Jak se připravit na velkou vodu a co dělat v případě, že vám poničí majetek?

12. 9. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek
Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Jak se připravit na důsledky nadcházejících extrémních srážek? Co dělat, když dorazí velká voda a jak likvidovat škody, abyste měli jednání s pojišťovnou co nejsnadnější?

Meteorologové varují před vydatnými srážkami, které na některých místech povedou k povodním. Pokud bydlíte v blízkosti nějakého toku, vyplatí se nepodceňovat přípravu, která pomůže s hladší evakuací nebo může zabránit některým škodám na majetku.

Na místě je připomenout, že existují tři stupně povodňové aktivity:

  • 1. stupeň povodňové aktivity = stav bdělosti (nastává nebezpečí povodně, orgány samosprávy obcí a orgány okresních orgánů organizují hlídkovou službu na vodních tocích, je organizována povodňová hlásná služba),
  • 2. stupeň povodňové aktivity = stav pohotovosti (vyhlašuje příslušný povodňový orgán, je zajištěna trvalá pohotovost, zasedá povodňová komise, jsou přijímána opatření ke zmírnění průběhu povodně),
  • 3. stupeň povodňové aktivity = stav ohrožení (vyhlašuje příslušný povodňový orgán při bezprostředním nebezpečí a vzniku větších škod, ohrožení majetku a životů v zaplaveném území, podle plánů se realizují technická opatření, vyprošťovací a záchranné práce)

O hrozbě nebo vzniku povodně může informovat siréna, mobilní magafony, místní rozhlas nebo média. Informace můžete sledovat například také prostřednictvím České televize (ČT24) nebo na webu ČHMÚ.

Máte-li čas se na velkou vodu připravit, měli byste toho využít a na obecním úřadu zjistit, zda je vaše nemovitost v záplavovém území nebo území ohroženém zvláštní povodní. Rovnou se také zeptejte na místo a způsob případné evakuace i cestu, jakou plánuje obec využít pro informování občanů. Vytipujte si místo, které by nemělo být zaplavené.

Pokud můžete, připravte si materiál na utěsnění nízko položených dveří, oken, odpadních potrubí atd. (pytle s pískem fólie, desky, ucpávky kanalizace) a zajistěte v okolí domu neupevněné věci (ploty, boudy a další překážky), které by mohly bránit volnému průtoku vody a tvořit druhotné hrázky.

Další podrobnosti najdete na webu hasičského záchranného sboru.

Cennosti, cennější majetek a důležité dokumenty a doklady přeneste z přízemí do vyšších pater a auto připravte na evakuaci a (pokud možno) zaparkujte na vyvýšené místo. Máte-li domácí a hospodářská zvířata, odveďte je do bezpečí.

Majetek, který je ohrožen povodní, si vyfoťte, abyste měli fotodokumentaci stavu „před“. Budete pak lépe dokazovat pojišťovně rozdíl.

Když dorazí velká voda

Uvědomte si, že i když jsou škody na majetku bolestné, život a zdraví je cennější. Občas na to při ochraně majetku zapomínáme. Snažte se tedy zamezit dalším škodám na majetku, ale pouze za podmínky, že to neohrozí vás samotné.

Pokud dojde k evakuaci, doporučujeme zavřít přívod vody, plynu a vypnout elektřinu. Nenechávejte také v budově ani mimo ni nebezpečné látky či chemikálie, radí mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Když už nehrozí nebezpečí

Pokud evakuace nebyla nutná, situace se uklidňuje a voda opadá, změřte v případě zatopení prostor úroveň hladiny zaplavení a postiženou plochu. Co nejpodrobněji všechny škody nafoťte a jejich rozsah zároveň sepište.

Začněte odčerpávat vodu a odstraňovat bahno a trosky. Je-li to možné, shromažďujte zničené a poškozené věci pro pozdější prohlídku ze strany likvidátora, vždy ale s ohledem na hygienické podmínky. Co musí být zlikvidováno hned, to před tím detailně nafoťte. Následně nahlaste škodu pojišťovně.

S opravami neohrožujícími zdraví nebo majetek je lepší počkat do prohlídky pojišťovnou nebo s nimi začít až po domluvě s pojišťovnou, uvedl také Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Pokud bylo vaše obydlí vodou zasažené ve velkém měřítku, měli byste si nechat zkontrolovat statiku, rozvody energií a kanalizaci.

V případě, že se vám dostala voda až na zásoby jídla, všechny potraviny kontaminované vodou byste měli zlikvidovat. To platí i pro plodiny. Hygienicky je nutné likvidovat také uhynulé zvířectvo.

Nepijte vodu z místních zdrojů, dokud nebude prověřena její kvalita a při obnově studní a zdrojů pitné vody se řiďte pokyny odborníků.

Pokud máte síly a kapacitu, můžete se zapojit do likvidace následků povodní nebo pomoci starším či nemocným sousedům.

Potřebujete-li, obecní úřad by měl mít informace o místech humanitární pomoci. Ocitnete-li se ve finanční tísni, požádejte o dávku mimořádné okamžité pomoci.

Mimořádná okamžitá pomoc jako řešení nenadálé finanční tísně. Kdo ji může čerpat a kolik činí? Přečtěte si také:

Mimořádná okamžitá pomoc jako řešení nenadálé finanční tísně. Kdo ji může čerpat a kolik činí?

Jednání s pojišťovnou

Pojišťovny umožňují hlásit škodu přes svůj web nebo mobilní aplikaci, někdy k tomu mají vyhrazenou i telefonní linku.

Součástí škodního hlášení by měl být i soupis zasažených věcí s uvedením stáří, rozsahem poškození a cenou, připomněla Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny Uniqa s tím, že při sobě byste měli mít také číslo pojistné smlouvy nebo osobní údaje, podle nichž lze smlouvu dohledat, telefonní číslo na osobu , která bude na místě škody kvůli prohlídce a číslo účtu, kam má pojišťovnna poukázat pojistné plnění.

Svobodová také připomněla, že u pojištěných firem budete potřebovat i účetní evidenci zasažených věcí a stavy majetku před povodní, včetně zásob na skladě.

Když to vyžaduje situace, může to pomoci dalším škodám a pomůže-li to rychlejší obnově, požádejte svou pojišťovnu o zálohu na pojistné plnění. Nezapomeňte přitom uvést své číslo účtu.

Po oznámení škodní události vás bude kontaktovat likvidátor nebo na něj a na technika od pojišťovny dostanete kontakt prostřednictvím SMS či e-mailu.

Podle typu a rozsahu škody se s vámi likvidátor buď dohodne na prohlídce na místě, nebo si pojišťovna vyžádá jen podklady pro řešení škodní události (případně obojí).

Po doložení potřebných dokumentů likvidátor posoudí nárok na pojistné plnění a vyčíslí škodu.

Mějte na paměti, že nemusíte brát první nabídku, kterou vám dá. Počítejte ale s tím, že byste si měli umět své námitky argumentačně obhájit. Kromě fotodokumentace můžete své tvrzení podpořit znaleckým posudkem nebo svědectvím.

O ukončení průběhu likvidace škodní události by vás měla pojišťovna informovat, sdělit vám výši pojistného plnění a odeslat ji na zadaný účet.

Pojišťovny jsou povinny uhradit nad rámec případného pojistného plnění také takzvané zachraňovací náklady, což jsou účelně vynaložené náklady na odvrácení bezprostředně hrozící pojistné události – příkladem je třeba pořízení pytlů s pískem. Dále by pojišťovny měly hradit náklady vynaložené na zmírnění následků, na odklizení poškozeného majetku z hygienických, ekologických či bezpečnostních důvodů, upozornila také Alice Kouřilová, ředitelka úseků Pojištění a Rozvoje partnerů společnosti Broker Trust.

Školení pro účetní - podzimní novinky

Povodeň nebo záplava? Vyznejte se v pojmech. Pojišťovny vám mohou zaplatit i prevenci Přečtěte si také:

Povodeň nebo záplava? Vyznejte se v pojmech. Pojišťovny vám mohou zaplatit i prevenci

Na pojišťovnu si nepřijdete

Pokud jste dosud neměli pojištění a teď se snažíte to rychle dohnat, tak pro případné nadcházející škody vám pojistka pravděpodobně stejně platit nebude.

V souvislosti s množícími se případy, kdy se lidé v současné době pojišťují na poslední chvíli upozorňujeme, že všechny pojišťovny mají v podmínkách uvedené, že v případě záplav a povodní začne pojištění platit až určitý počet dní po sjednání. V Directu je to 10 dní, zdůraznila Maťašeje.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).