S úplně novou kartou jsem zašel k bankomatu GE. Naklepal jsem výběr, stroj začal vydávat bankovky, které se sypaly do okénka. Chtěl jsem si je nejdříve vzít, ale v tom se vypsalo hlášení, že výběr byl přerušen. Než jsem vytáhl kartu - trvalo to asi 7 vteřin, zajela zpátky a byl konec. Múzo mi sdělilo, že jsem měl ohnutou kartu a chtělo nový poplatek za vydání karty. Naštěstí vedoucí pobočky byla tak férová, že mi kartu vydala bez poplatku. Buď tušila, že tam nějaké problémy byly nebo nevím? Chtěl jsem se zeptat,zda je to normální, že člověk musí nejdříve skočit po kartě a pak teprve odebrat bankovky? Vyděšen podvody se smyčkou jsem se totiž rozhlížel, zda mě někdo neokrade a nesledoval vteřiny, kdy si mohu vzít zpátky kartu...
Mohu potvrdit, už jsem jí jednou zapomněl. Nebylo to v bankomatu, ale v samoobslužné zóně. (Taky krabice, ale ne na výběr peněz, ale na zadávání příkazů).
Měl jsem štěstí, že se v bance našla. Ale kdyby ne, mám nastaveny bezhotovostní transakce na nulu, tak by mi z ní stejně nikdo nic nevzal, používám jí jenom na výběr z bankomatu.
Mě se zase podařilo v kartě při zasouvání do samoobslužné zóny vylomit zub; jak jsem jí tam zasouval tak se mi do ní "probořil" palec. Zasahuje až 1 cm do karty :-)) a šířka je až 2,51 cm. No naštěstí končí těsně pod magnetickým pruhem. A karta v bankomatu - funguje! Tedy zkoušel jsem jí pouze v bankomatu mojí banky, jinde jí raději zkoušet nebudu, abych o ní ještě nepřišel.
Článek v zásadě říká, že platit kartami je nebezpečné, a proto by to lidé neměli dělat. Je to článek na nic.
Výrazně lepší by bylo, kdybyste ivnestigativně zjistili, jaké šance má klient při reklamacích plateb, které neučinil (na Internetu, u obchodníků), jak banky postupují při řešení zdvojené blokace nebo platby, jak se klient může bránit tomu, když obchodník požaduje při platbě kartou dodatečný poplatek a jestli banka takto neoprávněně účtovaný poplatek klientovi vrátí. Tedy zjistit, jak může klient kartu používat v co největším rozsahu a s co největším pohodlím, a jaké jsou jeho šance vyřešit problém, pokud už vznikne, ať již vinou obchodníka, banky nebo klienta.
Článek v zásadě neříká, že placení kartou je nebezpečné, pouze upozorňuje na možná rizika. Při zachování základních bezpečnostních opatření se o kartu nebo o peníze nemusíte příliš bát. Podobně byste mohl říkat, že placení hotovostí je nebezpečné, protože vám někdo může ukradnout peněženku.
K vašim otázkám: v článku je řečeno, že transakce, při nichž byl použit správný PIN, jsou těžko reklamovatelné. Správný PIN byste totiž měli znát jen vy. Když dojde k nějakému organizovanějšímu nabourání karty i s PINem, je takových případů víc a banka to řeší s ohledem na to, že jste byli podvedeni (viz například tuším předloňské kopírování karet v bankomatu ČSOB).
Pokud jste nějakou platbu neučinil a nebyl u toho použit správný PIN, je reklamace snazší, ale nějaký obecný závěr lze jen těžko učinit (a napsat o tom speciální článek), protože většinou jde o individuální posouzení ze strany banky.
Reklamace neuskutečněné platby na internetu jsou většinou úspěšné, zvláště pokud při nich nebyl zadán kód SVV2 (blíž viz starší článek
Jsou platby na internetu bezpečné?).
Ovsem clanek, jehoz napln by se dala shrnout do vet "PIN nikomu nerikejte - kartu si hlidejte - ztratu ihned nahlaste" bych cekal kdekoli jinde, ale na odbornem financnim serveru mi take prijde v zasade o nicem.
Odstavec "Technologie a bezpeci" je spis k pousmani... jen namatkou, embossovane karty nemaji magneticky prouzek? Myslite ze se z karty s magnetickym prouzkem (neembossovane, pro presnost) nedaji odcerpat penize bez znalosti PINu? Jake informace, ktere by staly za nabourani "ochrany", jsou na magnetickem prouzku? Uz se vam povedlo zmagnetizovat si kartu mobilem? (jeste jsem o tom neslysel).
me clanek pripada v poradku. opakovani je matka moudrosti a asi by jste se divil kolik lidi ma pin napsany u karty, kolik lidi si na kartu nedava pozor a kolik lidi se pak nestaci divit. to nejsou jedinci, to je hodne velke procentu uzivatelu karet.
zkuste se podivat na tabulky blokaci karet v ČS a na nasledky ukradenyhc a ztracenych karet.
ja tvrdim ze i kdyby to vychazelo obden, bude to pro spoustu lidi malo a to ze to nekomu pripada ohrana pisnicka je samozrejme v poradkua zaplatpanbuh za to, ale vsichni takovy nejsou.
No dobra, tak odpovim otazkou - myslite ze tito lide ctou Mesec? :))) Chcete-li tyto lidi uchranit osvetou, piste podobne clanky do casopisu typu Zena a zivot (ekvivalent pro chlapy me nenapada). Ale dobra, napln serveru je vec redakce a uz do ni kecat nebudu...
PS: ve financich expert skutecne nejsem, klasifikoval bych se max. jako zbehly uzivatel s technickym nadhledem :)
Hmmm, holt ma Mesec asi narocnejsi ctenare :) Cekal bych, ze minimalne na takove urovni, aby si nepsali PIN na rovnou na kartu. Coz by melo byt v jeho zajmu, serveru s takovym portfoliem ctenaru se urcite bude lepe prodavat reklama na financni produkty nez kdyz profil ctenaru bude nejaka neurcita smeska. Kazdopadne tento clanek me urovni celkem zklamal, i na urovni popularne-vzdelavaci (kam bych ho zaradil) bych zde ocekaval vic profesionality, viz. fakticke namitky v me prvni reakci.
no, to asi neni zrovna moc dobry napad. Nejak se mi nezda ze bych si mohl vyzvednou hotovost kdkyoliv na pobocce, jednak ne kazda banka ma pobocky na kazdem rohu (hlavne na malych mestech), dvanak kdyz uz ma, ma omezenou oteviraci dobu, coz si troufam rict ze bezne pracujici clovek stihnout do banky dojit proste nemuze. a byt odkazan jen na otviraci dobu banky je hloupost.
dale ani nemluvim o platbach v zahranici, obchodech atd atd. karta je rozhodne dobra vec a je jen na kazdem cloveku jak si ji ochrani.
zadny bankovni system nemuze za to ze lidi jsou lemplove a chovaj se k platebnim kartam jako k jizdence na autobus a jeji PIN maji napsany na 10-ti mistech v kabelce.