Hlavní navigace

Jak si vedla společnost NWR?

26. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek včera uvedl, že Důl Paskov by mohla firma OKD provozovat až do roku 2016, poté by byl se státní podporou uzavřen

Hlavní události

Výsledky Telefóniky nad očekáváním trhu, nicméně ovlivněny jednorázovou položkou. Společnost navrhuje dividendu 18 až 30 Kč na akcii.

Odborná skupina pracuje s variantou provozu Dolu Paskov do roku 2016 a jeho následného uzavření se státní podporou.

Evropské burzy by měly dnes zahájit smíšeně.

Dnes příliš makroekonomických dat zveřejněno nebude. Ve Spojených státech se dočkáme prodejů nových domů za leden, v Evropě pak bude zajímavá jen německá spotřebitelská důvěra dle institutu GfK.

Ve Spojených státech své výsledky hospodaření zveřejní několik menších firem. V Evropě se investoři budou soustředit na výsledky například výrobce letadel Airbus či belgického pivovaru Anheuser-Busch InBev.

Société Générale včera zvýšila doporučení pro amerického zpracovatele plynu EOG Resources na Koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy včera mírně klesly (S&P 500 –0,1 %, Dow Jones –0,2 %, Nasdaq –0,1 %), když zveřejněné makroekonomické indikátory příliš optimismu nepřinesly. Zklamáním byla především americká spotřebitelská důvěra. Slabou náhražkou byl nepatrně vyšší než očekávaný růst cen nemovitostí. Nejméně se dařilo bankovním titulům, které ztratily zhruba 0,8 %, naopak zisky si ze včerejšího obchodování odnesly například akcie obchodních řetězců (+1,2 %).

Vývoj na asijských burzách je dnes smíšený, když zisky energetických společností jsou kompenzovány ztrátami zpracovatelů základních surovin. Japonský Nikkei 225 si pohoršil o půl procenta, naopak hongkongský si šest desetin procenta připisuje. V mírných ziscích se nacházejí i čínské akcie.

Telefónica

Telekomunikační operátor dnes zveřejnil své výsledky za čtvrtý kvartál, ve kterém meziročně zvýšil zisk o 11,1 % na 1,95 mld. CZK (konsensus 1,37 mld. CZK). Na úrovni OIBDA pak vykázal zisk 5,6 mld. CZK (+1,9 % y/y). Telefónica předpokládá pro letošní rok zlepšující se trend ve vývoji tržeb, nicméně měly by stále klesat. Kapitálové výdaje společnost očekává maximálně na úrovni loňského roku (5,7 mld. CZK). Společnost dále navrhla výplatu dividendy v rozmezí 18 až 30 korun na akcii.

Zveřejněné výsledky mile překvapily, nicméně byly ovlivněny jednorázovou položkou v podobě kompenzace přínosu Telefóniky do partnerství při sdílení sítí ze strany T-Mobile (643 mil. CZK). Výhled byl víceméně v souladu s odhady analytiků, ale příliš konkrétního nepřinesl. Navrhovaná dividenda by mohla být pro část trhu zklamáním, když většina analytiků předpokládala její ponechání na 30 CZK. Nečekáme výraznější reakci akcií, investoři stále čekají na informace k povinné nabídce odkupu ze strany PPF. Podrobnější komentář zveřejníme během dne.

Účto_tip_změny21

NWR

Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek včera uvedl, že Důl Paskov by mohla firma OKD provozovat až do roku 2016, poté by byl se státní podporou uzavřen. Návrh s doporučením v otázce dalších kroků u Dolu Paskov by měla skupina odborníků složená ze zástupců státu a těžební firmy předložit do konce března.

Podle našich propočtů by varianta, kdy by byl Důl Paskov provozován do roku 2016 a poté uzavřen na náklady státu, mohla NWR ušetřit výdaje zhruba ve výši 30 mil. EUR, což znamená zhruba 3 Kč na akcii. Náš výhled na akcie ale zůstává nadále negativní zejména kvůli vysokému dluhu a nízkým cenám uhlí.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).