Díky za zajímavý článek. Ale trochu mi tam nesedí věta, že o zvýšení důchodu mohou žádat i ti, co šli do předčasného důchodu. Mají totiž zakázáno si přivydělávat takovou formou, ze které se musí platit důchodové pojištění. A pokud tedy toto nemohou, tak z čeho by se jim důchod zvyšoval?
...proč se snažíme aby důchodci pracovali co nejdéle, když tu máme půl milionu nezaměstnaných lidí v produktivním věku? Nemělo by to být naopak- důchodcům pobírajícím důchod a zároveň mzdu napařit pořádně vysoké daně, jakožto postih za to, že zabírají pracovní místo, které potřebuje mladý člověk? Je normální, aby rodiny s dětmi přežívali na sociálních dávkách, protože rodiče nemohou najít práci, a naopak senioři s dvojím příjmem budou jezdit na cestu kolem světa?
Jestli tomu nerozumíte, tak nejdříve zaskočte na nějaký pracák a chtějte po nich, ať Vám dají jména těch, kteří chtějí opravdu pracovat tam, co dnes důchodci. Pak s tím seznamem zajděte do nějaké firmy a zeptejte se jich, zda by vyhodili zapracovaného, zkušeného a spolehlivého důchodce a místo nich vzali někoho z pracáku. Můžete jim pak ten seznam předat.....
Znám mnoho podnikatelů, kteří shání řemeslníky (soustružníky, frézaře, svářeče, obsluhu CNC strojů a pod) ale marně. Jeden vystřídal asi 10 mladých lidí z pracáku, nástupní plat 25 tisíc + prémie a nejdéle vydržel jeden a to 3 měsíce. Pak vzal roha. Uvažovali jsme, jak je to možné? Dobré pracovní podmínky, stravování, různé benefity, možnost firemní dopravy pro soukromé účely na poloviční cenu atd. Pak jsme se dozvěděli od rodičů toho, co vydržel 3 měsíce, že odjel do zahraničí za turistikou. Vydělal si, včetně prémii, 80 tisíc a zmizel si užívat. V dílně dělá 80% důchodců ...... taková je realita.
Můj názor je, že kdo pracuje, nemá brát státní důchod. Souhlasím s vámi, že souběh důchodu a platu je špatný. To nemluvím o tom, že následně pak stát vyměřený důchod dle odvodů ještě zvyšuje. Alespoň toto by být nemuselo a lidi by se naučili učinit rozhodnutí o odchodu do důchodu - jinak s tím každý vyčurává a kalkuluje, stejně jako se teď spekuluje s předčasnými důchody, chorý mozek vymyslí ještě předdůchody :-)
Člověk by se měl rozhodnout, zda chce čerpat důchod nebo pracovat. Důchod by měl být pevný a jediná úprava možná valorizací.
Schytal jste to pěkně, protože oni vidí jen ty vrátné, hlídače a pomocné práce. Nevidí ty zalezlé úředníky-důchodce ve státní správě, kde se dá dělat do 90ti let a blokovat teplý flek daleko schopnějším bez šance. Nevidí to, že bez konexí práci nenajdete. Stát si sám v tomhle zadělává na ekonomický problém - to nakonec sani politici přiznávají, zbytečně platí několikrát (důchodce i nezaměstnané). Stát by žádné důchodce zaměstnávat neměl, protože rozhodnutí stát se důchodcem je na člověku samém.
Důchodci většinou pracují proto, že mají tak nízké důchody, že z nich nevyžijí. Například u nás "slušný" důchod 12000 Kč stačí na zaplacení nájmu, topení apod cca 9000 a za zbývajících cca 3000 si máte pořídit stravu, léky, telefon, občas boty nebo něco jiného na sebe a další nezbytnosti na měsíc. Pokud chce člověk v důchodu trochu žít, ne jen čekat na smrt, tak musí pracovat. Dnešní důchodci většinou neměli možnost si našetřit za komunistů 1 - 2 miliony, aby si cca 15 let dožití dorovnávali každý měsíc důchod na potřebnou úroveň, tak musí pracovat dokud nepadnou. Jejich děti na ně často nejen kašlou, ale ješte po nich chtějí peníze. Takže stesky, že zabírají místo mladým jsou jen kecy neschopných a líných. Každý chce vysokou a odpovídající místo s dobrým platem, ale co opravdu odevzdá? A kdo bude pracovat rukama? To se nikomu nechce. Dnes spousta firem vyhazuje lidi po 50, takže pracující důchodce musí něco umět.
Protože jsou v nájemním bytě, majitel je vyhodit nechce, protože konec konců nedělají bordel a platí a tudíž nemají šanci si pořídit garsonku. V důchodovém věku hypo nelze. Výměna nelze taky, o nájemní byt nikdo nestojí.
Moje kamarádka 67 let - nájemní 1+1 55 m2 za 8 tis. + inkaso. Jakým způsobem se má odtud dostat do nějaké levné garsony, ty chytrej ? Takový kecy mám nejradši ....
Vizte níže odkaz na tiskovou zprávu ČSSZ ze dne 23.6. 2011, podle níž výdělečná činnost poživatele starobního důchodu, vykonávaná PO DNI 31.12. 2009 (to jest ODE DNE 1.1. 2010), může vést ke zvýšení důchodu, POKUD TRVÁ ASPOŇ 2 ROKY.
Takže od počátku roku 2012 může takový workoholik požádat zaměstnavatele o evidenční list důchodového pojištění a naběhnout s ním na ČSSZ se žádostí o zvýšení důchodu.
Je naprosto v pořádku, když si soukromý podnikatel/firma vybere důchodce, protože dobře ví proč. Taky si ho platí ze svého. Že by si měl takovýto pracující důchodce zvyšovat touto prací důchod je rovněž OK. Ale naprostý nesmysl je, aby byli zaměstnávání důchodci ve veřejném sektoru a byli placeni z našich daní, když je na pracáku spousta absolventů škol bez práce. Navíc důchodci ve veřejném sektoru "pracují" většinou jen ze známosti, s vysokými platy, protože to jejich šéfy nebolí - vždyť je platí stát! A tak jsou tam třeba do 90 let. Stačí se v TV podívat na různé diskuse s pracovníky ministerstev (starci) a pod.
Vážení,
na tuto diskuzi jsem se dostal náhodou, ubohé almužny nám naši (mocní) dávají, protože si to necháme líbit. V Německu je minimální důchod v přepočtu 25.000,- Kč, v Norsku 60.000,-Kč a o Lucembursku ani nemluvím. Jenomže Češi vynesou naše zástupce do oblak, oni si pak schválí naprosto přehnané odměny a náhrady no a nám jako správným ovcím dají drobky a důchodče dělej co umíš. Dokud se češi nedohodnou a nedají "vládě" najevo že takhle ne, nic se nezmění. Všude lítají miliardy, a důchodci nemají na chleba. OSTUDA!!!!