Ja ziji 20 let v USA.Platim federalni dan ktera opet klesla (2003) NA 15,45% a statni(take klesla) 4,0%.DPH ciniv nasem state 6% a netyka se potravin a nakupu pres Internet.Muj hruby rocni plat cini asi 130,000 USD.
Muj osobni nazor je, ze snizeni nezamestnanosti tkvi ve snizovani dani.Plosna spravedliva dan nekde na 19-20% a DPH rozhodne ne vyssi nez 10% by byla jednoducha prehledna a spravedliva dan platna pro absolutne kazdeho cloveka,firmu,podnik,zivnostnika a pod.
V USA jsou ovsem zdaneny i vyhry v loterii,i socialni davky,podpory a veskery dosud nezdaneny prijem.Majetkova priznani nezname.
Myslim ze Slovaci jdou spravnym smerem i kdyz v nekterych pripadech az prilis tvrde.Samozrejme platit v ordinacich a skolne na skolach v zajmu kvality a onoho "zajmu" je naprosta nutnost.Stat by snad ani nemel zasahovat do zalezitosti skol a zdravotnictvi v rozsahu v jakem se to deje v CR. Lekar je podle mne totez co elektrikar,instalater,ci jiny remeslnik ale ma byt patricne financne ocenen.A ja verim ze si na sebe a svoje zdravotni sestry umi vydelat sam a lepe nez je plati stat. Nakonec jeho schopnosti a zivotni blahobyt bude stat na jeho kvalitach (=klientele).
Skolne od SS vyse.:Ucitele take zmeni styl sve "prace" a pristup k "platicim" studentum.Mel by jim byt kolegou ktery ma za ukol je za jejich penize neco naucit.Dosud to je v CR ponekud jinak. Pri nejmensim studenti stydlivejsi se setkavaji u ucitelu s pohrdanim a dokonce ponizovanim - ktere mnohdy skonci i ublizenim na zdravi ci zivote ucitele.Skoly maji mit dostatek prostredku pro vyborne ucitele a ty kteri na svoji praci nestaci a nemaji vysledky poslat delat neco na co staci....
A to na vsech stupnich.O prijeti na VS ma rozhodovat pouze student a jeho test.Nic vic a nic min.
Souhlasim s vami, ze americky model je lepsi, nez evropsky. Souhlasim s privatizaci skolstvi i zdravotnictvi.
Ale myslim si, ze ani americky system neni dokonaly a dokonce mam pocit, ze se zhorsuje.
Take nechapu, proc si myslite, ze rovna dan 19% je spravedliva - pilnejsi clovek s vyssim prijmem i tak zaplati na danich vice a pritom zadnou lepsi sluzbu nedostane.
Amerika je velice dobrou "laboratori" na ktere se da sledovat vyvoj demokratickeho statu, protoze tam demokracie je dostatecne dlouho a jeji prirozeny vyvoj je nejmene narusovan valkami a dalsimi vykyvy.
Takze si porovnejte (treba od obcanske valky) jak rostla mira prerozdelovani (socialismus). Take se podivejte na krivku miry inflace - ktera mimochodem prudce vzrostla v momente nasilne statni monopolizace emise penez (zalozeni FEDu, znarodneni zlata, konec zlateho standardu) viz prace Murraye Rothbarda "Peníze v rukou státu-Jak vláda zničila naše peníze"
Vyznavacum svobody se USA samozrejme zdaji idealni zemi, ale to je jen proto, ze evropa smeruje k socialismu daleko rychleji, takze jde v podstate o opticky klam.
Ale USA maji opravdu velikou tradici svobody a i pres rostouci vliv statu maji liberalove/libertariani docela velike slovo, jejich hlas je slyset v kongresu, sef Clevelandske pobocky centralni banky navrhuje privatizaci zlatych rezerv a zavedeni freebankingu, atd...
Je treba si uvedomit, ze H.H.Hoppe v knize "Democracy: The God That Failed" nepise o evropskem socialismu, ale o americke demokracii. Kdyby mel analyzovat evropu, asi by se rovnou sel obesit.
Kdyz clovek cte 100-200 let stare knihy o americke demokracii, cte o systemu velmi odlisnem od dnesniho, o systemu samospravnem s minimalni moci centra. Mimochodem neni to tak historicky davno, kdy nejvyssi soud USA prohlasil federalni dan z prijmu za protiustavni (a to tehdy jeji zastanci navrhovali sazbu 1 az 2%). Dnes jste rad za 19%. V tom je videt nebezpecnost toho trendu.