Hlavní navigace

Jak včas poznat dluhovou past?

22. 12. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Výhodná nabídka, která platí jen dnes a jen pár hodin. Úžasný produkt, který musíte mít a prodává se výhradně na ulici. Drahý mobil, bez něhož si nedokážete představit život. Jen jedna zastávka veřejnou dopravou bez jízdenky, to dáte. Jak vznikají problémy?

Zatímco dospělí lidé se nejspíš pousmějí nad naivitou některých spoluobčanů, kteří dobrovolně uzavírají nevýhodné smlouvy anebo se zbytečně vystavují dluhovému riziku, je zde významná skupina osob, které jsou ohroženy – děti a mladiství. Ti žijí svůj život, často ještě v ochranné bublině rodiny, a jakmile jsou postupně masírováni kampaní komerčního světa, mohou snadno sklouznout do problémů.

To se násobí možností samostatně nakládat s vlastními financemi, které některé děti dostávají od rodičů, anebo je vydělají na brigádě. Lákadlo ovlivnit své vlastní finanční potřeby a mít možnost si našetřit na radosti je silné.

Problémy přibývají zvláště v druhých stupních základních škol a středních škol, kde se začíná významně projevovat sociální statut jednotlivých rodin, ze kterých děti pocházejí. Děti jsou často tlačeny snahou vyrovnat se ostatním a nebýt za „socky“ nebo za „sraby“. Jenže tím se mohou dostat neuváženě do potíží, které následně velmi negativně ovlivní vstup do jejich dospělého života.

Pomozte dětem a náctiletým

Projekt Rozpoznáš včas dluhovou past?, který s podporou ČSOB vede neziskovka REMEDIUM Praha, cílí přesně na děti a studenty. Chce zvýšit finanční gramotnost dětí a mladých lidí, kteří stojí před osamostatněním.

Dlouhodobě se zabýváme vzděláváním dětí a dospívajících v dluhové problematice. Témata na animovaná videa jsme vybírali na základě potřeb dané cílové skupiny, které jsme identifikovali na seminářích jim určených. Děti mají audiovizuální formát v oblibě, věříme, že naše videa přinesou kýžený efekt, vysvětluje Měšci Kristýna Schreilová, vedoucí projektu.

Formou videí můžete sledovat rizika spojená s neuváženým nakládáním s penězi. Máte-li proto ve svém okolí děti a teenagery, nebo s nimi pracujete, budeme rádi, když se tato videa k nim dostanou. Neuvidí v nich sice své oblíbené youtubery, ale mohou se dozvědět varování, která jsou pro jejich finanční život nezbytná.

Tablet

Video ukazuje na problematiku nákupu nového mobilního zařízení, na které běžně mladý student svým kapesným nedosáhne. V rámci diskuse se svým bratrem analyzuje vzniklou situaci a pokouší se najít vhodné řešení.

Smlouva na ulici

Určitě vás někdy oslovili na ulici s neodolatelnou nabídkou výhodné koupě. Pod tlakem člověk přehlédne spoustu důležitých informací. Podepíše nevýhodnou smlouvu a několik měsíců platí za svou chybu. Nenechte se tlačit a čtěte smlouvy, dejte si čas. Nabídka bude i zítra a pozítří. A za týden taky.

S lístkem, nebo bez?

Setkat se s revizorem a nemít tramvajenku nebo lístek není nic příjemného. Nehledě na to, že pokutu budete muset zaplatit tak jako tak. Ale ušetřit se dá i jinde.

skoleni_7_4

Brigáda

Řešíte zrovna brigádu? Dejte si pozor na nekalé praktiky. Za účelem úspory peněz firmy často obcházejí zákon. Nenechte se zatlačit do kouta a využijte svých práv. Práce na smlouvu je bez rizika. Práce bez smlouvy znamená možné problémy.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).