Názory k článku Jak se bránit proti inflaci

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 2. 2004 8:01

    ZIL (neregistrovaný)
    Můj selský rozum mi říká, že je-li inflace způsobena znehodnocováním měny, nebude asi nejchytřejší obrana před ní investice do finančních produktů. Ono znehodnocování se totiž vždy projevuje v relaci k něčemu - např. k cenám zboží. Z toho je zřejmé, převedení měny na toto zboží (pokud možno trvanlivé:-)), je výhodnější.
  • 24. 2. 2004 10:07

    Root (neregistrovaný)
    Vite o nejakem zbozi, ktere je dostatecne likvidni a prodava se nikoli se ztratou, ale se ziskem? Me napadaji pouze starozitnosti a umeni (cemuz nerozumim), mozna nemovitosti (co kdyz bublina splasne) a pak uz jenom zlate cihly...
  • 24. 2. 2004 12:32

    ZIL (neregistrovaný)
    A jsme u jádra problému, co je to vlastně finanční poradenství. Jestli je to srovnání výsnosnosti kapitálovky a penzijka (byť zadarmo) + případné sepsání smlouvy, či zda je to reálná rada, jak zhodnotit nějakou formou majetek o 20%.

    Přeskočíme-li "poradenství" na způsob kampeliček a rozhlédneme-li se kolem, je zřejmé, že takové postupy existují. Jenže mají jednu společnou vlastnost: nejsou pro všechny, protože všichni vydělávat nemohou.

    A rada na takové úrovni se shání velice špatně. Je to spíš o soukromých poradcích, kteří něco "pustí" z kamarádství, než o profesionálních poradcích, kteří by za úhradu poradili.
  • 24. 2. 2004 14:56

    Fredy (neregistrovaný)
    Pod to se bez výhrad podepisuji. Tam, kde se skutečně investuje se slušným zhodnocením a bez velkých obav o znehodnocení měny, se moc neradí. To se spíše dědí z generace na generaci. Některé takové projekty mají větší cenu, než si mnozí dokáží představit.
  • 24. 2. 2004 11:44

    pepek (neregistrovaný)
    Investovat byste měl do toho, co vám přinese větší úrokové zhodnocení než představuje úrokové znehodnocení ve formě inflace. Myslím, že je docela jedno, jestli jsou to finanční instrumenty nebo něco "hmatatelnějšího". A jak už tu píše jiný čtenář, těch "hmatatelných" věcí, které by nesly zisk, moc není a je to méně jisté.
  • 24. 2. 2004 18:35

    Petr Bukač (neregistrovaný)
    Selský rozum zpravidla nezklame. Pravda je, že investice do nemovitostí, starožitností, diamantů atd. jsem tedy v článku zmínit měl! Měl jsem to dokonce v úmyslu, ale pak mi příslušný odstavec vypadl. Inu stane se. Faktem ale taky je, že tyto druhy investic rozhodně nejsou pro každého a spálit se tady dá možná víc než u finančních produktů. O nemovitostech se teď všude dočtete, že jsou dnes ukrutně předražené a bublina splaskne (osobně si to takhle jednoznančně nemyslím). O starožitnostech jsem nedávno četl, že západní Evropa je zaplavena starožitnostmi z východu a ceny hodně klesají. Nemluvě o tom, že zdaleka ne každá stará věc je starožitnost a ne každá starožitnost bude časem přibírat na hodnotě. A pak je taky třeba u hmotných investic třeba vyřešit otázku kam s nimi, aby se nepoškodily, nikdo je neukradl atd.
  • 24. 2. 2004 18:55

    ZIL (neregistrovaný)
    Neberte to jako kritiku, investičních příležitostí jsou spousty a článek nemohl mít enyklopedické ambice.

    Investice do nemovitostí se vyplatí při nákupu půdy do 5 Kč/metr (jednou všechno budou stavební parcely). Koupit si dům ve městě, zpravidla trochu zamořeném, s místní komunisticko-podnikatelskou lobby, v zemi, kde toho moc nefunguje, může být možná zajímavé, ale raději bych koupil domek někde v klidu u moře v Portugalsku. Možná, že tam by mně zbylo na dva... :-)

    Starožitnosti a diamanty jsou spíš virtuální hodnoty a podvodníků je v této branži skoro jako v kampeličkách a spol.

    Takže pro ty, co nemají své tajné našeptávače je článek jak stvořený. Bohužel je to investování v branži, kde se dokáže tvrdit i to, že obrana proti inflaci je pravidelné zdražování pojistky minimálně o 5 % ročně :-(
  • 28. 2. 2004 16:34

    Honzajs (neregistrovaný)
    Souhlasím s Vámi.

    Vřele všem doporučuji následující článek Alane Greenspana z roku 1966:

    http://www.depression2.tv/chronicles/greenspan.html

    To nejzajímavější je ale fakt, že dle vyjádření Kongresmana Rona Paula, Alan Greenspan by na něm nic neměnil ani tedˇ... Pokud je to pravda, je na každěm, aby se zachoval dle vlastního uvážení.
  • 24. 2. 2004 15:47

    Aaldfbjůkj (neregistrovaný)
    Jak na to tak koukám, nejlepší je se dobře najíst a pak zapít lahvinkou. Aspoň z toho života něco máte. Vy tu radíte celý život spořit a šetřit, utahovat si opasek. Podívejte se na cikány (pardon, Romy). Nepracují, nešetří, stát jim platí za děti, tak proč je nedělat, když je to navíc docela příjemná činnost, že? Když stát nedá, jde se rabovat. V base je taky jídlo, a zadarmo, taky teplá voda i televize, copak to máte na svobodě? A žijí si bez starostí, bez daní a bez internetu. Přijde voda, barák, co jste na něj léta šetřili, spadne. On by teda spadnul stejně, jen o trochu dýl, oblečení se ošoupe, peníze ve strožoku sežerou myši. Jó, kdo krade a nešetří, má se líp!!
  • 24. 2. 2004 18:19

    Fredy (neregistrovaný)
    To bych netvrdil. To, co dělají cikáni na Slovensku je hromadná krádež (rabování), což je trestný čin a podle toho jej bude asi policie posuzovat. A podle posledních zpráv, tak již činí. Žádný hlad je k rabování nevede, ale lichváři. Už někdo z Vás vyděl hladového, otrhaného cikána? Slovenská vláda začala nebývalou reformu, která se dotýká každého. Slušným, pracovitým a podnikavým by měla prospět a to na úkor lemplů, nemakačenků apod. Problém není u výše dávek, ale o principu jejich vyplácení. Cikáni se budou muset zase naučit dělat a lichváře nakopat do zadků. Uznávám, že jen některým se to povede a jiní přijedou možná k nám. Vzhledem k rychlosti naší vlády, tak se tady budou mít dobře.
  • 25. 2. 2004 8:13

    Aaldfbjůkj (neregistrovaný)
    To, co dělají cikáni na Slovensku, je sice trestný čin, ale před cca 12 lety se to v celé republice nazývalo "kuponová privatizace" a ti, co rabovali podstatně ve větším, žijí dneska pohodlně na Bahamách. Pokud je mi známo, tak za ty rozkradené majetky taky hodně privatizátorů nezaplatilo ani korunu. Jaký je tedy rozdíl mezi privatizací a rabováním? Jen to, že je to v menším rozsahu? A kdo bude učit cikány pracovat, když jsme to halasně po r. 1989 zrušili jako komunistický přežitek minulosti? Nemám komunisty rád, ale za nich se pracovat muselo a i v base si onen dotyčný musel vydělat na to, že tam dostává pravidelnou stravu a péči. Takže si docela dovoluji s úspěchem pochybovat o tom, jak to bude posuzovat policie a jak ty odsouzené posadí do basy. Tam se dneska v rámci humanizace vězeňství pracovat nemusí pro jistotu vůbec, ale dají Vám tam docela slušně třikrát denně najíst, je tam teplo, teplá voda a vcelku přiměřené zaopatření. O děti, které zůstanou venku, se zase postará všeobjímající stát, takže co se změní? Jen výše daní, aby bylo na úživu zavřených. A to těm cikánům ještě na žádné sociální dávky nesáhli! Že za tím stojí lichváři? Cha, cha, cha. Ne lichváři, ale neschopnost státního postkomunistického aparátu, bojících se o teplá místečka, ale přesto si každoročně odhlasujících zvýšení platů (poslanci, senátoři a jiná verbež)! Pokud je třeba nakopat někoho do zadku, tak je to právě neschopný státní aparát, který má tisíce výmluv, když má zvednout kýty ze židlí a pracovat. A co se týká podpory slušných a pracovitých, o tom víme své. Kdysi tady někdo pindal o právním státě a o tom, jak zvítězí pravda a láska. Právní stát nejsme ještě dneska (15 let po revoluci), vymahatelnost práva je téměř nulová, a kde jsou pravda a láska? Jen v románech a latinskoamerických telenovelách.
  • 27. 2. 2004 7:29

    Fredy (neregistrovaný)
    V mnohém s Vámi souhlasím. Byrokracie, drahý stát, neschopný státní aparát apod. A co se týče cikánů, tak tady na internetu koluje výtažek ze starší encyklopedie, kde se ve zkratce uvádí, že většina cikánů nikdy nepracovala, nepracuje a pracovat nebude. A nikdo je nepředělá. Jsou samozřejmě výjimky, některé znám i osobně. A nevěřte tomu, že komunisti tento problém vyřešili. Naopak oni jej ještě zvětšili. Ale to je na delší rozbor. Srovnávat kuponovou privatizaci s rabováním bych si opravdu netroufal. Kuponová privatizace byla pro každého dobrovolná. Osobně si na ni naříkat nemohu. Investoval jsem tak, že pomocí 2 x 5 knížek (v rámci rodiny) jsem tehdy vydělal na slušnou nemovitost. Ale netvrdím, že bylo vše ok. Ale zase, nebylo to z hladu, ale svobodné rozhodnutí každého jedince. Že tu nebyla s tímto druhem privatizace žádná zkušenost a že mnoho lidí se už vidělo být milionáři, je jiná věc. Pak byli tací, kteří na neznalosti jedinců vydělali více. Ale vážený pane, ti jsou i dnes a stále budou. A kupodivu jich neubývá vlivem nějakých dobrých zákonů, ale naopak tím, že lidé budou stále více vzdělanější a poučenější. Vy jste měl určitě jiné řešení.

    Co se týče "pravdy a lásky", tak to je také věcí názoru. Mnoho věcí se mi nelíbí a věřím, že mnoho věcí se dá změnit a vylepšit. A proto na ně upozorňuji. Ale co bych nikdy neměnil, je ten pocit svobody. Mnozí si to už dnes ani neuvědomují, co to byla totalita. Tato svoboda mi umožňuje se rozhodnout, co, kdy a kde budu dělat. Se svým životem jsem spokojen, zařídil jsem si ho dle své vůle. Absolutní pravda a láska neexistuje. Ovšem je dobré se k nějakému takovému, byť imaginárnímu, cíli přibližovat.
  • 28. 2. 2004 8:55

    Petr Bukač (neregistrovaný)
    Opět mi nedá nereagovat. Nejprve k těm Romům. Ono je to dost složité. Platí zákon akce a reakce. Pokud Romy neakceptuje okolí, nikde je nechtějí zaměstnávat a každý na ně kouká skrz prsty, musí se prostě chovat tak, aby přežili. Když jim stát vyplácí velké sociální dávky na děti, tak prostě mají kupu dětí. Když nelze drobné krádeže prakticky postihnout (policie skutek zaeviduje, uloží pokutu, tu nikdo nezaplatí a zlodějíček je za pár hodin zase v akci), tak holt kradou. Pokud potom stát sociální podporu radikálně přiškrtí, Romové se začnou bouřit, protože jim berou tu jedinou jistotu, na níž byli zvyklí a měli na ni podle jejich názoru nárok na věky. Pak můžeme sledovat další slovenské národní povstání. Osobně vidím jedinou cestu, a to věnovat veškeré úsilí výchově dětí a následně mládeže - nejen ve škole, ale zejména v mimoškolních aktivitách. Staré Romy už asi nikdo nepředělá, u těch mladých je snad šance větší.

    Teď ke kupónové privatizaci. Problém je podle mě v tom, že sice byla dobrovolná a stát v ní de facto rozdával obrovský majetek, avšak zároveň nevytvořil ani elementární předpoklady pro to, aby tento majetek nebyl následně rozkraden. Postup byl všude prakticky stejný - lidé vložili své kupónové knížky do fondů, správci fondů nakoupili akcie a začali nabytý majetek spravovat ne jako správci, ale jako kdyby jej vlastnili. Ti slušnější pak alespoň část majetku vyplatili bývalým DIKům, ti méně slušní se jich zbavili drsněji. Třeba tak, že fiktivně navýšili základní jmění akciovek, získali majoritu a pak majetek vyvedli jinam. Takže kupónová privatizace byla státem umožněná krádež majetku přímo z kapes lidí, kteří jej od státu předtím dostali. Pak je tu ještě tzv. velká privatizace, což už bylo často přímé rozkradení ve stylu: podepíšu kupní smlouvu s FNM, nic nezaplatím a majetek vyvedu jinam nebo uzavřu smlouvu s FNM, půjčím si peníze u banky a přitom ručím majetkem kupovaného podniku, FNM něco zaplatím, bance nic a majetek vyvedu pryč.

    Na závěr ještě k tě "PRAVDĚ A LÁSCE" a svobodě volby. Jistě že, demokracie je nesrovnatelně lepší než totalita, ale vyprávějte o svobodě volby a možnostech cestování lidem, kteří žijí třeba na vesnici, kde zrušili místní JZD i státní statek, jediný podnik v blízkém městě zkrachoval díky vytunelování a pak ještě pro jistotu zrušili většinu autobusových spojů. Nebo třeba lidem, kteří vložili svůj majetek do kampeliček, fondů, H systému atd. atd., ty zkrachovaly a stát nic neudělal. Tihle lidé by asi vládu komunistů přivítali stejně jako třeba policejní stát a totalitu. Hlavně kdyby pro ně konečně bylo lépe.
  • 24. 2. 2004 18:24

    Petr Bukač (neregistrovaný)
    Svatá pravda. Vůbec nejlepší je naučit se žít natolik skromně, že vlastně peníze skoro k ničemu nepotřebujete. Jenže ono žít v holobytu, případně pod mostem v lepenkové krabici a vždycky na zimu se nechat zavřít do basy, je taky řešení. Ovšem asi ne pro každého. Jinak, aby se to nepletlo, nedomnívám se, že by rada zněla spořit, šetřit, utahovat si opasek a peníze dávat do štrozoku. Naopak, rada zní žijte, vydělávejte, užívejte si, ale i přiměřeně spořte a investujete tak, abyste nemuseli před každou výplatou obíhat kamarády s prosbou o půjčku a na stará kolena živořit.
  • 18. 12. 2008 16:33

    Franta Vonasek (neregistrovaný)
    At hledam sebelip, odpoved na zakladni otazku "Jak se branit inflaci" jsem v clanku nenasel.

    Taktez diskuze pod clankem je vicemene off-topic, a nejhorsi na tom je, ze se k prislusnym reakcim dal strhnout i autor clanku, namisto toho, aby diskuzi usmernil a moderoval tak, aby se zde pokladaly zejmena otazky k tematu.
  • 8. 10. 2009 15:37

    vondra01 (neregistrovaný)
    Proti inflaci se da branit i vyuzitim tzv. TIPS, do kterych jde z nasich ceskych luhu a haju investovat napriklad pomoci ETF obchdoovanych na americkych kapitalovych trzich. Vice treba zde http://www.burzian.com/2009/10/jak-se-branit-inflaci-s-pomoci-etf.html
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).