Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak si zřídit datovou schránku pro fyzické i právnické osoby? od petr - Dobrý den, mám dotaz- když jsem si jako fyzická...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 6. 2014 11:11

  petr (neregistrovaný) ---.112.broadband3.iol.cz

  Dobrý den,
  mám dotaz- když jsem si jako fyzická osoba zřídil datovou schránku a nějaké orgány veřejné moci mi stále doručují dopisy postaru papírově, je jejich doručení platné?

  Zřídil jsem si datovku právě proto, že hodně cestuju, v místě trvalého bydliště můžu poštu převzít málokdy, zato ji tam vybere můj tatínek v důchodu, který má stejné jméno, špatnou pamět a dopis většinou ztratí.

  Proto jsem si udělal datovku, aby mi úřady posílali poštu jen do ní.
  Prý jsou povinny si zkontrolovat, jestli daná osoba má dat.schránku a doručovat tam.
  Co v případě, když se tohle nestane a většina úřadů mi posílá poštu stále po staru? O některých dopisech se ani nedozvím. Platí doručení v tomto případě? Nebo mohu namítnout, že měli doručovat do datovky?

 • 29. 6. 2014 21:15

  Patrik (neregistrovaný) ---.109.broadband5.iol.cz

  Ano. Platí. Primárně by to v našem komickém státě mělo dle zákona fungovat tak, že by si úředník měl zjistit zda existuje DS na Vaše jméno a prioritně ji zaslat touto formou. Realita je ale uplně mimo, kdy prostě 90% úředníků NECHCE s DS mít nic společného. Nefungující intranetový systém, lenost, neochota se něčemu naučit atd. Tzn. že to dělají postaru, kdy se vypíše obálka s pruhem a tradá na poštu.
  V počátcích kdy se zřizovala DS ani nefungovalo upozornění přes SMS a emaily. Dnes to již funguje, ale problém je ten, že organizace, které nejsou státní, tak jim prostě zprávu přes DS nepošlete dříve, než dobijete "kredit". Paradoxně když to spočtete, tak pokud posílám na úřad více jak 2 dopisy, tak už šetřím. A jakože posílám na úřad většinou třeba 5 dopisů v jedné obálce.
  DS není špatnej nápad, ale škubat lidi se prostě musí a budou se škubat kdekoliv kde to pujde.

 • 29. 6. 2014 23:45

  khonsun

  DS spatny napad neni, ale unika mi zakonna povinost onoho "listonose".
  Resp. toho, kdo zprostredkovava cestu od podani k doruceni.

 • 30. 6. 2014 9:15

  Martin (neregistrovaný) 91.235.200.---

  Já pracuji na jednom státní úřadu a také používám DS. Jakmile mluvím s člověkem, který něco od našeho úřadu požaduje, tak automaticky ověřím, zda má funkční DS. Dále pak náš úřad přednostně zasílá veškeré dokumenty do DS. Je pravda, že se setkávám s tím, že 99% lidí DS nemá. Malá firma taktéž. Velká firma ji má automaticky a tak toho využíváme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).