Hlavní navigace

Jak studovat trhy a vydělat?

20. 9. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V článku najdete základní tipy, jak konkrétně studovat trhy z pohledu intradenního obchodování a odkud začít při vytváření diskrečního obchodního systému.

Nejprve co znamená slovo diskreční obchodní systém? Jde o označení, které se používá pro takové obchodování, kdy obchody zadává sám obchodník na základě své analýzy. Ta pochopitelně vychází z jasného obchodního plánu, ale podle typu a zkušenosti obchodníka v sobě může zahrnovat i určité subjektivní posouzení situace.

Na pomyslném opačném konci obchodních přístupů stojí automatizované obchodování. To je postavené na plně naprogramované logice, pomocí které následně trhy obchoduje sám počítač. Je lepší obchodovat diskrečně nebo mechanicky? Každému může vyhovovat něco jiného a žádný přístup neznamená „peníze zadarmo“.

Ovšem aby mohl trader vytvářet úspěšné automatizované obchodní systémy, měl by se nejprve umět v trzích sám orientovat a disponovat základními znalostmi jejich fungování. Studium základů diskrečního obchodování, struktury trhu a principů nabídky/poptávky jsou proto fundamenty, které lze následně rozvíjet do nejrůznějších stylů obchodování. A pokud vás zajímá také praxe automatizovaného obchodníka, mohu doporučit článek Nechte svůj počítač vydělávat na burze, aneb začínáme s AOS (1)

Čtěte také: Nechte svůj počítač vydělávat na burze, aneb začínáme s AOS (1) od kolegy Tomáše Nesnídala.

Odkud bych doporučil začít studovat trhy? Z pohledu vyšších timeframe.

Mnoho začínajících intradenních traderů dělá tu chybu, že se příliš soustředí pouze na nízké timeframe – tedy grafy s příliš nízkým časovým rozlišením. Aby nedošlo k mýlce – sám také vstupuji například na dvouminutovém timeframe (tedy grafu, kde jedna „svíčka“ představuje změnu času za dvě minuty), ovšem vstupu předchází analýza vyšších časových rámců.

Schválně se podívejte na následující 30ti minutový graf trhu e-mini Russell 2000, který rád obchoduji:


Autor: Podhajský Petr

e-mini Russell 2000

30ti minutový timeframe futures na akciový index e-mini Russell 2000 (TF). Bílé plochy představují hlavní obchodní seanci. Šedivé noční obchodní seance.

Různé trhy mají různé režimy kdy a jak se obchodují. Futures na akciové indexy, které jsou mezi intradenními obchodníky hodně oblíbené, se dnes obchodují sice skoro 24 hodin denně, ovšem největší pozornost obchodníků se soustředí na tzv. hlavní obchodní hodiny. A kde se dá očekávat vyšší aktivita obchodníků, je i volume a tudíž dobré prostředí pro intradenní obchodování (viz předchozí článek). Na screenshotu jsem bíle vyznačil hlavní obchodní hodiny trhu e-mini Russell 2000 (v českém časovém pásmu jde o dobu 15:30 – 22:15, grafy jsou o hodinu posunuté, protože obchoduji v zahraničí v jiném časovém pásmu).

Co vás může překvapit, je skutečnost, že zobrazený trh se z pohledu 30ti minutového timeframe zase tolik nehýbe. Na grafu za poslední dny můžeme vidět, že trh v zásadě stoupá, ale každý den udělá většinou spíše menší pohyb. A co více – trh v jednotlivých seancích často reaguje na hlavní supporty a resistence z předcházející seance (Podrobněji o support a resistancích viz například článek Technická a fundamentální analýza v tradingu Technická a fundamentální analýza v tradingu). Některé z těch nejviditelnějších jsem označil modrou linkou.

Podobné principy fungují na většině trzích, byť na některých je můžeme vnímat silněji než na jiných. Vše se odvíjí od toho, jak likviditní dané trhy jsou, jak reagují na fundamenty, jak jsou volatilní a podobně. Každopádně studiem základních principů struktury obchodovaného trhu můžete získat základní kameny pro stavbu vašeho obchodního systému.

Úspěšné obchodování v trhu představuje vesměs hlubší znalost daného prostředí než jen letmé prozkoumání vyššího timeframe, ovšem vždy je třeba někde začít. Následně je před traderem mnoho hodin práce podrobnějšího zkoumání daného trhu a vytváření statistik, které následně můžeme využít pro naše obchodování.

Co mohu dále na daném trhu zkoumat?

Například si udělám statistiky průměrného denního cenového rozpětí. I na uvedené krátké výseči několika obchodních dnů si můžete všimnout, že každý den sice cena v trhu urazí jinou vzdálenost, ovšem velmi často se pohybuje kolem průměrných hodnot. To je jistě informace, kterou mohou využít ve svém obchodním systému. Pokud například v trhu není vyhlašován nějaký zásadní fundament (důležitá zpráva, která konkrétní trh dokáže hodně rozpohybovat), mohu si vytvořit dobrou představu, jaký přibližný pohyb mohu v trhu daný den očekávat a tomu přizpůsobit své vstupy a výstupy.

Dál mohou zkoumat celou řadu dalších základních souvislostí. Například – existuje nějaká významná pravděpodobnost, že trh uzavře na konci dne výše, než otevřel, pokud dnešní otevírací cena byla vyšší než včerejší uzavírací cena? A podobně. Kreativitě se v tomto ohledu rozhodně meze nekladou.

Podobnými způsoby vznikají obchodní metody mnoha úspěšných traderů. Nejprve zkoumají v trhu určité základní tendence jeho chování, které následně rozvádějí do podrobných obchodních plánů.

Já ve svém obchodování velmi využívám právě support a resistence úrovně z vyšších timeframe (nejčastěji 30ti minutových). Tyto úrovně pro mě představují základní mapu pro následující obchodní den.

Podívejme se například na tříminutový graf trhu e-mini Russell 2000 ze dne 9.7.2013:


Autor: Podhajský Petr

e-mini Russell 2000

Modrá linka představuje nahrubo zakreslenou S/R úroveň vycházející z high předcházejícího dne (tedy z nejvyšší ceny dosažené v předcházející denní seanci). Z vyššího timeframe dále vím, že celkově se trhy obchodují v uptrendu, také přes noc trh rostl a vyznačená oblast tak pro mne může být zajímavá pro nákup daného trhu. V rámci obchodování mám tedy připravené pro mne nejzajímavější potenciální oblasti vstupů vycházející z vyšších timeframe a své obchodování soustředím právě do těchto míst, protože zde očekávám vyšší aktivitu nakupujících nebo prodávajících (podle toho, kde se trhy aktuálně obchodují).

Pro konkrétní vstupy používám jemné časování pomocí „výhod“ (edge) vycházejících z chování ostatních obchodníků na nižším timeframe (například 3 minutovém grafu, který vidíte na screenshotu). Osobně sleduji nerovnováhu nabídky a poptávky v dané oblasti. O tom si ale podrobněji napíšeme v příštím díle seriálu.

FIN21

Dá se podobným stylem postavit ziskový obchodní systém? Zcela bez diskuze. Nezapomeňte však, že jakékoliv obchodování je vždy jen a pouze o pravděpodobnostech a vhodném risk managementu. Každý systém občas nadělí ztráty a jde jen o to, jak velké ztráty to budou vůči průměrným ziskům a samozřejmě jak často je budeme inkasovat. Tomuto velmi důležitému tématu se opět budu ještě věnovat podrobněji.

Nicméně chcete-li se pustit do intradenního obchodování, doporučuji zapnout software pro technickou analýzu (například NinjaTrader zmiňovaný v předcházejícím díle) a začít studovat strukturu trhu na vyšším timeframe. Jakmile zde začnete nacházet opakující se chování nakupujících a prodávajících (například prostřednictvím reakcí na hlavní S/R úrovně), jste na dobré cestě a můžete zkusit dané oblasti studovat na nižším timeframe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).