Vážená paní Ing. Klimánková, ne každý je ekonom a rozumí tomu, co jste nepsala. Mohu poprosit, co to bude znamenat alespoň přibližně v praxi, když má někdo např. vyměřovací základ 25 000 Kč, 45 000 Kč a nebo třeba 65 000Kč. Zatím jsem tuto informaci nikde nenašel. Děkuji i ostatním, kteří to umí vypočítat a podělí se o to.
Vzhledem k tomu, že jdu do důchodu v r. 2015 mám spočítané že při mé průměrné mzdě 25000 při tomto výpočtu přijdu o cca. 250 kč měsíčně.
Polepší si na můj úkor výdělky nad cca. 32000. Ale tento výpočet nemá s uvedeným článkem so dělat - tento je pro budoucí výpočet po reformě kde platí co spočítal přispívatel T.
No, nevím jak umíte počítat, ale pokud dělala za desítku hrubého, tak podle toho výpočtu důchodu bude její důchod výšší než je její současný čistý plat (předpokládám, že pracovala celý život). Pokud myslíte desitku čistého, tak si o pár stovek v důchodu pohorší, ale nijak dramaticky.
ZASE 1 Z TĚCH , CO SI MYSLÍ, ŽE 30 , 50 nebo 100 TISÍCOVÉ PLATY DOSTÁVÁ ZASLOUŽENĚ. TAKŽE LIDI , CO VSTÁVAJÍ VE 4 DO FABRIKY, ABY SI VYDĚLALI, DĚLAJÍ DVANÁCTKY, CHODÍ NA NOČNÍ SMĚNY , TAK TI TEDA DĚLAJ MÁLO, ŽE?prodavačky v potravinách, švadleny, kuchařky,co dělaj za 10 000,tak ty všechny asi dělajhovno,že?....MY ,CO BEREM TO HOV.,KTERÝM SI PÁNI PODNIKATELÉ CENÍ NAŠI PRÁCI,JSME UŽ DÁVNO PRACOVALI,KDYŽ PANÁČCI ZA STÁTNÍ STUDOVALI!!!!!!!JE TO JEN O TOM , JAK JSOU NĚKTEŘÍ "chlebodárci" štědří.Já vím, samy maj málo a vždycky budou mít. Je mi vás líto.....
To že někdo dělá v provozu, kde se jede v třísměnném provozu nebo se dělají dvanáctky je sice nepříjemné, ale když je to jednoduchá činnost, kterou může dělat každý, náhrada co bude dělat za méně se tedy najde na každém rohu, tak si prostě nemůže vyskakovat, to je prostě život. Hodnota čehokoliv, tedy i práce, je dána jednak absolutní kvalitou, ale také i poměrem nabídky a poptávky. A u profesí, které zvládne kdokoliv po jednodenním zácviku, přetlak nabídky tlačí cenu dolů.
Koukám, že tu byla položena velice slušně prosba o informaci a paní Klimánková a celý měšec.cz na to kašle. Zatím jsem nenašel ani jednu reakci na nějaký dotaz nebo prosbu od této autorky. Prostě opíše co se dá vezme peníze a nás kašle. Taky se to dá nazvat přístup k nám čtenářům. Není vám hanba za to jak se chováte?
Ano, občas se člověk prostě nedostane k diskusi pod článkem hned po jeho vydání a někdy ani den potom. Asi se mnou budete souhlasit, že život nejde vždycky podle pravítka a podle plánů - i těch časových... Dotazy směřované ke mě jsem zodpověděla a pro potvrzení napsala i do KPMG - zde si ale budeme muset počkat.
A že opisuji články? Nikde nepopírám že jsem nečerpala z návrhu MPSV, kde jinde bych také mohla přijít k informacím. Přesto mi přijde dokument natolik zajímavý i když parafrázovaný a ocitovaný s dalším odborným vyjádřením ze strany KPMG, že ho stojí za to zprostředkovat čtenářům. Pochybuji že si tento dokument většina čtenářů sehnala sama....Tak proč ho nezprostředkovat dál...
Bez kontroly si v tomto případě nedovolím uvádět vlastní výpočty - beze studu přiznám že přímo v nich nejsem nijak kovaná. Článek si nemá hrát na nic víc než nástin reformy - nikde také netvrdím nic jiného. Přesto mi přijde, že pro čtenáře může být zajímavé si o návrhu přečíst, když se k dokumentu třeba jinde nedostanou.
Proč vám přijdou opsané jiné články? že v nich cituji i vyjádření odborníků? Ta jsou zde na doplnění a samozřejmě někdy také na podporu svých tvrzení pokud se shodují s vyjádřením. Pokud ne, je z toho polemika...Pokud jste soudil pouze z minulého článku, možná jste soudil brzo.
Abych byla přesná, mohu zde ocitovat vyměřovací základ, tak, jak jej definuje Česká správa sociálního zabezpečení:
"u zaměstnance pro pojistné na důchodové pojištění úhrn příjmů zahrnující všechny jeho příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, které nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském nebo důchodovém pojištění (§ 5 odst. 1 zákona o pojistném). Zúčtovaným příjmem se rozumí plnění, které bylo v peněžní nebo nepeněžní formě nebo formou výhody poskytnuto zaměstnavatelem zaměstnanci nebo předáno v jeho prospěch, popřípadě připsáno k jeho dobru anebo spočívá v jiné formě plnění prováděné zaměstnavatelem za zaměstnance. Z těchto příjmů se do vyměřovacího základu zaměstnance nezahrnují:
* náhrada škody podle zákoníku práce,
* odstupné a další odstupné, odchodné a odbytné poskytovaná na základě zvláštních právních předpisů (např. zákoník práce) a odměna při skončení funkčního období náležející podle zvláštních právních předpisů (např. zákon o obcích),
* věrnostní přídavek horníků poskytovaný podle zákona č. 62/1983 Sb.,
* odměny vyplácené podle zákona o vynálezech a zlepšovacích návrzích (zákon č. 527/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů), pokud vytvoření a uplatnění vynálezu nebo zlepšovacího návrhu nemělo souvislost s výkonem zaměstnání,
* jednorázová sociální výpomoc poskytnutá zaměstnanci k překlenutí jeho mimořádně obtížných poměrů vzniklých v důsledku živelní pohromy, požáru, ekologické nebo průmyslové havárie nebo jiné mimořádně závažné události,
* plnění , které bylo poskytnuto poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně po uplynutí jednoho roku ode dne skončení zaměstnání.
* pojistné zaplacené zaměstnavatelem za zaměstnance podle § 8 odst. 2 zákona o pojistném"
Zjednodušeně řečeno měsíční vyměřovací základ je měsíční příjem a roční vyměřovací základ odpovídá souhrnu vašich zdanitelných příjmů za celý rok vyjma položek, který se do něj nezapočítávají a jsou výše citované Českou správou sociálního zabezpečení.
Není to zcela přesné. V přiznání k dani z příjmů je několik druhů příjmů, ze kterých se vypočítává daň. Sociální pojištění se ale platí jen z příjmů ze závislé činnosti a z příjmů z podnikání. Takže ne např. z příjmů z pronájmu nebo z kapitálového majetku (úroky, dividendy apod.)