Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak vybrat stavební spoření pro děti? od miki - Když už takovýto reklamní článek o výhodném spoření...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 4. 2018 9:08

  miki (neregistrovaný) ---.asseco.cz

  Když už takovýto reklamní článek o výhodném spoření pro děti, tak co takhle doplnit i negativa?
  Tj. že spoření je na dítě a co všechno z toho díky zákonům plyne? Kdy o penězích rozhoduje opatrovnický soud, jak je těžké je nevyplatit neposlušnému, případně fetujícímu "puberťákovi" atd.

 • 16. 4. 2018 19:28

  Agent Bureš

  Kdy není nutné rozhodnutí opatrovnického soudu?
  Podle zákona není potřebný souhlas opatrovnického soudu, pokud jsou splněny následující dvě podmínky:
  Především musí s ukončením smlouvy o stavebním spoření souhlasit všichni zákonní zástupci dítěte, tedy obvykle oba rodiče.
  Druhou podmínkou je, že smlouva nesmí být ukončena předčasně, tedy před uplynutím šestileté vázací lhůty.
  Pokud jsou obě tyto podmínky splněny, podepíší výpověď za dítě rodiče. Přitom musí splnění obou výše uvedených podmínek prokázat. Obvykle stačí občanský průkaz, pokud v něm nejsou uvedeny údaje o dítěti, je nutno přidat i rodný list dítěte.
  Zdroj: stavebky.cz

  Můj názor: pokud dítě nedosáhne před ukončením spoření 18 let, tak podle mě nehrozí, že by puberťák (nebo předpuberťák:) mohl použít peníze bez souhlasu rodičů.
  Pokud 18 let dosáhne, pak je na dítěti, jak s penězi naloží.
  Souhlas obou rodičů může být problém (například když se během spoření rozvedou). Pokud se rodiče nedohodnou, tak spoření nevypoví a rozhodne o něm dítě až dovrší 18 let.

  Myslím, že riziko stoupá se snižujícím se věkem dítěte. Dovedu si představit třeba to, že novorozeněti (nebo takzvaně "na novorozeně") založí SS a stihnou se rozejít/rozvést dříve, než na SS vloží nějakou rozumnou částku. Pokud by se po 6-leté vázací době rodiče nedohodli na ukončení SS, pak by stavební spořitelna mnoho let strhávala poplatky, takže v době 18-tých narozenin dítěte by mohlo být SS i v mínusu (samozřejmě za předpokladu, že dítěti celou dobu nebude nikdo spořit).

 • 17. 4. 2018 8:53

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  "Pokud by se po 6-leté vázací době rodiče nedohodli na ukončení SS..." - pak by mohl rozhodnout soud. Myslím, že soud by nemusel mít problém s tím, že rodič dítku stavební spoření otočí. Akorát by musel rozhodnout v rozumné lhůtě, ne až po nějakých 10 letech, jak je v této zemi zvykem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).