nich a na FÚ to už nebude vědět vůbec nikdo... Dostal jsem divi z USA zdaněnou 15%, tak jsem to neřešil, ale bylo to prostřednictvím českého obchodníka, tak předpokládám, že se daň dostala na správné místo.
Musí být akcie, jejichž nákupní cenu uplatňuji jako výdaj, evidované (uložené) u stejného obchodníka, jako akcie, které jsem prodal?
Půjčím si peníze a koupím akcie, které se ziskem prodám do 6 měsíců a peníze s úrokem vrátím. Je úrok výdaj, který mohu započítat proti prodejní ceně? Když není, tak proč?
A něco složitějšího:
1) Půjčím si akcie, které ihned prodám. Platím nějakou daň?
2) Po 5 měsících stejné akcie levněji koupím a vrátím. Platím nějakou daň?
3) Pokud se i zde platí jen daň z rozdílu mezi nákupem a prodejem, co se stane v případě, že prodej proběhl v jiném roce, než nákup?
4) Pokud mohu v tomto případě započítat prodej, který proběhl dříve, než nákup, lze to zobecnit na jakýkoliv prodej akcií stejné společnosti v době do 6 měsíců před nebo po jejich nákupu?
V ČR je zisk z akcií osvobozen pokud držení akcie je delší než 6 měsíců.
V denním tisku jsem se dočetla, že se tato časová lhůta bude krátit,a udajně bude tato doba stejná jako ve Spolkové republice Německo.
V SRN je zisk z akcií osvobozen po kolika měsíčním držení?
Chtěl bych se zeptat jestli musím do daňového přiznání uvádět i ztrátu, kterou jsem realizoval do 6 měsíců. Jednalo se o pouze 2 ztrátové obchody. Děkuji za odpověď.
Shrneme-li události, které stojí za takto interesantním nárůstem, jedná se především o zakázku na kompletní renovaci elektráren Tušimice a Prunéřov pro společnost ČEZ v celkové výši 15 mld. Kč. Dále projekt logistického centra za 0,5 mld. Kč poblíž Moskvy a v neposlední řadě velká investiční pobídka pro sesterskou společnost Vítkovice Cylinders. Z té by měla profitovat i společnost Vítkovice Heavy Machinery, která již spadá přímo do Skupiny Vítkovice, a.s.
Sečteme-li plánovaný hrubý zisk v osmi nejdůležitějších společnostech Skupiny Vítkovic, a.s., dostáváme se k hodnotě 1,38 mld. Kč. To činí přibližně 104 Kč hrubého zisku na akcii. Tento hospodářský výsledek prezentovala společnost na červnové konferenci RM SYSTÉMu a zdá se, že některé společnosti ve Skupině ho pravděpodobně překročí. Společnost Vítkovice Heavy Machinery již prezentovala překročení plánovaného hrubého zisku o 50 mil. Kč na celkových 850 mil. Kč.
Shrnutí zajímavostí roku 2006 a zhodnocení výkonnosti českých akcií obchodovaných na trhu RM-SYSTÉM http://www.rmsystem.cz/inf/Akt2.asp?xjak=2520
Aneb do čeho měl český občan v loňském roce své finanční prostředky dát:
Vítkovice, a.s.
Zhodnocení
134,7%
a poté dlouho nic.
...
se dalo na titulu vydělat až 336 % (viz níže)
...
největší radost svým majitelům udělaly akcie Vítkovice, a.s. Za celý rok si připsaly velmi solidních 135 %, ale možný výnos byl i mnohem vyšší. Nejlevněji se dal titul nakoupit v průběhu května za 190 Kč a nejlepší prodej za 829 Kč byl v průběhu prosince, tedy teoreticky
se dalo na titulu vydělat až 336 %.
Růst titulu odstartoval po oznámení zakázky pro společnost ČEZ na kompletní renovaci tušimické elektrárny za 7 mld. Kč s opcí na další zakázku v podobné hodnotě. V druhé polovině roku k růstu přispěly další kontrakty, za všechny zmiňme výstavbu logistického centra poblíž Moskvy za 0,5 mld. Kč.
...
Co se zakázek a kontraktů týče, daří se Vítkovicím v posledním období poměrně dobře. Strategie do roku 2010 je zaměřená na lodní hřídele a v dalších letech se chce společnost věnovat především energetice, kde se již dnes uskutečňuje referenční zakázka pro ČEZ. V brzké době by měl být oznámen další větší kontrakt v hodnotě srovnatelné s moskevskou zakázkou ...