Hlavní navigace

Jak špatné jsou statistické údaje USA?

11. 5. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

USA jsou často považovány za vzor nejen v oblasti finančních trhů, ale jakou máte záruku, že čísla, která uvádějí, jsou pravdivá?

V souvislosti s ohlasem, který vzbudil článek Zbankrotují Spojené státy americké? bych si touto cestou dovolil reagovat na některé z komentářů, a doplnit některá v předchozím článku neuvedená data, jejichž váhu na vahách geopolitického rozdělení světa nelze zpochybňovat. Co dalšího byste tedy měli vědět o situaci, v níž se Spojené státy americké nyní nachází?

Státní rozpočet

Bitva o státní rozpočet pro aktuální fiskální rok byla nezvykle tuhá, a Sněmovna reprezentantů jej schválila de facto v hodině dvanácté. Nelítostná pře o výši deficitu státního rozpočtu mezi republikány a demokraty hrozila zahájením tzv. rozpočtového provizoria, které by například zavřelo všechny úřady nesloužící k záchraně životů, národní parky, ZOO, bez výplat by se ocitli i příslušníci americké armády. Rozpočet byl nakonec schválen 15. dubna 2011. Za co že to USA, jejichž zadlužení se blíží 100 % HDP, utrácejí?

Armáda

Částka, kterou USA ročně utratí v souvislosti s armádou, činí cca 43 % veškerých výdajů na armádu všech zemí na světě. Například čínské výdaje na zbrojení tvoří necelých 7,5 %  světových výdajů, v případě Ruska se jedná o 3,6 %.  Z koláče v podobě státního rozpočtu USA si armádní výdaje ukusují pořádných 24 %.

Zdravotnictví

Změny v oblasti zdravotní péče, které prezident Barack Obama po svém nástupu do funkce prezidenta USA prosadil, znamenaly na jednu stranu její snazší dostupnost, na druhou stranu jsou však s nimi spojeny i vyšší výdaje, které v tomto fiskálním roce činí 23 % rozpočtových výdajů.

Sociální politika

Americký kapitalismus už není to, co býval, a tak rostou i výdaje na sociální politiku státu; v tomto roce činí 13 % federálních výdajů.

Penze

I ekonomiku USA trápí stárnutí populace, jehož trend se v následujících letech hned tak nezmění, v tomto roce však výdaje na penze činí 21 %.

Jak již bylo uvedeno v předchozím článku, dluh USA budí pozornost hlavně kvůli tempu, se kterým se USA zadlužovaly v nedávných letech. Akutní stav hypoteční krize však již pominul, ekonomika USA se navrátila k růstovému trendu, rostoucí ceny cenných papírů na světových burzách pak opět sypou peníze do peněženek amerických domácnosti. V USA lze navíc očekávat spolu s klesající mocí vládnoucích demokratů i krácení rozpočtových výdajů, třeba těch na zdravotní péči. V oblasti obrany jsou úspory sporné, Barack Obama sice před nástupem do funkce sliboval stažení vojsk jak z Afghánistánu tak z Iráku, z toho nakonec sešlo, a byli to právě republikáni, kdo byl u moci, když USA začaly tažení v těchto zemích. Čtěte také: Jsou arabské státy budoucími ekonomickými lídry, nebo kandidáty na odpis?

Potenciál americké ekonomiky

Poté co, nejen, americké firmy přesídlily svou výrobu do Číny, musely zákonitě zaniknout pracovní místa na území USA. To tam je zřejmě motto Henryho Forda, podle kterého nemá výroba smysl, pokud si zaměstnanec se svojí mzdou nemůže dovolit onen výrobek koupit. Jaký užitek má však z každého prodaného iPhonu Čína a jaký USA?  Nejsme to právě my, obyvatelé České republiky, kdo se nemůže smířit s tím, že jsme pouhou montovnou pro západní průmyslové koncerny, a že veškeré zisky, které tu nabudou dceřiné společnosti zahraničních bank, pojišťoven, automobilek, plynárenských společností apod., končí za hranicemi?

V rámci diskuze bylo zmíněno i zamyšlení nad schopností USA stahovat ze světa inteligenci. Diskuzí nad tímto tématem můžeme strávit hodiny či dny, pokud se však podíváme na počet patentů, které byly zaregistrovány jednotlivými patentovými úřady, zjistíme, že v této disciplíně patří USA mezi světovou špičku. Co se týče toho iPhone, chtěli byste být zemí, v níž bude mít Apple své ústředí, nebo zemí, v níž budou produkty této společnosti vyráběny?

Ještě jedna poznámka, předtím než si odpovíte. Víte kolik by stály takové sportovní boty Adidas vyráběné přímo v Německu, a kolik stojí boty stejné značky vyrobené ve Vietnamu? Boty vyrobené přímo v Německu by podle samotného managementu společnosti Adidas stály nějakých 12 000 Kč, cena ve Vietnamu vyrobené sportovní obuvi je cca 3000 Kč. Čtěte také: Silné a slabé chvilky nejslavnějšího indexu S&P 500

Neposouvá nás tedy přesun výroby do levnějších zemí ještě dál díky tomu, že si můžeme za přijatelnou cenu pořídit elektroniku, oblečení apod? Americké firmy mají navíc benefit v podobě zisků, které levná výroba jen navyšuje. Jaké jsou podle vás výrobní náklady na jeden iPhone, který se u nás prodává za cenu cca 15 000 Kč?

skoleni_8_6

Stále tedy platí, že země jako Čína, Indie, Vietnam, Filipíny, Indonésie apod. mají sice levnou pracovní sílu, v oblasti technologií má však západ stále obrovský náskok. A co vy? Koupíte si raději automobil značky Audi, Ford či Seat, nebo Loncin, Chana či Shuan Huang? Čtěte také: Povstane japonský fénix z popela?

Není Čína totéž v bledě modrém?

Opět nezbývá než potvrdit, že ekonomika USA nezažívá svá nejlepší léta, je před ní spousta výzev, pochyby jsou tedy na místě. Na druhou stranu tu máme Čínu, ke které nyní většina hledí s obdivem. Už se ovšem tak často nemluví o obrovských prostředcích, které byly třeba k nastartování tohoto růstu. O tom, že čínští představitelé letos již několikrát zvýšili povinné rezervy bank v obavě o stabilitu bankovního systému, o čínské realitní bublině, kdy na zelené louce rostou města čítající miliony bytů, ve kterých pak nakonec nikdo nebydlí. Nepřipomíná vám to situace v USA před rokem 2007, ovšem v daleko zvrácenějším měřítku?

Autor článku

Autor se živí obchodováním s akciemi.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).