Před pár lety byl tady (nebo možná v jiném finančním magazínu, už si to nepamatuji) rozhovor s pracovníkem banky o poplatcích. A mimo jiné tam byl dotaz na poplatek za špatně vyplněný papírový příkaz k úhradě (který byl kolem stovky), protože ten do zběrného boxu může hodit kdokoliv kdo zná číslo účtu, a tak záměrně majitele účtu poškodit. Odpověď pracovníka banky zněla, že číslo účtu má jeho majitel považovat za důvěrný údaj a má si dobře rozmyslet, komu ho sdělí. Tak přemýšlejte, proč číslo účtu tajit. Sama banka to doporučuje.
No, ona pouhá znalost čísla účtu při použití sběrného boxu ani zdaleka nestačí. Rozhodující k provedení či neprovedení příkazu je totiž shoda podpisu na příkazu z podpisovým vzorem. Přiznám se, že v jakékoliv bance jsem už léta nic nevyřizoval, ale pamatuji se, že i před těmi mnoha lety byl problém s podpisovým vzorem i při osobním podání příkazu a nejednou se mi stalo, že jsem musel předložit OP, aby pracovník ověřil moji totožnost. Takže se domnívám, že při příkazu, který je vhozen do sběrného boxu, banky, které tuto službu ještě poskytují, postupují obdobně a příkaz, pokud podpis nesouhlasí s podpisovým vzorem nesouhlasí, příkaz neprovedou. Pokud by totiž tak učinily, samy by se dostaly do velkého problému, protože pochybuji, že by jim to u klienta prošlo. Jinak speciálně u podnikatelů je jen těžké utajit číslo účtu, když nevím o faktuře, kde by podnikatel neuvedl č. svého účtu. osobně zastávám názor, že člověk by měl být opatrný a dodržovat doporučená bezpečností opatření, ale zase by neměl být schízák, takže by ani to neměl přehánět. Jinak pak takovým lidem doporučuji, aby si neopatřovali bankovní účty, mobilní telefony, počítače, chytré televize či chytrá auta. A možná bych doporučil, aby zrušili i odběr elektřiny, vody, dálkové vytápění, protože dnes jsou mnohdy odpočty prováděny dálkově a co kdyby náhodou někdo dálkově do jeho odběrů zasáhl...
Právě že za špatně vyplněný příkaz k úhradě byl (je) považovaný i příkaz bez podpisu, nebo s podpisem odlišným od podpisového vzoru. Já netvrdím, že banka takový příkaz provedla, ale že si za něj strhla mastnou pokutu (pokud si dobře pamatuji, byly vyšší než 100 Kč). A pokud chtěl někdo někoho poškodit (aniž by z toho měl finanční prospěch), stačilo do boxu hodit stovku příkazů k úhradě s vyplněným číslem účtu odesílatele a bez podpisu a hned ho připravil o desítky tisíc korun.
No nevím, jak to fungovalo či nefungovalo, ale řekl bych, že až zas tak velký problém zakázat použití příkazu "skrzevá" sběrný box nebyl a není. A nevím, jako kdo, ale pokud by mi banka naúčtovala pokutu či jen poplatek za něco, co jsem já nevyplnil a nepodepsal, tak věřte tomu, že by jí to u soudu rozhodně neprošlo. Takže, abych pravdu, řekl, nevěřím vám, že to bylo tak, jak vy uvádíte.
Odeslat peníze na cizí účet, a přtom schovat číslo mého účtu, jde dobře přes nějakou mezinárodní platební službu. Napadá mne třeba Paysera. Platba se pošle na sběrný účet Paysery v české bance (je pro všechny uživatele stejný), s referencí mé "peněženky" u Paysery. To mne stojí u Paysery 0,20 Kč. A odtud peníze mohu poslat na jakýkoli korunový účet v ČR, což stojí 3,50 Kč. A opět se využije sběrný účet, vedený na jméno platební služby a nikoli na mé.
A proč tedy by měla ČS používat k provedení příkazu poštovní poukázku typu A, když má vlastní tiskopisy k zadání příkazu? Můžete mi to nějak vysvětlit? Nic vám nejspíš nebrání jít do ČS a prostřednictvím jejich formuláře vložit peníze v hotovosti na účet. Proč by ale měla brát poukázku typu A s vaší hotovostí a posílat ji na účet u nějaké jiné banky? Co by z toho asi tak měla, když tu službu provádí ČP?
Proc pouzit stejny tiskopis jako Ceska posta? Muze to byt snaha ziskat cast klientu Ceske posty, kteri jsou zvykli platit slozenkou typu A. Je mozne, ze zakaznik dostane predvyplnenou slozenku typu A postou, tak je rozumne nenutit klienta prepisovat udaje do jineho formulare, mohl by udelat chybu... Jen nevim, kolik tato sluzba v CS stoji, zda se vyplati.
Před týdnem jsem vložil složenkou A peníze přes poštu na účet. Nikdo po mne ale nechtěl rozdělit částku na částky nižší 1000E, jak se pise v clanku. Prostě jsem vložil najednou celou větší částku. To by mě asi omrzelo rozdělovat částku na X složenek a každou vypisovat.
Vychoval jsem tři děti a po značnou část života jsem měl tak 30-50 podřízených, takže jsem zvyklý, když na první dobrou někdo něco nepochopí, mu to vysvětlit znovu. Když to nepochopí ani podruhé, tak to zkusím ještě jednou. Pak už dítě většinou dostalo pár pohlavků, aby se mu v palici rozsvítilo, u podřízených to bylo složitější, ale většinou to na tu druhou či třetí dobrou pochopili. Ale že by mi někdo nadával, protože něco nepochopil? Tak to se mi ještě nestalo. Nu, člověk se stále učí. Jo, hele, pobral jste to alespoň napotřetí?
Já pracuji v zahraničí a mám účet v mbank, která nemá pobočku. Eura vyměním ve směnárně, kde je kurz blizko středu a na svůj účet pošlu přes kolegu nebo příbuzného který má účet v bance jenž má vkladomat,ten mě to přes online bankovnictví pošle na účet. Cena 0-7kč .Nebo kafe.Proč platit darmožrouty na Poště.
Jen na okraj, částky do 10000,- Kč lze zaslat na jakýkoli český účet (a samozřejmě i platit složenky) také v některých prodejnách COOP/Jednota (možná už ve všech) a v prodejnách Žabka a Kubík.
Jednota účtuje poplatek 20 Kč, Žabka účtuje méně - 9,90 Kč, zatímco Kubík u částky do 5 tis. má poplatek 19 Kč a u vyšších částek 30 Kč.
Jednota si nevymýšlí žádné další obezličky, tedy poskytne tu službu i samotnou (Kubík patrně také). U Žabky ale mají ještě úsměvnou podmínku, a to, že musíte současně udělat nějaký nákup, alespoň za 50 Kč :-)